Ciekawostki na temat pieczywa

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


1. Chleb jest jednym z najstarszych rodzajów pożywienia człowieka. Zachowały się malowidła ścienne, na których uwiecznione zostały etapy wypiekania chleba. Chleb wypiekali Sumerowie, Egipcjanie, obecny był również w starożytnym Rzymie i Grecji.

2. Zakwas do wypieków pieczywa wynaleziono w Egipcie ok. 2000 lat p.n.e.

3. W starożytnej Grecji chleb spożywano do każdego z głównych posiłków w ciągu dnia.

4. W Rzymie, za panowania Oktawiana Augusta, funkcjonowało około 300 piekarń.

5. Mikołaj Kopernik stworzył dzieło zatytułowane „Obrachunek wypieku chleba”, z którego można się dowiedzieć, jak wyliczać ceny za chleb z uwzględnieniem nakładu pracy oraz cen surowców.

6. Rogaliki zawdzięczamy wiedeńskim piekarzom. Pieczywo w kształcie półksiężyca było przeznaczone dla rycerzy wyruszających na wyprawę krzyżową.

7. Bagietka została wymyślona przez francuskich piekarzy, by żołnierze mogli przechowywać chleb w kieszeniach spodni.

8. W 1912 roku w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza automatyczna maszyna do krojenia chleba. Otto Frederick Rohwedder jest autorem wynalazku, który spowodował, że kilkanaście lat później chleb krojony niemalże w całości wyparł ze sprzedaży bochenki.

9. W 2012 roku przeciętny Polak zjadł ok. 52 kg chleba. Dla porównania przeciętny Turek spożywa 150 kg pieczywa rocznie, Czech zaś 137.

10. Tradycyjna kajzerka krakowska miała cztery nacięcia, warszawska zaś pięć.

11. W średniowieczu spożycie chleba często powodowało masowe zatrucia oraz halucynacje. Winowajcą był pasożytniczy grzyb, gnieżdżący się w kłosach żyta, jęczmienia czy pszenicy. Ze względu na halucynacje osoby dotknięte zatruciem mogły zostać omylnie oskarżone o czary.

12. Niektóre regiony Polski słynęły z wypieku chleba w określonym kształcie. Łódź słynęła z pieczywa w kształcie listka koniczyny, natomiast w Kazimierzu nad Wisłą pieczono bułki w kształcie kogucików.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!