Kuchnia alpejska - przepisy i pomysły:

Kuchnia alpejska

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 »
Surowy klimat, bogactwo ziół rosnących na halach i w przydomowych ogródkach, lokalne zwyczaje związane z wypasem owiec i krów – to tylko niektóre elementy tworzące klimat kuchni alpejskiej, którą śmiało możemy nazwać kuchnią gór. Cenimy ją za doskonałe sery, aromatyczne wędliny, sycące potrawy na bazie mąki i… słodkości z tradycjami. W smaku alpejskich dań odnajdziemy wpływy kuchni austriackiej, niemieckiej, szwajcarskiej, a nawet czeskiej i włoskiej.

Klasyczne dania kuchni alpejskiej – sprawdź nasze przepisy!

Kiedyś karmiła wyłącznie pasterzy i miejscowych górali, dziś napełnia również żołądki wędrowców, turystów i narciarzy odwiedzających regiony Alp. Właśnie z tego powodu kuchnia alpejska od wieków wyróżnia się spośród innych kilkoma cechami: jest sycąca, prosta, dość ciężka (na co warto przymknąć oko, zwłaszcza po długiej wędrówce, ze względu na bogactwo jej smaków!), oparta na mięsie, serze i ziemniakach.

Wśród potraw kuchni alpejskiej nie brakuje jednak również dań i dodatków przygotowywanych na bazie warzyw, np. pożywnych zup (wśród których królują te z warzyw korzeniowych), apetycznych kanapek ze świeżo wypieczonego pieczywa (bułki, bajgle, precle) czy przystawek takich, jak ziołowe pesto.

Odkryj dla siebie bogactwo alpejskiej kuchni, sięgając po przepisy na potrawy takie jak:

Królestwo alpejskich wędlin i serów – czego warto spróbować?

Wśród wędlin i serów powiązanych z kuchnią alpejską jest kilka perełek, których smak świetnie definiuje specyfikę i kulinarne bogactwo tego regionu. Poznaj je i zainspiruj się do gotowania w alpejskim stylu!  

  • Ser gruyère – to łagodny i lekko orzechowo-owocowy w smaku szwajcarski ser dojrzewający, pochodzący z miasta o tej samej nazwie. To na jego bazie przyrządzamy klasyczne, serowe fondue, nietrudno więc zgadnąć, ze gruyère świetnie się topi i warto wykorzystywać go do potraw, w których zależy nam na takich właściwościach. Może dojrzewać od 5 do 15 miesięcy. Jest produkowany z mleka krowiego.
  • Ser Roter Teufel – szwajcarski ser dojrzewający, który swoją nazwę zawdzięcza diabłowi ze starej, ludowej legendy popularnej w okolicach Toggenburga. W smaku lekko pikantny i wyrazisty, dość aromatyczny. Powstaje z mleka krowiego. Ten twardy, ale aksamitny ser świetnie sprawdzi się jako jeden ze składników na alpejskiej desce rozmaitości oraz jako dodatek do dań, w których wykorzystujemy łatwo topiące się sery (takich, jak zapiekanki, makarony, sosy, zupy, tosty).
  • Bawarska obazda (Bayrischer Obatzter) – wyjątkowo popularna w Bawarii śniadaniowa pasta do pieczywa (ponoć najlepiej smakuje z preclami!) przygotowywana na bazie sera camembert i cebuli. Wśród dodatków wykorzystywanych do przyrządzenia obazdy pojawiają się również takie składniki, jak mielona papryka czy kminek.
  • Szynka szwarcwaldzka – wieprzowa szynka dojrzewająca, która od swoich włoskich i hiszpańskich kuzynek (parmeńskiej i serrano) różni się charakterystycznym, dymnym smakiem. Pasuje do sałatek, zup, kanapek i przekąsek, ale równie często wykorzystuje się ją jako dodatek do dań głównych takich, jak zapiekanki, mięsne roladki lub grillowane przekąski, ponieważ świetnie smakuje po zapieczeniu.
  • Boczek tyrolski – produkt ściśle powiązany z miejscem powstawania dzięki Chronionemu Oznaczeniu Geograficznemu (ChOG). Niebywale aromatyczny, wędzony na zimno, a następnie odpowiednio suszony boczek z Tyrolu jest świetnym dodatkiem do knedli, zup, zapiekanek i makaronów.

Alpejskie desery – słodkie bogactwo prosto z gór!

Po sycącym obiedzie zawsze musi znaleźć się miejsce na deser! Kuchnia alpejska zdecydowanie wtóruje tej zasadzie, a bogactwo słodkości związanych z tym rejonem z pewnością odpowie na oczekiwania nawet najbardziej wymagających łasuchów. Alpejskie desery z pewnością nie należą do najmniej kalorycznych, za to z powodzeniem walczą o miano tych najsmaczniejszych ze słodkościami z całego świata.

Wśród składników, na bazie których powstaje większość alpejskich przysmaków, królują oczywiście mleko i śmietanka, owoce (jabłka, żurawiny, wiśnie), jajka oraz mąka i cukier.

Przenieś się do alpejskiej bacówki, dzięki naszym słodkim przepisom na:

Jak przygotować suflet salzburski (Salzburger Nockerl)?

Proste składniki, które odpowiednio połączone tworzą bardzo elegancki i pełen kontrastów deser, zachwycający swą delikatnością. Popularny w kuchni alpejskiej suflet salzburski to słodka beza (chrupiąca na zewnątrz i miękka w środku) połączona z kwaśną konfiturą z owoców (najczęściej wiśniową, żurawinową lub malinową).

Kształtem ma przypominać wierzchołki gór, a jego receptura powinna być prosta – ten suflet tradycyjnie przygotowywano zimą, na przednówku (gdy tęskniono już za świeżymi owocami), z tego, co dostępne pod ręką. Jak zrobić Salzburger Nockerl?

Sekret tego deseru tkwi w warstwach i kontrastowym połączeniu smaków i tekstur. Spód sufletu Salzburger Nockerl przygotowujemy, łącząc i zapiekając śmietankę z cukrem w dość dużym, owalnym naczyniu żaroodpornym. Kolejny ważny etap to ubijanie białek jaj z cukrem – powinniśmy uzyskać sztywną pianę o perłowym odcieniu, do której następnie trafiają oddzielone wcześniej żółtka, mąka i cukier puder.

Z tak przygotowanej masy, na zapieczonej warstwie śmietanki i cukru, formujemy to, za co wszyscy podziwiają suflet salzburski – trzy wierzchołki gór. Pieczemy na złoty kolor. Podajemy deser oprószony cukrem pudrem, z ciepłą domową konfiturą z kwaśnych owoców.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!