Makowe ślimaczki

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ

  • sito
  • blachę do pieczenia
  • papier do pieczenia
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C (termoobieg) lub 190°C (bez termoobiegu)

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY ROZCZYN

Do miski przesiewamy mąkę, w mące robimy zagłębienie. Drożdże ucieramy z łyżeczką cukru do uzyskania jednolitej masy, mieszamy z podgrzanym mlekiem i wlewamy do zagłębienia, które zrobiliśmy w mące. Delikatnie mieszamy z mąką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

KROK 2: WYRABIAMY CIASTO

Gdy rozczyn wyrośnie, dodajemy sól, żółtko ubite z pozostałą ilością cukru i wyrabiamy ciasto. Gdy wszystkie składniki się połączą, dodajemy roztopione masło. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż zacznie odklejać się od rąk. Wyrobione ciasto oprószamy mąką i odstawiamy. Powinno ono podwoić swoją objętość. Gdy ciasto wyrośnie, ponownie je zagniatamy, a następnie wałkujemy, formując prostokąt o grubości ok. 5 mm.

KROK 3: ZAPARZAMY MAK

Wodę z mlekiem zagotowujemy, wsypujemy mak, ponownie doprowadzamy do zagotowania i odstawiamy na ok. pół godziny. Gdy mak się zaparzy, dokładnie go odsączamy, przepłukujemy zimną wodą i pozostawiamy na gęstym sicie do całkowitego odcieknięcia wody.

KROK 4: WYRABIAMY MASĘ MAKOWĄ

Następnie do maku dodajemy cukier trzcinowy, miód, jajko, roztopione masło oraz uprażone i posiekane pestki dyni i orzechy włoskie. Na końcu dodajemy rodzynki namoczone w śliwowicy – wszystko razem mieszamy.

KROK 5: MROZIMY CIASTO Z MAKIEM

Gotową masę rozkładamy na rozwałkowanym cieście drożdżowym i zwijamy w rulon. Zawijamy w papier do pieczenia i wstawiamy do zamrażalnika na 1 godzinę.

KROK 6: PIECZEMY ŚLIMACZKI

Przymrożone ciasto kroimy ostrym nożem na 1-centymetrowe plastry, które układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 40-50 minut. Na koniec smarujemy ślimaczki białkiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C (termoobieg) lub 190°C (bez termoobiegu) na ok. 14 minut.

Makowe ślimaczki podajemy wystudzone.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (2)

Avatar
  • Gość Gość
    163 dni temu
    Zarowno ciasto jak i mak bardzo suche. Jestem rozczarowana.

    odpowiedz

  • Monika Monika
    2280 dni temu
    Ślimaczki wyszły przepiękne, półsłodkie, więc dla miłośników cukru polecam dodatkowo lukier. Ale sposób podania makowca rewelacyjny, polecam innym. Przepis standardowo dodaję do ulubionych.

    odpowiedz


Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!