Pistacje - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>Nazywane także zielonymi migdałami lub orzechami szczęścia. W szczeg&oacute;lności przypadły do gustu Makedzie, władczyni wspomnianego w Biblii kr&oacute;lestwa Saby, kt&oacute;ra rozkazała zebrać je z terenu całego państwa na sw&oacute;j indywidualny użytek. I choć sławę zawdzięczają gł&oacute;wnie swym walorom smakowym, to zastosowanie znalazły także pośrednio w branży tekstylnej, gdzie wyciąg z liści drzewa pistacjowego jest wykorzystywany do barwienia jedwabiu i dywan&oacute;w.</p>

Gdzie rosną pistacje?

Pistacje rosną w wielu krajach świata – w zależności od rodzaju tej rośliny. Wyróżniamy zatem pistację właściwą, która porasta tereny Azji Mniejszej i Środkowej, południe Europy, USA, ale głównie uprawia się ją w Iranie, Turcji, Tunezji, Syrii i Afganistanie. Do innych odmian tego orzecha należy pistacja palestyńska, którą możemy spotkać na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, pistacja chińska, ozdobne drzewko rosnące w Chinach, oraz pistacja atlantycka, występująca w północnych krajach Afryki.

Jak rosną pistacje?

Pistacje to krzewy lub drzewa, króre wydają owoce w postaci orzechów co dwa lata. Podobnie jak winogrona, skupiają się w kiściach i przybierają kształt niewielkich, zielonych nasion pokrytych mięsistą łupiną. Skorupka dojrzałych orzechów pęka późnym latem albo z początkiem jesieni, co oznacza, że można wtedy przystąpić do zbiorów.

Czy pistacje są zdrowe?

Pistacje należą do tych gatunków orzechów, które mają najlepszy wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Ze względu na ich bogatą wartość odżywczą oraz zawartość składników bioaktywnych zaleca się włączenie pistacji do codziennej diety. Jak wykazały badania teksańskich naukowców, wystarczy zjadać dziennie od 60 do 70 g pistacji, aby korzystać z ich cennych właściwości.

Dlaczego warto jeść pistacje?

Pistacje warto jeść co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim stanowią cenny element diety, a to za sprawą zawartości pokaźnej dawki witamin i minerałów oraz związków, które przyczyniają się do poprawy kondycji naszego organizmu i wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Poza tym pistacje są smaczną, pełną inspiracji przekąską, którą można wykorzystać na wiele sposobów w kuchni.

Co zawierają pistacje?

Pistacje, obok mnóstwa witamin i minerałów, takich jak potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, sód i cynk, zawierają również inne cenne substancje. Spośród nich najważniejszymi są fitosterole pomagające obniżyć poziom cholesterolu oraz zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwory. Równie ważne w składzie pistacji są karotenoidy, w tym luteina i zeaksantyna, zapobiegające powstaniu zwyrodnienia plamki żółtej oka i ogólnie wspomagające pracę tego narządu. Warto też wspomnieć o antyoksydantach oraz błonniku, których pistacje zawierają znaczne ilości.

Jakie witaminy mają pistacje?

Pistacje to przede wszystkim bogate źródło witamin, w szczególności witamin z grupy B, które utrzymują nasz układ nerwowy w dobrej formie. W ich składzie znajdziemy więc witaminę B1, B2, B3, B5, B6 oraz B9. Warto podkreślić, że spora dawka witaminy B6 zawartej w pistacjach zaspokoi nawet 20% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Jedząc pistacje, możemy też być pewni, że wzbogacimy naszą dietę o witaminy C, A oraz E, jak również uzupełnimy braki w składnikach mineralnych, zwłaszcza niedobór potasu i żelaza.

Ile kalorii mają pistacje?

Mimo niekwestionowanej wartości odżywczej pistacji, orzechy te należy spożywać z umiarem, bowiem w 100 g porcji znajduje się blisko 570 kcal. Faktem jest jednak, że rzadko spożywamy je jednorazowo w takich ilościach, a ich waga uwzględnia również łupiny będące stałym i dość ciężkim elementem nabywanych w sklepie orzechów. W rzeczywistości rzadko więc zdarza nam się zjeść od razu 100 g pistacji. Ilość spożytych orzeszków można częściej przeliczyć na sztuki aniżeli na gramy, a w tym przypadku przelicznik wychodzi zdecydowanie korzystniej. 

