Tymianek

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


W starożytnej Grecji stwierdzenie, że ktoś pachnie tymiankiem, stanowiło bardzo miły komplement. W starożytnych świątyniach poświęconych bogom używano go jako kadzidła, natomiast w Egipcie tymianek wykorzystywany był w procesie mumifikacji. Tymianek od niepamiętnych czasów uważany był także za antidotum na trucizny. Uważano, że kąpiel z dodatkiem tymianku usunie je z organizmu.

Co ciekawe, słowo „tymianek” pochodzi od greckiego słowa „thymon”, które oznacza ῾odważny᾿. Ponoć stanowił on także lek na… nieśmiałość.

Jak wygląda?

Tymianek to niska, urastająca do 30 cm roślina o wyprostowanych łodygach. Jej listki są drobne, ułożone naprzeciwlegle i bardzo aromatyczne. Na końcach łodyg znajdują się drobne, spiralnie ułożone kwiatki w kolorze różowym lub liliowym.

Jakie ma właściwości?

Powszechnie tymianek używany jest jako ziele bakteriobójcze. Doskonale sprawdza się jako lek na wszelkie choroby dróg oddechowych, ułatwia wykrztuszanie oraz łagodzi ból gardła. Okłady z tymianku pomagają w gojeniu się ran oraz leczeniu chorób skóry.

Zapach tymianku pobudza apetyt oraz poprawia trawienie. Dodatkowo poprawia on ogólne samopoczucie oraz wspomaga przyswajanie składników odżywczych zawartych w innych produktach.

Jak stosować?

Tymianek zarówno świeży, jak i suszony znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Doskonale komponuje się z potrawami z mięsa, makaronu, jajek, serów, grzybów oraz ryb. Jest świetną przyprawą do zup i sosów. Ze względu na swoje właściwości poprawiające trawienie poleca się go w szczególności jako przyprawę do dań tłustych.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!