Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Wino jest doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju potraw. Aby jednak w pełni odkryć jego walory smakowe, należy wiedzieć, w jaki sposób łączyć ten rodzaj trunku z potrawami. Dawne, dobrze znane zasady polegają na łączeniu białego wina z rybami i owocami morza, a czerwonego z mięsem. Tyle w teorii, w praktyce natomiast wielu znawców odchodzi już od stosowania tej metody, twierdząc, że straciła ona na znaczeniu, a dobór wina do potrawy to bardzo indywidualna kwestia. Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie? Wtedy warto oprzeć się na dobrze znanych zasadach. Oto kilka z nich.

Klasyczna zasada łączenia win z potrawami

Podstawowa i najprostsza do zapamiętania reguła zaleca, aby „ciężar” wina dopasować do „ciężaru” głównego składnika potrawy. W praktyce oznacza to, że np. czerwone mięso podajemy w towarzystwie czerwonego wina, a ryby lub owoce morza zestawiamy z winem białym. Taki sposób łączenia jest najłatwiejszy do zapamiętania i nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że w świecie wina istnieje jeszcze kilka bardziej szczegółowych zasad.

Jak łączyć białe wina z potrawami?

Białe wina, zwłaszcza te bardziej kwaśne i wytrawne, podaje się głównie jako aperitif, czyli tuż przed posiłkiem. Taki zabieg ma na celu poprawienie pracy żołądka i przyspieszenie trawienia. Wina białe są zdecydowanie lżejsze i delikatniejsze od win czerwonych, dlatego ich słodsze odmiany, w których wyczuwalny jest aromat owoców, można swobodnie łączyć z warzywami, rybami i owocami morza. Bardzo słodkie białe wina idealnie komponują się z ciastami, deserami czekoladowymi oraz ze słodkościami, w których jednym ze składników jest krem lub śmietana. Te cięższe natomiast świetnie uzupełniają smak ryb, zarówno duszonych i smażonych, jak i wędzonych.

Wina musujące

Bardzo często serwowane są na początku przyjęcia jako alkohol przeznaczony do wznoszenia toastów. Rzadko natomiast łączymy je z jedzeniem, co jest dużym błędem, ponieważ wino musujące doskonale uzupełnia i podkreśla smak wielu potraw. Hiszpańska paella, czyli danie z owocami morza, ryby takie jak dorsz czy łosoś, a także kurczak w towarzystwie orzechów nerkowca to potrawy, które znakomicie łączą się z tego rodzaju winem. Według znawców można je nie tylko podawać do wszystkich potraw, ale również pić samodzielnie, niezależnie od posiłku.

Z czym łączyć czerwone wina?

Czerwone wina doskonale łączą z bardzo aromatycznymi potrawami. Pamiętajmy jednak, że różnią się one między sobą poziomem intensywności, co oznacza, że lżejsze czerwone trunki, o wyczuwalnej owocowej nucie należy łączyć z pikantnymi i wyrazistymi daniami z drobiu. Cięższe zaś z mięsem pieczonym oraz grillowanym.

Wina różowe

Poza winami białymi i czerwonymi dostępne są też wina różowe. Ta grupa zdecydowanie sprawdzi się w połączeniu z rybami – zarówno duszonymi, smażonymi, jak i wędzonymi. Smakowicie skomponują się również z nieco ostrzejszymi potrawami z drobiu, np. z kaczką z jabłkami czy też pikantnym kurczakiem. Różowe wina można również bez obaw łączyć z delikatnymi serami.

Najważniejsza zasada odnosząca się do wszystkich rodzajów win, o której powinniśmy pamiętać? Wino nie powinno tłumić smaku potrawy i na odwrót – potrawa nie powinna przyćmiewać smaku wina.

Kolejność serwowania win

Jeśli podczas jednego wieczoru zamierzamy wypić różne rodzaje wina, zacznijmy od wytrawnych białych, a skończmy na winach ciężkich czerwonych, bądź też deserowych. Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać win czerwonych przed białymi, ponieważ to wprowadzi gwałtowną zmianę w smaku. Dodatkowo pilnujmy, aby wina wytrawne pojawiły się przed trunkami słodkimi i likierowymi.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!