Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- wok lub dużą patelnię
- moździerz
Krok 1: Przygotowujemy makaron stir-fry
Makaron zalewamy zimną wodą i pozostawiamy do napęcznienia na ok. 25 minut. Czosnek drobno siekamy, szalotki kroimy w piórka, a marchewkę i paprykę w słupki. Na dużej patelni lub w woku rozgrzewamy olej. Podsmażamy szalotkę z czosnkiem aż do zeszklenia. Następnie dodajemy marchew i paprykę. Z kapusty obrywamy liście, myjemy i dodajemy do pozostałych warzyw. Dolewamy sos sojowy i chwilę podsmażamy. Dolewamy ⅓ szklanki wody i wrzucamy odcedzony makaron. Całość smażymy, dopóki makaron nie wchłonie całej wody. Od czasu do czasu mieszamy. Doprawiamy sokiem wyciśniętym z limonki, syropem z agawy i posiekaną papryczką chili.
Krok 2: Podajemy danie
Makaron stir-fry nakładamy do miseczek i tuż przed podaniem posypujemy pokruszonymi orzeszkami ziemnymi i posiekanym szczypiorkiem.
Zobacz podobne
przepisy
Pad thai z warzywami i pieczonym łososiem
Przygotuj słynne tajskie danie razem z Karolem Okrasą. Doskonałe połączenie warzyw, łososia i makaronu sojowego.
Sałatka azjatycka z makaronem i kaczką
Wypróbuj przepis podróżnika, Tomasza Korgola, na sałatkę azjatycką z makaronem i kaczką!
Sałatka z makaronem ryżowym i orzechami
Azja na talerzu. Mnóstwo aromatycznych przypraw, z lekką dozą pikantności, do tego makaron ryżowy i chrupiące orzechy!
Gulasz cielęcy po azjatycku
Spróbuj azjatyckiej kuchni według Karola Okrasy! Przygotuj gulasz z cielęciny z aromatycznymi przyprawami i mleczkiem kokosowym!
Makaron stir-fry – pyszny smak i unikatowa technika jego przygotowania
Makaron stir-fry to danie, które znane i lubiane jest praktycznie na całym globie. Pomysł na połączenie makaronu z techniką stir fry ma swoje korzenie w kuchni chińskiej, w której od wieków przyrządzano dania na dużej, gorącej patelni z użyciem różnego rodzaju makaronów. Czym jest technika stir-fry i dlaczego tak ją lubimy?
W dosłownym tłumaczeniu technika ta polega na smażeniu i mieszaniu w wysokiej temperaturze. Do mocno nagrzanego tłuszczu wrzuca się składniki tylko na kilka chwil, aby nie nasiąknęły tłuszczem. Wysoka temperatura sprawia, że pory w mięsie czy warzywach szybko się zamykają, przez co produkty zachowują swoją wilgoć, a po usmażeniu stają się chrupiące. Krótki czas smażenia pozwala uzyskać naturalny kolor oraz teksturę składników.
Wyróżnia się dwie techniki stir-fry, które w oryginale wykorzystuje się do smażenia na woku: metodę chao i bao. Metoda chao polega na smażeniu w małej ilości mocno rozgrzanego tłuszczu. Na początku smażenie dodaje się przyprawy, a potem kolejno wszystkie składniki. Ten sposób smażenia jest dość delikatny i daje efekt delikatnej chrupkości i miękkości.
Metoda bao stosowana jest wtedy, kiedy chce się zachować jak największą chrupkość i naturalny smak składników. W tej metodzie stosuje się znacznie mniej przypraw, a na patelnię wlewa się sporą ilość oleju. Drobno pokrojone składniki smaży się dosłownie kilka minut, a potem przerzuca na talerz.
Potrawy uzyskane metodą smażenia stir fry przygotowane w woku charakteryzują się wyjątkowym smakiem, w którym wyczuwalne są aromaty żywego ognia. Smak ten możesz odtworzyć także na patelni — wystarczy wybrać duży egzemplarz, na którym składniki będą miały dużo miejsca na smażenie. Zbyt mała patelnia sprawi, że zaczną się dusić i stracą jędrność.
Nasz przepis na makaron smażony na patelni to wersja z warzywami, idealna dla wegetarian i wegan. Jeśli masz ochotę, możesz zmodyfikować nasz przepis i stworzyć mięsną wersję np. makaron stir fry z kurczakiem lub krewetkami. Chiński makaron smażony to danie, do którego możesz dodać niemalże wszystko, a zawsze smakuje wybornie!
Przepis na makaron stir-fry
Makaron stir-fry to wszechstronne danie, które dostosowuje się do różnych smaków i preferencji kulinarnych. To idealna opcja dla tych, którzy szukają szybkiego, smacznego i zrównoważonego posiłku. Chociaż smażony makaron ma korzenie w tradycji kuchni chińskiej, to potrawa ta popularna jest także w innych azjatyckich krajach.