Jak jeść pistacje?

Pistacje, zarówno pod względem smakowym, jak i wartościowym, są najlepsze w postaci surowej, podawane jako przekąska. Okazuje się jednak, że znacznie chętniej jadamy je uprażone i do tego solone. Najczęściej też wykorzystujemy je w deserach, np. jako posypkę ciasta. Sposób ich spożywania pozostaje oczywiście kwestią gustu, niemniej polecamy spróbować pistacji w nieco mniej tradycyjny sposób, np. jako dodatek do dań obiadowych.

Z czym łączyć pistacje?

Pistacje, wbrew pozorom, można wykorzystać na wiele sposobów. Warto zatem łączyć je z pieczonym kurczakiem, wzbogaconym o pistacjowy farsz lub mus. Równie dobrze pistacje smakują w połączeniu z rybą, np. dorszem lub łososiem. A jeśli chcemy, aby występowały w nieco lżejszym wydaniu, to ciekawą kompozycją jest podanie ich z makaronem, np. w formie sałatki z warzywami polanej sosem pistacjowym. Jakkolwiek będziemy łączyć pistacje z innymi produktami, jedno jest pewne, nikt nie odmówi im nieodpartego uroku, który nadają ciastom, ciasteczkom oraz pozostałym słodkościom!

Jak uprażyć pistacje?

Pistacje można uprażyć prosto i szybko w domowych warunkach. Wystarczy na dobrze rozgrzaną patelnię, bez tłuszczu, wrzucić garść pistacji i czekać, aż zacznie wydobywać się z nich charakterystyczny orzechowy aromat. W międzyczasie trzeba oczywiście zamieszać, najlepiej drewnianą łopatką lub łyżką, aby uniknąć przypalenia pistacji. Dla uzyskania efektów smakowych pod koniec prażenia warto dodać albo miodu, albo soli i chwilkę odczekać aż do przegryzienia się smaków. Gotowe!

Czy pistacje są naturalnie słone?

Pistacje występujące w naturalnym środowisku, jako owoce drzew lub krzewów o tej samej nazwie, nie są słone w smaku. Wręcz przeciwnie, charakteryzują się nieco słodkawym posmakiem i dość silnie wyczuwalnym aromatem. Surowe pistacje, bez przypraw, najczęściej są niełuskane, a w przypadku dojrzałych orzechów ich łupina jest otwarta.

Dlaczego pistacje są solone?

Trzeba zatem wiedzieć, że pistacje są solone jedynie na potrzeby handlu. Powszechnie przyjęło się, że orzechy lepiej smakują uprażone z odrobiną soli, stąd w takiej postaci występują w sprzedaży najczęściej. Sól odgrywa tutaj jeszcze jedną ważną rolę – przedłuża świeżość orzechów, dzięki czemu wydłuża się data ich spożycia. Jeśli więc mamy możliwość wyboru, to kupujmy pistacje surowe i niesolone, bo te zachowują najwięcej wartości odżywczych i są mniej kaloryczne.

Jak otwierać pistacje?

Pistacje powinny mieć już częściowo uchyloną łupinę, co jest jednocześnie dowodem na dojrzałość orzecha. Z reguły odpada ona sama pod niewielkim uciskiem albo prosto i szybko może zostać usunięta w sposób mechaniczny. Aby pozbyć się całej okalającej orzech skorupy, wystarczy posłużyć się… pistacją. Do ręki bierzemy więc pistację i połówkę łupiny już obranego orzeszka, którą wkładamy w przestrzeń powstałą między połówkami skorupki. Teraz pozostaje już tylko ją przekręcić, aby naszym oczom ukazał się zielony orzeszek.

Jeśli pistacje dotychczas kojarzyły się wam jedynie ze słoną przekąską, to chyba najwyższy czas, aby obalić te stereotypy i potraktować te wyjątkowo pyszne i jednocześnie odżywcze orzechy jako poważny składnik zbilansowanej diety. Fakty mówią same za siebie – pistacje to bogate źródło witamin i minerałów, których pozazdrościłyby im pozostałe gatunki orzechów.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!