Kokos

Zobacz także:Zobacz także:

Orzech kokosowy, zwany potocznie kokosem, to tak naprawdę pestka owocu palmy kokosowej. Twarda skorupa skrywa bielmo – jadalną część kokosa – w postaci białej, mięsistej tkanki oraz płyn zwany mlekiem kokosowym. Ilość mleka kokosowego zmniejsza się wraz ze stopniem dojrzewania.

Jakie ma właściwości?

Miąższ orzecha kokosowego ma dużo błonnika, natomiast mleczko kokosowe zawiera dużo elektrolitów, dzięki czemu doskonale nawadnia organizm. Ponieważ płyn zawarty w kokosie ma skład zbliżony do osocza krwi, istnieją doniesienia mówiące o tym, iż w czasie II wojny światowej woda kokosowa stosowana była do nawadniania dożylnego.

Jak go jeść?

Młode kokosy mogą być spożywane na surowo. Mleko kokosowe do momentu otworzenia kokosa jest sterylne i zaleca się wypijanie go wprost z wnętrza orzecha. Bielmo wykorzystywane jest do produkcji płatków i wiórków kokosowych, które można jeść natychmiast lub po wcześniejszym wysuszeniu.

Kokos ze względu na swój neutralny smak pasuje doskonale zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich.

Jak go otworzyć?

By otworzyć kokos, należy w jednym z trzech widocznych wgłębień za pomocą ostrego noża zrobić otwór, pozbyć się ze środka płynu, a następnie tępą stroną noża uderzać wzdłuż obwodu – wówczas orzech powinien sam pęknąć.

 

Wartości odżywcze w 100 g owocu:

• Wartość energetyczna – 354 kcal

• Białko – 3,3 g

• Węglowodany – 15,2 g

• Tłuszcz – 33,5 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!