Wieprzowina
Czy wieprzowina jest zdrowa?
Wieprzowina to mięso czerwone. W ciągu tygodnia nie powinniśmy spożywać więcej niż 500 g mięsa, a czerwone mięso na naszych talerzach nie powinno się znajdować częściej niż raz w tygodniu. Istotnym elementem w przygotowaniu posiłków z wieprzowiny jest obróbka termiczna – najmniej korzystnie wypada smażenie.
Wieprzowina zawiera dużo białka, witamin z grupy B oraz cynku. Niestety, zawiera również cholesterol i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wieprzowinę najlepiej łączyć z zielonymi warzywami, co znacznie poprawia jej trawienie. Warto również wybierać najchudsze kawałki tego mięsa, takie jak schab.
Jakie witaminy ma wieprzowina?
Z witaminami kojarzą nam się głównie warzywa i owoce. A jednak wieprzowina także je zawiera. Jest bogata w witaminy z grupy B, głównie B1, jak również w witaminę E, która wpływa na wygląd naszej cery.
Ile kalorii ma wieprzowina?
Kaloryczność wieprzowiny zależy od rodzaju mięsa i sposobu przyrządzenia. Na przykład 100 g mięsa wieprzowego mielonego ma 314 kcal, podczas gdy opiekany schab wieprzowy 241 kcal.
Ile kalorii ma wieprzowina gotowana?
Każde mięso jest właściwie dość kaloryczne. Nie inaczej jest z wieprzowiną. Nawet gotowana ma sporo kalorii: 100 g to 191 kcal.
Jak przyrządzić wieprzowinę?
Wieprzowina to w Polsce dość popularne mięso, głównie obiadowe. Schab, golonka, boczek, polędwiczki, szynka, żeberka i wiele innych przysmaków można przyrządzić z wieprzowiny. Jest ona idealna do pieczenia, gotowania czy duszenia. Można z niej przygotowywać rolady i pieczenie, robić wędliny.
Ile piec wieprzowinę w piekarniku?
Mięso wieprzowe często jest przygotowywane w piekarniku. Czas pieczenia zależy od części wieprzowiny, ale i od wagi. Przykładowo kilogramową łopatkę wieprzową pieczemy ok. godziny. Półkilogramową karkówkę zaś ok. pół godziny. Kawałek kilogramowego schabu w rękawie pieczemy około godziny.
Co zrobić, żeby wieprzowina była miękka?
Przed pieczeniem dobrze jest wieprzowinę zamarynować. Marynaty przygotowuje się zwykle z wszelkiego rodzaju ziół, czosnku, oliwy czy soku z cytryny. Dzięki marynacie mięso będzie miękkie i soczyste. W tym celu można je także przed włożeniem do piekarnika zblanszować. Polega to na zanurzeniu wieprzowiny na minutę we wrzątku. Zamykamy w ten sposób pory mięsa i zatrzymujemy wewnątrz wszystkie soki. Wieprzowina twardnieje pod wpływem soli. Ważne więc, żeby solić ją dopiero pod koniec gotowania.
Jakie przyprawy lubi wieprzowina?
Nie bój się doprawiać wieprzowinę. Mięso lubi takie zioła jak tymianek, rozmaryn czy majeranek. Dobrze smakuje z dodatkiem czosnku czy musztardy. Można eksperymentować także z ostrymi oraz słodkimi smakami i aromatami.
Kiedy solić wieprzowinę?
Wieprzowina należy do mięs, które łatwo można zepsuć, przygotowując ją w nieprawidłowy sposób. Aby mięso było miękkie, należy ją na przykład solić – o czym już wspominaliśmy – pod koniec gotowania.
Ile gotować wieprzowinę?
Mięso wieprzowe należy do mięs, które wymagają dłuższego gotowania niż np. mięso drobiowe. Czas gotowania mięsa wieprzowego zależy od wielkości i jego części. Na przykład kilogram wieprzowiny trzeba gotować od 1,5 do 2 godzin, a kilogram karkówki ok. godziny.
Jak długo gotować wieprzowinę na parze?
Gotowanie na parze to zdrowy sposób na przygotowanie wieprzowiny. Trwa zdecydowanie krócej niż tradycyjne gotowanie. Do przygotowania schabu w parowarze potrzebujemy ok. 10-15 minut.
Jak długo dusić wieprzowinę?
Jednym z popularnych dań z wieprzowiny są bitki wieprzowe. Aby były miękkie i kruche, wymagają długiego duszenia. W trakcie powstaje jednocześnie pyszny, aromatyczny sos. Duszenie trwa średnio godzinę. Pamiętaj, żeby solić bitki dopiero pod koniec gotowania.
Jaką wieprzowinę wybrać do…
- chińszczyzny: polędwicę wieprzową;
- bigosu: łopatkę lub żeberka;
- gulaszu: łopatkę, szynkę lub karczek;
- pasztetu: podroby wieprzowe – serca, płuca, wątroba.
Co zrobić na obiad z wieprzowiny?
Mięso wieprzowe daje ogromne pole do popisu. Można je podać na nieskończenie wiele sposobów. Zaczynając od schabowego, przez duszone bitki, gulasz, pieczeń, roladę, po wieprzowinę po chińsku, żeberka, na bigosie kończąc.
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Glazurowana szynka z ziemniakami
Przygotowanie szynki jest prostsze niż Ci się wydaje. Wypróbuj przepis na glazurowaną, podawaną z pieczonymi ziemniakami.

Hachis parmentier czyli francuska zapiekanka mięsno-ziemniaczana
Hachis parmentier to pyszna serowo-ziemniaczana zapiekanka. Dowiedz się, jak przygotować ten francuski przysmak.

Zapiekanka z kaszy gryczanej i cukinii
Prosta zapiekanka doskonała na przyjęcia i rodzinne obiady. Jej tradycyjny polski smak przypadnie do gustu każdemu.

Pulpety z sosem cynamonowo-pomidorowym
Pyszne klopsiki z mięsa mielonego urozmaicone smakiem delikatnego sosu z papryki i pomidorów, przyprawionego cynamonem.

Rolady z łopatki z ziołami
Aromatyczne zioła, ostra musztarda Dijon, słodki miód i czarne oliwki to sekret wieprzowiny po śródziemnomorsku.

Chlebek mięsny
Wypróbowaliście już chlebek mięsny? Jeśli nie, to koniecznie powinien on zagościć w Waszej kuchni.

Musaka grecka
Kochasz greckie smaki? Zatem typowa dla tej kuchni zapiekanka w naszej wersji także będzie Ci smakować.

Schab na chlebie zapiekany pod beszamelem
Chleb, beszamel - schab upieczony w takim towarzystwie, zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Rolady schabowe z serem bałkańskim
Soczyste mięso wypełnione farszem z ogórka gruntowego i słonego sera, a do tego marchew i aromatyczny sos na bazie piwa. Pycha!

Pikantny kebab z sosem jogurtowym
Pikantne mięso, wyrazisty sos i chrupiąca kapusta w pszennej tortilli – oryginalny, a zarazem prosty przepis na kebab.

Zapiekanka z mięsa mielonego i bakłażana z serem mozzarella
Delikatny mięsny farsz zawinięty w plastry bakłażana, a do tego serowa okrasa – przepis na zapiekankę doskonałą!