Chiński makaron z warzywami w swojej ojczyźnie najczęściej przygotowywany jest na bazie makaronu pszennego chow mein, ale równie chętnie przyrządza się go z makaronem sojowym lub ryżowym. W Japonii makaron stir fry przyrządza się z gryczanego makaronu soba z dodatkiem sosu Worcestershire. Metoda stir fry jest za to niezwykle popularna i lubiana w kuchni tajskiej i wietnamskiej — tam wykorzystuje się każdy rodzaj makaronu oraz ryż.
Nasz przepis na pyszny makaron z warzywami po chińsku, jest niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu, dlatego z powodzeniem sprawdzi się w roli przekąski czy lunchu. Wystarczy pokroić wszystkie składniki i wrzucić je na rozgrzaną patelnię, wymieszać, połączyć z makaronem i gotowe! Prościej już być nie może!
Jak zrobić makaron stir-fry?
Makaron smażony po chińsku to danie, które zrobisz w kilka minut. Nie potrzeba do tego wyspecjalizowanego sprzętu kuchennego ani drogich składników, przez co doskonale nadaje się na pomysł na budżetową wersję obiadu. Żeby przyrządzić dobry smażony makaron po chińsku z warzywami, należy zastosować się do kilku zasad.
Zacznij od przygotowania składników ze sporym wyprzedzeniem — pokrój i zbierz wszystkie składniki, abyś w trakcie smażenia miał wszystko pod ręką i nie musiał biegać po kuchni w poszukiwaniu sosu sojowego. Pamiętaj, że makaron zasmażany stir fry robi się bardzo szybko — jeśli w porę nie dodasz wybranego składnika, może się nie usmażyć.
Do smażenia używaj oleju o wysokim punkcie dymienia, który doskonale rozgrzewa się do wysokich temperatur, nie tracąc swoich właściwości. Takimi olejami są olej słonecznikowy, arachidowy, sezamowy, rzepakowy czy ryżowy. Oliwa z oliwek i inne oleje tłoczone na zimno nie nadają się do smażenia w tak wysokich temperaturach.
Chcesz uzyskać pyszne chińskie danie z makaronem z chrupiącymi składnikami? Dodawaj je we właściwej kolejności. Najpierw zacznij od warzyw twardych takich jak marchewka czy brokuły, a potem dodaj te delikatniejsze. Niezależnie od tego, jaki makaron wybierzesz do swojej chińszczyzny, dodaj go pod sam koniec smażenia, aby zachował swoją teksturę.
Każdy przepis na makaron po chińsku zawiera sos i nie wolno o tym zapomnieć. To właśnie on nadaje charakteru całej potrawie i łączy składniki w spójną, harmonijną całość. Dodaj sos na patelnię i dobrze rozprowadź go na wszystkie składniki podczas podrzucania. Gdy aromat zacznie się unosić w całej kuchni to znak, że danie z makaronem chińskim jest gotowe do zjedzenia!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Domek z piernika
- Zupa grzybowa z makaronem
- Pierniki
- Pistacjowy sernik baskijski
- Ciasto na pierogi
- Świąteczne pierniczki
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Uszka z grzybami
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Wigilijny makowiec
- Sałatka gyros
- Przekąski sylwestrowe
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (9)
366 dni temu
Przepis jest świetny, robię już go od paru lat i wszystkim smakuje.
odpowiedz
1752 dni temu
Przepis robiłam wielokrotnie 😊 jest to jedno z moich ulubionych dań 😊 polecam. To jest po prostu przepyszne 😊💚
odpowiedz
1835 dni temu
A co robimy z tym składnikiem ?????? -kapusta pak choi – 2 szt.
odpowiedz
1834 dni temu
Tak jak w przepisie: Z kapusty obrywamy liście, myjemy i dodajemy do pozostałych warzyw.
2090 dni temu
No mi wyszło przepyszne! Prawie jak pad thai, tylko szybciej i to jest naprawdę banalnie proste ;D Będę dalej rozpowszechniać.
odpowiedz
2088 dni temu
Liczymy, że znajdziesz więcej u nas takich trafionych przepisów! :)
2195 dni temu
Masakra, wg przepisu ale ciężko powiedzieć żeby to było smaczne. Chciałbym zobaczyć filmik jak ktoś to robi.
odpowiedz
2327 dni temu
Piękne danie <3 sama bym zrobiła taki makaron, ale boję się, że nie wyjdzie :(
odpowiedz
1433 dni temu
Mi wychodzi za każdym razem, chociaż lubię dodać więcej warzyw :)