Kuchnia brytyjska - przepisy i pomysły:

Kuchnia brytyjska

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 »
Któż by przypuszczał, że istnieją podobieństwa między kuchnią angielską a polską. Jednym z nich jest zamiłowanie do ziemniaków, które na Wyspach utożsamia się z popularnym daniem fish and chips, czyli rybą podawaną z frytkami. Ziemniaki goszczą na stołach Brytyjczyków również podczas niedzielnych posiłków. Wtedy właśnie serwowana jest pieczeń z aromatycznym sosem i ziemniakami oraz dodatkami. Niedzielny obiad z mięsem w roli głównej wydaje się znajomym zwyczajem kulinarnym, prawda? Sprawdźcie, jakie inne specjały na wzór kuchni angielskiej możecie przyrządzić razem z Kuchnią Lidla.

Fish and chips – brytyjski klasyk

Bez fish and chips kuchnia angielska nie mogłaby istnieć. Jeden z brytyjskich klasyków, zaliczanych do pierwszych fast foodów, to nic innego jak ryba z frytkami. Smażona na głębokim tłuszczu i sprzedawana zazwyczaj na wynos w papierze, dawniej w gazecie, do dziś stanowi symbol kulinarny Wielkiej Brytanii. Oprócz ryby i frytek fish and chips zawiera także standardowe dodatki, które według tradycyjnego przepisu powinny uwzględniać purée z groszku i ocet słodowy.

Tradycyjne dania kuchni angielskiej

Angielska kuchnia słynie jednak nie tylko z samego fish and chips. Oferuje znacznie więcej tradycyjnych dań, charakterystycznych wyłącznie dla tego regionu Europy. Trudno nie wspomnieć tutaj o beef Wellington, czyli soczystej polędwicy wołowej zapiekanej w cieście francuskim, które przykrywa mięso i warstwę pasztetu z wątróbek oraz farszu grzybowego. Tak wykwintna potrawa jest prawdziwym wyzwaniem kulinarnym, którego podejmują się zazwyczaj wprawni kucharze. Zdecydowanie łatwiejszą i na dodatek mniej czasochłonną opcją jest natomiast shepherd's pie, czyli zapiekanka pasterska. Jej podstawą jest mielone mięso, koniecznie z jagnięciny, podsmażone na patelni i doprawione m.in. sosem worcester, a na końcu połączone z marchewką i groszkiem. Wszystko to zostaje przykryte pierzynką purée ziemniaczanego i zapieczone w piekarniku. W Kuchni Lidla znajdziecie wariację na temat tego dania w przepisie na wytrawne ciasto drożdżowe z jagnięciną i groszkiem. Naprawdę warto spróbować!

A jeśli chcecie poczuć w swym domu prawdziwą atmosferę angielskich zwyczajów, to w każdą niedzielę powinniście serwować tzw. Sunday roast, czyli niedzielną pieczeń z ziemniakami i dodatkami. Kuchnia Lidla udowadnia, że przepisy z polskim akcentem równie dobrze mogą pretendować do miana angielskiego obiadu. Przekonajcie się o tym, przyrządzając glazurowaną szynkę z ziemniakami albo domową pieczeń z szynki z cebulą, żurawinami i zielonym groszkiem. I pamiętajcie, że godz. 17.00 każdego dnia to tzw. five o’clock, czyli czas spotkań przy popołudniowej herbatce w gronie rodziny i znajomych. A co najlepiej smakuje do herbatki? Oczywiście słodkie co nieco.

Angielskie desery – sprawdź nasze propozycje

Do popołudniowej herbatki możecie podać jeden z angielskich deserów, który przygotujecie, korzystając ze wskazówek Kuchni Lidla. I choć niektóre z nich, takie jak pudding czy apple pie, a w wydaniu lekko zmienionym owocowy pie są wam zapewne znane, to niech nie zwiedzie was nazwa, która czasem bywa złudna. O ile bowiem Yorkshire pudding to faktycznie rodzaj deseru przyrządzanego z ciasta, mleka, mąki i jajek, to już black pudding nie ma ze słodką przekąską nic wspólnego. Jak widać, w nomenklaturze angielskiej kuchni brak wyraźnej konsekwencji, dlatego zaufajcie Kuchni Lidla, która nie tylko poda wam jak na tacy wszystkie przepisy z podziałem na dania główne, desery itp., ale przede wszystkim udzieli dokładnych wskazówek, jak krok po kroku według nich piec i gotować. Nabraliście ochoty na popularny angielski deser, jakim jest trifle, ale nie macie pojęcia, jak się do tego zabrać? Nic prostszego! Sięgnijcie po przepisy Kuchni Lidla na:

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!