Brukselka

Zobacz także:Zobacz także:

Brukselka swoim wyglądem przypomina małą kapustę. W rzeczywistości jest to warzywo należące do rodziny kapustowatych, powstałe ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. Jego łodyga jest gruba, długa i znajdują się na niej małe główki liściowe, które stanowią jadalną część rośliny.

Jak wybierać?

Najlepsze są okazy małe, jasnozielone. Należy wybierać warzywa o jędrnych, przylegających do siebie liściach, bez żółtych plam. Okazy stare, podwiędłe i miękkie będą wydzielały nieprzyjemny zapach, a po ugotowaniu będą gąbczaste i gorzkie.

Jak ją jeść?

Choć brukselkę spożywa się najczęściej gotowaną, można ją jeść również w formie surowej lub pieczonej. Podczas gotowania jednak należy pamiętać, że brukselkę trzeba wrzucać do gotującej się wody i gotować krótko, bez przykrycia. Jeśli gotującą brukselkę przykryjemy, gromadzące się w garnku gazy siarkowe przenikną do wnętrza warzywa, nadając mu nieprzyjemny smak i zapach.

Jakie ma właściwości?

Główki brukselki bogate są w witaminę K, C, beta-karoten, witaminy z grupy B oraz stanowią doskonałe źródło kwasu foliowego i błonnika. Zawarte w brukselce związki indolowe hamują przekształcanie estrogenu w substancje, które mogą sprzyjać powstawaniu raka piersi.

 

Wartości odżywcze w 100 g warzywa:

• Wartość energetyczna – 43 kcal

• Białko – 3,38 g

• Węglowodany – 8,95 g

• Tłuszcz – 0,30 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!