zobacz film Szarlotka – przepis na kruche ciasto z jabłkami

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ

  • formę o średnicy 26-28 cm
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
  • papier do pieczenia

Krok 1: Do posiekanych składników dodajemy orzechy

Do posiekanych składników dodajemy orzechy

Orzechy laskowe miksujemy na mączkę. Przesypujemy je na deskę bądź blat. Laskę wanilii przekrawamy wzdłuż na pół i tępą stroną noża wyciągamy nasionka, które dodajemy do orzechów. Przesiewamy cukier puder i mąkę. Dodajemy proszek do pieczenia, sól – mieszamy składniki nożem. Dodajemy masło. Całość siekamy. Dodajemy jajko i ponownie siekamy. Gdy składniki zaczną się ze sobą łączyć, zagniatamy ciasto – formujemy i zawijamy w folię spożywczą. Wkładamy do lodówki na około 1 godzinę.

Krok 2: Smażymy jabłka, rodzynki i orzechy

Smażymy jabłka, rodzynki i orzechy

Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne. Większość jabłek kroimy w kostkę i przekładamy je do miski. Pozostałą część kroimy w plastry i skrapiamy sokiem z cytryny.

Na patelnię wysypujemy cukier. Gdy cukier się rozpuści, dodajemy jabłka pokrojone w kostkę. Czekamy, aż jabłka puszczą nieco soku, a następnie mieszamy. Prażymy na wolnym ogniu.

Rodzynki namaczamy w wodzie. Żelatynę namaczamy w 40 ml wody – pozostawiamy do napęcznienia, a następnie rozpuszczamy w kuchence mikrofalowej bądź kąpieli wodnej. Orzechy siekamy. Żelatynę dodajemy do jabłek, mieszamy. Dodajemy plastry jabłek, mieszamy. Patelnię ściągamy z ognia.

Krok 3: Rozwałkowujemy ciasto, spód umieszczamy w formie i nacinamy nożem

Rozwałkowujemy ciasto, spód umieszczamy w formie i nacinamy nożem

Po schłodzeniu ciasto dzielimy na 2 równe części. Jedną chowamy do lodówki, drugą rozwałkowujemy na papierze do pieczenia, delikatnie posypując z wierzchu mąką. Wraz z papierem kładziemy na dno tortownicy. Ciasto delikatnie nakłuwamy widelcem i pieczemy w temperaturze 180°C przez około 10-12 minut.

 

Krok 4: Nakładamy farsz i pieczemy

Do farszu jabłkowego dosypujemy rodzynki, orzechy oraz dodajemy odrobinę soku z cytryny. Całość mieszamy. Drugą część kruchego ciasta rozwałkowujemy między dwoma warstwami papieru do pieczenia, tak by miało średnicę równą średnicy tortownicy. Farsz nakładamy na wypieczony kruchy spód i przykrywamy kawałkiem kruchego ciasta. Oddzielamy białko od żółtka. Białkiem smarujemy wierzch ciasta, a następnie posypujemy delikatnie cukrem trzcinowym. Pieczemy przez około 20 minut w temperaturze 180°C.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (16)

Avatar
  • Renata Renata
    344 dni temu
    Farsz jabłkowy robiłam bez rodzynków, orzechów i żelatyny , też wyszło :) Pominęłam całkiem trzeci akapit na farsz jabłkowy zaczynający się od "rodzynki..." a ciasto kruche robiłam z Pana drugiego przepisu na szarlotkę bo z tego tak jakoś mi ilość mąki trochę za mało :P, nie robiłam ciasta z tego przepisu tylko z innego pana przepisu gdzie jest 2x więcej mąki, z lekką modyfikacją po mojemu :) wyszło mi ciasto idealne, takie jakie chciałam :) Pana przepisy są dla mnie inspiracją do tworzenia swoich własnych:)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    366 dni temu
    do komentarza Macieja: do ciast bardziej grzałka góra-dół, bez termoobiegu. Z tego co wiem to termoobieg zalecany jest do mięs, ryb, warzyw itp. Ja zawsze piekę ciasta bez termoobiegu, tylko grzałka góra-dół, lub dolna jak sie góra zacznie przypiekać.

    odpowiedz

  • Maciej Maciej
    1166 dni temu
    Dzień dobry! Jaka odmiana jabłek nada się do tego wypieku najlepiej? Zastanawiam się nad Szarą Renatą lub Delikatesem. Dodatkowo - czy piekarnik powinien być tylko góra-dół czy termoobieg? Z góry dzię-ku-ję i pozdrawiam ser-decznie!

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1165 dni temu
    Macieju, Reneta i Antonówka będą tutaj dobrym wyborem, ale równie dobrze sprawdzą się słodko-kwaśne jabłka, takie jak Delikates, Kortland i wszelkie uniwersalne, stołowe odmiany jabłek o podobnym smaku.
  • Julia Michałek Julia Michałek
    1953 dni temu
    Ja w tej wersji osobiście wolę ugotować jabłka niż usmażyć :)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2532 dni temu
    Ciasto wyszlo super, jednak nastepnym razem dodam 1,5kg jablek, zamiast 1kg, bo warstwa jabkowa wyszla mi dosc cienka mimo uzycia formy o podanych w przepisie wymiarach :)

    odpowiedz

  • Makowiec Makowiec
    2709 dni temu
    MAKOWIEC sekundę temu Jak należy zmodyfikować przepis, aby do ciasta nie używać orzechów włoskich? Czy zmieni się wtedy czas pieczenia?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2709 dni temu
    Zamiast orzechów możesz użyć mąki. Jeśli chodzi o czas pieczenia - ciasto należy obserwować i w razie potrzeby wydłużyć czas pieczenia :)
  • Gość Gość
    2721 dni temu
    Czy do ciasta można użyć orzechów włoskich?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2719 dni temu
    Jak najbardziej :)
  • Gość Gość
    2893 dni temu
    ile tego cukru trzcinowego?:)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2893 dni temu
    Cukru trzcinowego używamy do posypania wierzchu ciasta - ilość według uznania :)
  • Gość Gość
    2902 dni temu
    Super, że znowu jest filmik z Pawłem Małeckim ;) Czekam na kolejne a przepis jest dobry.

    odpowiedz

  • Ewa Ewa
    2904 dni temu
    Panie Pawle...pierwszyvraz widze szarlotke z zelatyna...ale pomysl ogromnie mi sie podoba....czy ten przelicznik zelatyny 1kg - 15g mozna zastosowac rowniez w innych szarlotkach gdzie jablek mamy sporo?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2904 dni temu
    Ewo, tak dokładnie możesz zrobić :)
  • Ewa Ewa
    2904 dni temu
    a czy podczas pieczenia, zelatyna nie straci swoich wlasciwosc?

zobacz wszystkie


Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!