Szparagi

Zobacz także:Zobacz także:

Szparag jest byliną o śródziemnomorskim rodowodzie. Najstarszym świadectwem ich występowania są odnalezione w Egipcie malowidła z 2700 r. p.n.e., na których widoczne są szparagi. Do Polski trafiły prawdopodobnie około XV wieku.

Jak wybierać?

Najsmaczniejsze są młode, grube i mięsiste pędy. Powinny być jędrne, czyste, niezdrewniałe, a ich główki delikatne i zamknięte. Szparagi występują w trzech kolorach: zielonym – charakteryzują się delikatną strukturą, białym – szybciej ulegają zdrewnieniu oraz w mało popularnej odmianie fioletowej – najbardziej wyrazistej w smaku.

Jak je przygotować?

Szparagi spożywa się ugotowane w lekko osolonej wodzie. Przed ugotowaniem należy je obrać, około 3 cm poniżej główki, a następnie zanurzyć we wrzątku w taki sposób, by główki wystawały ponad jego powierzchnię.

Jakie mają właściwości?

Szparagi stanowią dobre źródło witaminy K, kwasu foliowego oraz beta-karotenu. Szparagi wyróżniają się dużą zawartością potasu i składników mineralnych, co w połączeniu z aminokwasem asparaginą nadaje szparagom właściwości moczopędne. Dzięki temu, że są lekkostrawne i niskokaloryczne, polecane są osobom na diecie odchudzającej. Szparagi uchodzą także za silny afrodyzjak poprawiający libido – starożytni Rzymianie dedykowali go bogini miłości Wenus.

 

Wartości odżywcze w 100 g warzywa:

• Wartość energetyczna – 20 kcal

• Białko – 2,2 g

• Węglowodany – 3,88 g

• Tłuszcz – 0,12 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!