Zupa grzybowa z lubczykiem i prażonymi ziarnami dyni

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj wcześniej

Podgrzybki wyjmij z zamrażalnika z wyprzedzeniem i odłóż na sito do całkowitego rozmrożenia.

Przygotowanie

Na patelni rozgrzewamy olej rzepakowy, smażymy aż do zeszklenia 1 cebulę pokrojoną w drobną kostkę i 1 ząbek czosnku pokrojony w plasterki. Następnie dodajemy pokrojone grzyby, całość doprawiamy solą i białym pieprzem. Dodajemy ok. 15 g masła, czekamy, aż masło się rozpuści, a grzyby podduszą.

W dość dużym garnku rozgrzewamy olej rzepakowy, dodajemy 1 cebulę pokrojoną w grubą kostkę i drugi ząbek czosnku pokrojony w plasterki, następnie pokrojony w kostkę seler i ziemniaki pokrojone w kostkę. Mieszamy i dodajemy ok. 10 g masła. Dodajemy 2-3 liście laurowe i kilka ziarenek ziela angielskiego. Warzywa dusimy około 3-5 minut na wolnym ogniu.

Do grzybów na patelni dodajemy ok. 20 g masła i podlewamy niewielką ilością wody. Całość dusimy.

Do garnka z ziemniakami, selerem i cebulą dodajemy ok. 2,5 l wody, czekamy, aż warzywa się zagotują.

Pestki dyni kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, prażymy je na jasnobrązowy kolor w temperaturze 180-190°C (termoobieg) przez mniej więcej 5 minut.

Gdy warzywa w garnku są lekko podgotowane, dodajemy do garnka zawartość patelni. Delikatnie mieszamy, doprawiamy białym pieprzem i solą. Następnie dodajemy ok. 125 ml śmietanki 30% i majeranek. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez mniej więcej 20 minut do momentu zagotowania.

Gdy zupa jest gotowa (możemy ją jeszcze doprawić do smaku solą i pieprzem), przelewamy ją do talerzy, dekorujemy pestkami dyni i kilkoma gałązkami lubczyku.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (9)

Avatar
  • Gość Gość
    482 dni temu
    ten przepis jest beznadziejny, nie polecam; wyszła woda o smaku śmietany i majeranku. Wszystko odmierzone jak podane w przepisie :/

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1201 dni temu
    To naprawdę przepis Pana Okrasy? A gdzie "grzybki", "masełko", "ziemniaczki", "selerek", "patelenka", "papierek", "warzywka" i takie tam...? O ile jego przepisy są ciekawe, o tyle jak oglądam i słucham te programy, czuję się jakbym wrócił do grupy "krasnalków" w przedszkolu;)

    odpowiedz

  • tequiero tequiero
    3046 dni temu
    Witam serdecznie, czy mogę użyć grzybów suszonych i wywaru powstałego w wyniku ich całonocnego moczenia?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3045 dni temu
    TEQUIERO, oczywiście :)
  • Gość Gość
    1597 dni temu
    no pewnie!
  • Gość Gość
    3050 dni temu
    super przepis dziękuję

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3160 dni temu
    Gościu, oczywiście pestki dyni można uprażyć na patelni :)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3160 dni temu
    czy pestki dyni można prażyć na suchej patelni?

    odpowiedz

  • Alicja Alicja
    3407 dni temu
    od zeszłego roku to moja ulubiona zupa grzybowa na święta - pycha!

    odpowiedz


Zupa grzybowa – znana i lubiana

Popularna w Polsce zupa grzybowa znana jest od dziesiątek lat. Często pojawia się na wigilijnym stole – oczywiście w wersji postnej na bulionie warzywnym. Tuż obok czerwonego barszczu, wigilijna, gęsta zupa grzybowa to jedna z najczęściej znajdujących się na polskich stołach zup. Kusi intensywnym aromatem i smakiem, a przy tym doskonale komponuje się z innymi świątecznymi potrawami. Oczywiście może się nieco różnić w zależności od regionu Polski, a nawet zwyczajów w danym domu. Rozbieżność najczęściej dotyczy dodatków, które do niej trafiają.

W niektórych odsłonach zupa pojawia się bez śmietany, innym razem występuje w wydaniu z jej dwoma rodzajami – kwaśną i słodką. Grzybowa bywa przyrządzana z różnymi gatunkami grzybów leśnych. Nasz przepis zakłada użycie podgrzybków, czyli chyba najpowszechniejszych grzybów w polskich lasach. Kuszą one łagodnym, wyraziście grzybowym smakiem. Ale właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastąpić je innym gatunkiem, czy skorzystać z mieszanki różnych grzybów. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

  1. Borowik szlachetny to jeden z najbardziej cenionych grzybów. Ma wyrazisty charakter, jest przyjemnie mięsisty i nadaje zupie głęboki, bogaty smak. Zupa borowikowa to pyszny klasyk.
  2. Kurki to jadalne grzyby o charakterystycznym, lekko pikantnym smaku. Zapewniają zupie grzybowej subtelny, lekko orzechowy smak.
  3. Kolejna opcja to koźlarz babka z mięsistym miąższem, ale delikatnym smaku i aromacie.
  4. Opieńka miodowa ma słodki smak, który nadaje zupie unikalny charakter.
  5. Koźlarz czerwony ma miękki miąższ i nieco orzechowy smak.
  6. Koźlarz grabowy jest podobny w smaku do borowika.

Uwaga! Przed gotowaniem samodzielnie zebranych grzybów sprawdź, czy aby na pewno nie są trujące! Jeśli nie masz pewności co do niektórych z nich, lepiej nie ryzykuj. Ponadto zawsze kupuj grzyby tylko w zaufanych miejscach.

Masz już ulubione grzyby? Czas poświęcić kilka słów przyprawom i temu, jak doprawić zupę grzybową, aby wszystkie składniki składały się na idealną kompozycję. W naszym przepisie polecamy Ci oczywiście aromatyczny lubczyk, a także majeranek, ziele angielskie  i liść laurowy. To jednak nie wszystko, po co możesz sięgnąć. Oto kilka sprawdzonych dodatków do grzybowej:

  • Kminek nadaje zupie grzybowej charakterystyczny smak.
  • Świeża lub suszona pietruszka doda daniu świeżości i kolorytu.
  • Tymianek wzbogaca ziołowy smak zupy. Możesz dodać go w formie suszonej lub świeżej.
  • Kilka kropel soku z cytryny zapewni zupie świeżość i nieco kwaskowy posmak.
  • W zależności od Twoich preferencji możesz dodać odrobinę innych przypraw, takich jak gałka muszkatołowa, cynamon lub kurkuma.

Jak przygotować zupę grzybową?

Karol Okrasa stworzył dla Kuchni Lidla przepis na zupę grzybową z mrożonych grzybów. Opis ich przygotowania znajdziesz w wyżej przedstawionych instrukcjach. Nie musisz mieć obaw co do ich smaku. Zapewniamy, że zupa z mrożonych grzybów wcale nie ustępuje pod względem walorów smakowych przepisom ze świeżymi grzybami. Zresztą mrożone grzyby to ceniony składnik, ponieważ są wygodne w użyciu, a podczas obróbki termicznej zachowują oryginalny smak oraz konsystencję.

Ale wariant mrożony możesz wymienić na opcję suszoną. Tak naprawdę zależy to głównie od tego, co masz do dyspozycji. Pamiętaj przy tym, że aby zupa z suszonych grzybów smakowała, jak należy, wymagają one wcześniejszego przygotowania. Kluczowy krok to namoczenie suszonych grzybów. W zależności od tego, czy lubisz mniejsze, czy większe kawałki grzybów, pokrój je zgodnie z uznaniem lub pozostaw w całości. Dzięki temu zupa z grzybów suszonych zyska konsystencję, która odpowiada Ci najbardziej. Przepis na zupę grzybową z suszonych grzybów:

  1. Namocz grzyby w ciepłej wodzie w dużej misce. Przykryj ją. Uwzględnij, że grzyby zwiększą swój rozmiar podczas namaczania, więc zostaw wystarczająco dużo miejsca w naczyniu.
  2. Pozostaw suszone grzyby w ciepłej wodzie na około 20-30 minut lub nawet dłużej, aż staną się miękkie i napęczniałe.
  3. Po namoczeniu odsącz z grzybów nadmiar wody i przepłucz je kilkakrotnie pod bieżącą wodą, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia oraz piasek.
  4. W dalszych krokach postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w przepisie.

Zarówno zupa grzybowa z suszonych grzybów, jak i tych mrożonych wymaga nieco czasu ze względu na konieczność ich przygotowania, dlatego warto uwzględnić to w harmonogramie pracy. Podczas gdy grzyby będą się rozmrażać lub namaczać, możesz spokojnie wykonać wszystkie pozostałe czynności z przepisu na zupę grzybową.

Przepis na zupę grzybową z ziemniakami, makaronem czy kluskami?

Nasza zupa z grzybów mrożonych to propozycja z ziemniakiem. To powszechnie lubiane warzywo świetnie smakuje w zupach, a przy tym sprawia, że stają się bardziej treściwe i sycące. Ale znakomicie smakuje też zupa grzybowa z lanymi kluskami,  ugotowaną na sypko kaszą gryczaną, łazankami, makaronem czy uszkami.  Jaki makaron pasuje do niej najlepiej? Zupa z leśnych grzybów dobrze komponuje się z gwiazdkami, muszelkami, kokardkami czy w wersji dla dzieci z literkami. Czasami serwuje się ją z nitkami rosołowymi. Jak ugotować zupę grzybową z makaronem? Możesz ugotować go oddzielnie, a następnie dodać do dania na przed podaniem na stół. Inne rozwiązanie to wsypanie makaronu do gotującej się zupy na 7 minut przed zdjęciem jej z gazu.

Zupa grzybowa z makaronem nie jest tym, na co masz ochotę? Spróbuj wspomnianego połączenia z lanymi kluskami. Przygotujesz je z roztrzepanego jajka, mąki oraz odrobiny soli. Powstałe ciasto wlej na gotującą się zupę cienkim strumieniem. Łyżką lub widelcem odcinaj z dłuższych nitek mniejsze kluseczki.  Wystarczą 2-3 minuty gotowania, aby osiągnęły właściwy smak i konsystencję!

Zupa grzybowa z suszonych grzybów z makaronem, kluskami czy ziemniakami, wariant z grzybów mrożonych lub świeżych… Jak widać, opcji nie brakuje! W pierwszej kolejności wypróbuj jednak oryginalny przepis skomponowany przez Karola Okrasę! Dodatek lubczyku, pestek dyni oraz ziemniaków czyni ją przepyszną i sycącą. To potrawa, która sprawdzi się nie tylko na wigilijnym stole! Urozmaicisz nią każdy obiad, czy to codzienny, czy świąteczny.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!