zobacz film

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Czy cukier jest nam do czegoś potrzebny?

Zdecydowanie tak! Cukier daje nam energię do życia, do funkcjonowania naszego mózgu, naszych mięśni, całego układu nerwowego i erytrocytów, krwinek czerwonych. Czyli jest niezbędny do funkcjonowanie naszego organizmu. Ale – uwaga – nie chodzi o taki zwykły cukier, który dodajemy do kawy, herbaty czy innych produktów spożywczych.

Ten najlepszy cukier, zdrowy cukier znajduje się w świeżych warzywach, owocach, czy niskoprzetworzonych produktach zbożowych, ponieważ tam oprócz cukru znajduje się wiele bezcennych składników takich, jak błonnik i witaminy. Powinniśmy spożywać 0,5 kg warzyw i owoców dziennie. Jedząc codziennie 400 gramów warzyw i 100 gramów owoców, zapewnimy naszemu organizmowi zdrową dawkę glukozy i energii.

Czy więcej cukru w diecie zapewni nam więcej energii?

Nie jesteśmy w stanie magazynować więcej cukru, poza tym, który jako glikogen magazynujemy w wątrobie i mięśniach w niewielkich ilościach. Nadwyżka cukru, jeśli nie zostanie zużyta, np. w czasie ćwiczeń fizycznych, zostajeprzekształcona w tłuszcz – co może prowadzić do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej a w konsekwencji do nadwagi i otyłości. To zresztą nie jedyne zagrożenie, na które się narażamy. Nadmiar cukru źle wpływa na wątrobę i trzustkę, sprzyjając rozwojowi choroby nowotworowej tych narządów. Może wywoływać choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2 i oczywiście próchnicę, powszechnej u dzieci. Sama próchnica również stwarza zagrożenie miażdżycy i cukrzycy.

Czy każdy cukier jest tak samo szkodliwy?

Cukry dzielą się na proste i złożone. Szkodliwy jest nadmiar cukrów prostych - glukoza, fruktoza i sacharoza. Częściowo występują one naturalnie w produktach, ale prawdziwym zagrożeniem są rafinowane cukry proste dodawane do żywności. Ich źródłem są głównie przetworzone produkty zawierające cukier lub syropy słodzące (np. glukozowe, fruktozowe, glukozowo-fruktozowe). Napoje słodzone, energetyzujące, słodycze, desery mleczne, desery zbożowe zawierają właśnie cukry proste i dostarczają mnóstwo kalorii.

Najlepsze dla naszego zdrowia są węglowodany złożone. Znajdziemy je m.in. w warzywach i owocach, ziarnach zbóż, ziemniakach czy nasionach roślin strączkowych. Produkty te są bogatym źródłem witamin, błonnika i składników mineralnych – i zaleca się, żeby dostarczały przeciętnie 50% naszej dziennej ilości kalorii.

Czy od cukru w owocach można dostać cukrzycy?

Nie, o ile jemy je w rozsądnej ilości. Warto pamiętać, że owoce najlepiej jest spożywać w naturalnej formie, czyli w całości. W tej postaci są bezcennym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Z kolei soki, koktajle czy dżemy – choć pyszne – mają znacznie mniej błonnika przez co cukry są szybciej wchłaniane do krwioobiegu. Wtedy wzrasta ryzyko cukrzycy typu II. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, zdecydowanie lepiej sięgnąć po jabłko, niż po sok jabłkowy.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!