Papryka Chili

Zobacz także:Zobacz także:

Papryka chili to ogólna nazwa, jaką określa się papryki o bardzo ostrym smaku. Ostre papryczki to odmiana warzyw z rodzaju psiankowatych. W przeciwieństwie do papryk słodkich ostre papryki stosuje się częściej w formie przyprawy lub dodatku, a nie głównego elementu dania. Chili to zaraz po soli najpopularniejsza potrawa na świecie.

Jaka jest jej historia?

Można odnaleźć doniesienia, które mówią, iż pierwsze wzmianki o ostrych papryczkach pochodzą z Karaibów i datowane są na 3000 rok p.n.e. W czasach nowożytnych Aztekowie znali jej 90 odmian i uprawiali ją w przydomowych ogródkach, nazywając ją „chili”, czyli „czerwona”. Aztekowie również jako pierwsi stosowali w kuchni popularne, lecz kontrowersyjne połączenie chili z czekoladą.

Jakie są rodzaje?

Pośród papryk chili do najpopularniejszych odmian należą:

– pepperoni – podłużna, ostro-słodka w smaku, używana powszechnie do przyprawiania potraw

– cayenne – ostra, długa, występująca w kolorach od zielonego do jasnoczerwonego, ususzona i zmielona spotykana jest pod nazwą „pieprz kajeński”

– jalapeno – bardzo ostra, w użyciu zarówno świeża, jak i konserwowana, ususzona spotykana jest pod nazwą „chipotle”

– habanero – okrągła papryczka w kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym, uważana za najostrzejszą ze wszystkich znanych papryk

Jakie ma właściwości?

Papryczki chili, dzięki dużej zawartości kapsaicyny, mogą przyspieszać metabolizm. Dlatego szczególnie polecane są osobom na diecie odchudzającej. Ostre papryczki rozgrzewają i wspomagają układ krążenia, więc pomocne są podczas chłodnych dni, a dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym przynoszą ulgę w przeziębieniach.

Wartości odżywcze w 100 g warzywa:

• Wartość energetyczna – 40 kcal

• Białko – 1,9 g

• Węglowodany – 8,8 g

• Tłuszcz – 0,4 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!