Łosoś - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Burgery rybne z sałatką coleslaw
Wypłyń na pełne morze smaków z przepisem Karola! Burgery rybne z sałatką coleslaw to świetny pomysł na szybki obiad lub imprezową przekąskę.


3 sposoby na spring rollsy (z łososiem wędzonym, z warzywami, z pieczonym boczkiem)
Z warzywami, boczkiem czy łososiem wędzonym? W najnowszym przepisie Karola każdy znajdzie swój ulubiony przepis na spring rollsy.

Tatar z marynowanego łososia z sosem z mango i sałatką z buraka
Wypróbuj niezwykły przepis Okrasy na tatar z łososia z sałatką z upieczonego buraka i sosem mango.


Cechy charakterystyczne łososia
Łosoś jest okazałą rybą. Spośród innych ryb wyróżnia go jednak przede wszystkim dwuśrodowiskowość – łosoś żyje i żeruje w morzu, ale na tarło wypływa w górę rzek. Co ciekawe, podczas wędrówki ryba ta całkowicie zaprzestaje dostarczania swojemu organizmowi pożywienia. Ten proces wspomagany jest przez substancję, która zapewnia łososiom wytrzymałość, pozwala zwalczyć zmęczenie i dodaje sił w okresach, gdy płyną pod prąd. Z rozrodem tych ryb związana jest również zmiana wyglądu samców, których kolor ciała zmienia się na charakterystyczny czerwony.
Jakie właściwości odżywcze ma łosoś?
Ryba ta zawiera przede wszystkim:
- pełnowartościowe białko (w 100 g ok. 20 g),
- kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, które:
– działają przeciwzakrzepowo i przeciwnowotworowo,
– wpływają dobrze na ciśnienie krwi,
– obniżają poziom cholesterolu,
– wspomagają układ immunologiczny,
– zapobiegają stanom depresyjnym.
Wbrew pozorom, łososia poleca się osobom będącym na diecie odchudzającej, a to za sprawą wysokiej zawartości białka, które trawi się dłużej niż np. węglowodany, oraz zawartości dobrej jakości tłuszczu, którego spożycie zapewnia długotrwałe uczucie sytości.
Warto dodać, że łosoś jest również bogaty w witaminy z grupy B, co ma korzystny wpływ na metabolizm. Ponadto 100 g tej ryby zaspokaja niemal 90-procentowane dzienne zapotrzebowanie na witaminę D, a zawarty w niej selen wzmacnia naszą odporność i chroni krwinki czerwone.
Jak widać, jeść łososia warto, ale…
Jaki łosoś jest najzdrowszy?
Najwięcej wartości odżywczych ma tzw. łosoś dziki, zwany również pacyficznym, który zawiera o wiele więcej kwasów omega-3. Łosoś pacyficzny stanowi zdecydowanie bogatsze źródło pełnowartościowego białka niż norweska odmiana tej ryby. Łososia pacyficznego kupisz w Lidlu!
Łosoś surowy, wędzony na ciepło, wędzony na zimno
Łosoś surowy – jak przyrządzić?
Świeże surowe mięso łososia możemy wykorzystać do zrobienia sushi. Ciekawym pomysłem jest także zapeklowanie łososia – np. w soli z cebulą i przyprawami. Po trzech dniach można delektować się całkiem wykwintnym, acz prostym daniem. Popularnym daniem przyrządzanym z łososia jest również carpaccio. Rybę kroimy wówczas na cieniutkie plasterki, skrapiamy sokiem z cytryny i dodajemy np. kapary.
Łosoś surowy – jak smażyć?
Łososia smażymy na bardzo rozgrzanej patelni, płatem ze skórą skierowanym do dołu. Po 3 minutach obracamy rybę na drugą stronę; w zależności od grubości filetu dalsze smażenie powinno trwać od 2 do 4 minut. Następnie rybę należy skropić sokiem z cytryny, a żeby była bardziej soczysta, warto przykryć ją na 2 minuty pokrywką. Dobrym dodatkiem do tak serwowanego dania jest posiekana świeża natka pietruszki.
Przepisy na smażonego łososia:
Łosoś surowy – ile ma kalorii?
Kaloryczność ryby jest uzależniona od pory roku oraz od cyklu rozrodczego. Średnio jednak 100 g surowego łososia to 201 kalorii.
Łosoś surowy – ile może leżeć w lodówce?
Świeże ryby należy przechowywać w lodówce, w zamkniętych pojemnikach albo w folii spożywczej, najlepiej nie dłużej niż dwa dni. Powinny być wypatroszone, bez skrzeli i oczu. Można je skropić sokiem z cytryny lub oliwą.
Łosoś – jak mrozić?
Mrożenie łososia powinno się odbywać w −20˚C. Kawałki ryby pakujemy w woreczki do mrożenia. Większa ich liczba zapobiega wysychaniu ryby. Przechowywanie ryb wydłuża glazurowanie, czyli nałożenie na rybę cienkiej warstwy lodu. Dzięki temu nie traci ona elastyczności, utrzymuje swój kolor, a przede wszystkim pozostaje dłużej świeża.
Łosoś surowy – do sushi!
Łosoś jest bardzo popularny, jeśli chodzi o tradycyjną japońską potrawę, jaką jest sushi. To jedna z ryb, które dodaje się do maków czy nigiri. Pamiętaj, że ryba do sushi musi być świeża, gdyż je się ją na surowo!
Łosoś wędzony na zimno – co z niego zrobić, jak podawać?
Łosoś wędzony na zimno jest łatwo dostępny w sklepach. Cieszy to tym bardziej, że stanowi on idealną przekąskę i przystawkę, ale jest także często bohaterem dań głównych. Nadaje się do zdrowych kanapek i sałatek. Można go użyć do tart czy upiec w cieście francuskim. Jest także wspaniałym dodatkiem do makaronów, naleśników czy pizzy. Jako przystawka świetnie sprawdzą się roladki z łososia.
Przepisy na dania z łososiem wędzonym na zimno:
Łosoś wędzony na zimno – ile ma kalorii?
100 g łososia wędzonego na zimno to 160 kalorii.
Łosoś wędzony na ciepło – jak podawać?
Łosoś wędzony na ciepło jest świetnym składnikiem past rybnych. Dodasz go do sałatek i kanapek. Będzie idealną zdrową przekąską w ciągu dnia.
Łosoś wędzony na ciepło – ile ma kalorii?
100 g łososia wędzonego na ciepło zawiera 232 kalorie.
Przepisy na dania z łososiem wędzonym na ciepło: