Awokado

Zobacz także:Zobacz także:

Awokado, inaczej zwane smaczliwką, rośnie na drzewach. Przybiera kształt gruszki lub formę kulistą. Kolor skórki awokado zależy od gatunku. Najczęściej spotyka się owoc o ciemnozielonym zabarwieniu i żółto-zielonym miąższu. Środek skrywa dużą brązową pestkę. Awokado uznawane jest za jednopestkową jagodę. W smaku jest delikatnie orzechowe. Awokado dojrzewa dopiero po zerwaniu z drzewa. Przechowuje się je w temperaturze pokojowej.

Do czego używać?

Awokado najchętniej wykorzystuje kuchnia meksykańska. Najpopularniejszą potrawą stworzoną na bazie awokado jest salsa – guacamole. Owoc ten wchodzi w skład sałatek i past kanapkowych. Smaczne jest również na kanapce z dodatkiem soli i pieprzu.

Jakie ma właściwości?

Mówi się, że jest to najbardziej kaloryczny owoc spośród tych powszechnie występujących; awokado jednak jest pełne składników odżywczych. Zawarty w awokado tłuszcz jest łatwo przyswajalny przez organizm. Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom cholesterolu, poleca się zamianę masła na awokado osobom chorującym na miażdżycę lub nadciśnienie. Tłuszcze te pozytywnie wpływają również na pracę mózgu i mogą zapobiegać chorobie Alzheimera.

Awokado jest bogate w witaminy K, foliany oraz witaminę B5. Zawiera również w sporej ilości witaminę C i B6. Ta ostatnia pozytywie wpływa na organizm kobiet w pierwszych tygodniach ciąży, gdyż łagodzi ona poczucie porannych mdłości. Witamina C to antyoksydant, czyli przeciwutleniacz – substancja, która wspiera mechanizmy obronne organizmu na poziomie komórkowym.

Wartości odżywcze w 100 g awokado:

• Wartość energetyczna – 160 kcal

• Białko – 2,0 g

• Węglowodany – 8,53 g

• Tłuszcz – 14,66 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!