Kuchnia azjatycka - przepisy i pomysły:

Kuchnia azjatycka

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
Kuchnia azjatycka cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Wyraziste w smaku dania zawierające regionalne przyprawy, powstałe na bazie charakterystycznych dla tej części świata produktów, takich jak ryż, ryby, owoce morza czy różnego rodzaju sosy, są podstawą tradycyjnej kuchni Azjatów. Mimo wielu cech wspólnych łatwo znaleźć różnice między stylami poszczególnych kuchni składających się na kuchnię azjatycką. Jeśli chcecie się dowiedzieć na ten temat więcej, zajrzyjcie do Kuchni Lidla.

Kuchnia azjatycka – najpopularniejsi przedstawiciele

Azja – największy na świecie kontynent – słynie z różnorodności i bogactwa kulinarnego. Każda z kuchni azjatyckich, tj. kuchnia chińska, indyjska, japońska, wietnamska czy też koreańska, ma swój charakter, wykorzystuje typowe dla danego regionu przyprawy i składniki, dzięki czemu potrawy zyskują na indywidualności, a tym samym wyróżniają kuchnie poszczególnych krajów. Sprawdźcie, po czym najłatwiej rozpoznać charakterystyczne dla danej kuchni danie azjatyckie.

Kuchnia chińska

W Chinach sztuka kulinarna ściśle łączy się z filozofią i medycyną. Według Chińczyków umysł powinien pozostawać w zgodzie z żołądkiem, wpływając tym samym pozytywnie na trawienie. Chińczycy wierzą, że efekt ten można osiągnąć, przyrządzając potrawy w 5 smakach jednocześnie, tj. słodkim, słonym, gorzkim, kwaśnym i ostrym. W przepisach Kuchni Lidla na chińskie dania znajdziecie całą gamę przypraw, które pobudzą wasze kubki smakowe. A wśród przepisów na dania chińskie znajdziecie m.in. takie jak:

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska pachnie aromatycznymi przyprawami, wśród których wyróżnia się curry, spożywane w tym rejonie Azji pod wieloma postaciami. Dowodem na różnorodne wykorzystanie tej przyprawy w Indiach niech będą choćby przepisy Kuchni Lidla, która poleca m.in.:

Jeśli jednak chcielibyście skosztować tradycyjnych dań, z których słynie kuchnia indyjska, to koniecznie sięgnijcie po:

Kuchnia japońska

Kuchnia japońska, obok chińskiej, to jedna z najbardziej znanych i lubianych przez Polaków kuchni azjatyckiej. Świadczyć może o tym choćby fakt, z jakim apetytem zajadamy się daniem będącym symbolem Japonii, czyli popularnym sushi. Kuchnia Lidla radzi spróbować co najmniej dwóch wersji tej japońskiej potrawy, a dokładniej nigiri sushi z wędzonym łososiem i krewetkami oraz wegetariańskiego maki sushi. Kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni słynie również z zup, których bazą jest najczęściej tzw. dashi, tj. bulion przyrządzany z wiórków ryb bonito i wodorostów kombu. Zainteresowani pierwszym daniem głównym w stylu japońskim powinni zapoznać się z przepisami Kuchni Lidla na:   

Jeśli chodzi o kuchnię japońską, to warto również sięgnąć po dania z sosem teriyaki, którego podstawą jest połączenie dwóch składników – sosu sojowego i cukru. Jego smak możecie poznać, przyrządzając m.in. filet teriyaki z ananasem oraz karpia w domowym sosie teriyaki z porem i sezamem.

Kuchnia wietnamska

Kuchnia wietnamska bliska jest kuchni chińskiej. Podstawą dań głównych bywa tutaj ryż lub makaron ryżowy, a wśród dodatków spotykamy często sos sojowy lub rybny. To właśnie ten drugi uznawany jest za wyróżnik potraw inspirowanych kuchnią wietnamską. Nic więc dziwnego, że najpopularniejsze danie kuchni wietnamskiej, czyli zupę pho z wołowiną, przyrządza się, dodając sos rybny. Do rozpoznawalnych w Polsce potraw rodem z Wietnamu zaliczyć trzeba także sajgonki. W Kuchni Lidla znajdziecie propozycję na sajgonki z pieczoną kaczką oraz prezentację 3 sposobów na spring rollsy (z łososiem wędzonym, z warzywami, z pieczonym boczkiem).

Kuchnia koreańska

Zdecydowanie najmniej odkryta w naszym kraju jest kuchnia koreańska. Jej daniem flagowym, czyli kimchi, mógłby jednak zainteresować się niejeden Polak, przysmak ten bowiem powstaje w sposób zbliżony do naszej kapusty kiszonej. W przypadku kimchi składniki poddane fermentacji mogą być jednak o wiele bardziej zróżnicowane, a smak raczej pikantny aniżeli kwaśny. W Korei przygotowywanie kimchi na wielką skalę odbywa się tuż przed zimą i nosi nazwę gimjang.

Kuchnia azjatycka – przepisy

Jak widać, kuchnia azjatycka kryje w sobie wiele odmian stylów kulinarnych. I dobrze, bo dzięki temu przyrządzenie potraw typowo azjatyckich nigdy się nie znudzi! Różnorodność przypraw charakterystycznych dla kuchni azjatyckiej sprawia, że przeciętny Europejczyk za każdym razem sięgać będzie po potrawy azjatyckie z równie wielkim zainteresowaniem. Szczególnie jeśli przepisy na dania kuchni azjatyckiej zaczerpnie z Kuchni Lidla. Spójrzcie, jaki przepis na łatwe w wykonaniu danie azjatyckie znajdziecie w Kuchni Lidla.

Kuchnia azjatycka – przepisy na:

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!