Kukurydza

Zobacz także:Zobacz także:

Kukurydza należy do jednego z rodzajów zbóż. Kukurydza wyrasta z pojedynczego źdźbła, osiągającego (w zależności od odmiany) nawet do 6 metrów wysokości. Nie spotyka się już kukurydzy, która rosłaby dziko. Wyróżnia się dwie odmiany tego warzywa – pastewną i jadalną. Pastewną przeznacza się na paszę, jadalna zaś dzieli się na odmianę zbożową, która jest przetwarzana i na cukrową – sprzedawaną jako warzywo.

Jakie ma właściwości?

Kukurydza zawiera przede wszystkim witaminy z grupy B. Obecne w kukurydzy barwniki – zeaksantyna wraz z luteiną ¬– chronią narząd wzroku. Zeaksantyna jest również przedmiotem wielu badań, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że składnik ten chroni przed nowotworami. Naukowcy zauważyli, że osoby z dietą bogatą w kukurydzę rzadziej chorują na raka jelita grubego, piersi czy prostaty.

W kukurydzę warto również wzbogacać potrawy z roślin strączkowych, gdyż wtedy zwiększa się przyswajanie z nich takich minerałów, jak: cynk, wapń i żelazo.

Jak ją jeść?

Świeże kolby gotuje się w wodzie. Można je również grillować. Młode kolby kukurydzy, które osiągają ok. 10 cm długości, spożywa się w całości – najczęściej w sklepach spotyka się je marynowane.

Wartości odżywcze w 100 g warzywa:

Wartość energetyczna – 86 kcal

Białko – 3,3 g

Węglowodany – 18,7 g

Tłuszcz – 1,35 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!