Marchew - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Zapiekany makaron sycylijski
Wyjątkowy makaron anelletti zapiekany z bakłażanem, aromatycznymi serami i mieloną wołowiną. Przygotuj tę pełną warzyw zapiekankę, aby zachwycić się sycylijskim daniem we własnym domu.
Lekkie lasagne cukiniowe z serkiem wiejskim
Przygotuj wyjątkową wersję lasagne według Kingi, która idealnie sprawdzi się podczas wspólnego kibicowania! Świeża cukinia z dodatkiem serka wiejskiego, która zastąpi makaron, nada temu daniu lekkości i delikatności. Przekonaj się, jaka jest pyszna!
Kapuśniak z młodej kapusty
Pomysłów na wykorzystanie młodej kapusty jest wiele, ale jednym z najbardziej tradycyjnych przepisów jest niewątpliwie kapuśniak. Ta zupa jest zupełnie inna niż zimowy kapuśniak z kapusty kiszonej - jest lekka, delikatna, świetna na ciepłą kolację lub pierwsze danie obiadowe. Masz do dyspozycji główkę młodej kapusty? Spójrz, jak wykorzystać ją do wiosenno-letniego kapuśniaczka!
Botwinka – przepis na zupę z botwiny
Zupa z botwiną to niezwykłe połączenie smaków, które zachwyca już od pierwszej łyżki Ta wiosenna zupa przygotowana z nowalijek, z główną gwiazdą w postaci botwiny, robi się praktycznie sama, a sam proces trwa nie więcej niż 40 minut. Odkryj wraz z nami przepis na najlepszą zupę z botwiny!
Prosta zupa w stylu azjatyckim
Lubicie proste rozwiązania w kuchni? To mamy coś dla Was! Przepis Kingi na prostą zupę w stylu azjatyckim z gotową pastą curry i mleczkiem kokosowym. Przygotujcie ją sami i przekonajcie się, jakie to pyszne i aromatyczne!
Ogórki w occie
Ogórki w occie, znane również jako ogórki konserwowe, to klasyczny przysmak, który cieszy się popularnością na całym świecie. Ta tradycyjna metoda konserwacji warzyw pozwala na zachowanie ich świeżości oraz chrupkości, nadając im przy tym wyjątkowego charakteru. Jak zrobić pyszne ogórki w occie? Sprawdź nasz przepis!
Surówka z białej rzodkwi
Surówka z białej rzodkwi z dodatkiem marchewki i ogórka po azjatycku to doskonały przykład dania, które nie tylko zachwyca swoim wyjątkowym smakiem, ale także niesamowitą prostotą i świeżością składników. Połączenie chrupiącej białej rzodkwi, soczystej marchewki i świeżego ogórka ze słodko-kwaśną marynatą i nutą sezamu z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom orientalnego stylu gotowania.
Kurczak miso
Chrupiące kawałki udek kurczaka w aromatycznym sosie z pasty miso z dodatkiem imbiru, czosnku i marchewki. Podaj je z ulubionym makaronem i sałatką z alg morskich i ciesz się smakiem w japońskim stylu!
Sushi w miseczkach
Wyjątkowe danie wykorzystujące równie wyjątkowy czarny ryż, czyli sushi w miseczkach! Sprawdź, jak wspaniale smakuje, i zaskocz bliskich nową potrawą w japońskim stylu.
Chrupiące tofu w stylu japońskim
Niezwykle chrupiące i pełne smaku! Takie jest tofu w stylu japońskim według tego przepisu. Koniecznie wypróbuj i zaproś kuchnię inspirowaną Azją do swojego domu.
Surówka z młodej kapusty z groszkiem i kukurydzą
Marzy Ci się łatwa do przygotowania, świeża i delikatna surówka? Nie ma nic prostszego, jak tylko skorzystać z pełnego warzyw przepisu Kingi! Sprawdź, jakie to dobre!
Fioletowe wegańskie wrapy
Dodaj koloru swoim posiłkom! Spróbuj pełnych świeżych warzyw i aromatycznej pasty z fasoli fioletowych wrapów i skończ z nudą na talerzu.
Właściwości marchwi – co zawiera marchew?
Marchewka jest jednym z najlepszych źródeł beta-karotenu, dzięki któremu wytwarzana jest w organizmie witamina A. Wpływa ona pozytywnie na wzrok. Marchew zawiera kwas foliowy. Surowa marchewka jest dobra na zaparcia. Ma dużo mikroelementów zapobiegających starzeniu się. Marchew zawiera również witaminę B – niacynę, która wpływa pozytywnie na pracę układu trawiennego i nerwowego. Zawartość potasu natomiast sprawia, że marchew posiada właściwości regulujące ciśnienie krwi, a także działa moczopędnie.
Ile kalorii ma marchew?
Ile kalorii ma marchew surowa?
Marchew jest niskokalorycznym warzywem, ponieważ w 100 gramach jest tylko 41 kalorii.
Ile kalorii ma gotowana marchew?
Marchew gotowana ma jeszcze mniej kalorii, ale ma ona jednak dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego warto ją jeść na przykład z kaszą, by indeks glikemiczny się wyrównał.
Jak wybrać dobrą marchew?
Aby cieszyć się jak najlepszym smakiem marchwi, zwracajmy uwagę, jaką marchew wybieramy. Bez wątpienia najzdrowsza i najsmaczniejsza będzie ta, której korzenie są twarde, gładkie i proste, liście jasnozielone i świeże. Im bardziej intensywny kolor pomarańczowy korzenia, tym więcej w marchwi beta-karotenu.
Sposoby przygotowania marchwi
Marchew chętnie spożywamy na surowo. Wystarczy ją obrać, a młodą jedynie dobrze umyć. Do tartej marchewki dobrze jest dodać niewielką ilość tłuszczu, gdyż warzywo zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Dzięki temu nasz organizm łatwiej wchłonie beta-karoten.
Oprócz popularnych dań z marchewki możemy przyrządzić też marchewkę glazurowaną, zasmażaną, duszoną czy pieczoną. Marchewka w każdej z tych wersji będzie świetnym dodatkiem do obiadu.
Z marchwi przygotowuje się także posiłki dla niemowląt, często łącząc ją z przetartym jabłkiem. Portugalczycy słyną ze słodkiej marchewkowej marmolady, którą dodają do gofrów, naleśników czy deserów. Z powodzeniem można ją również wykorzystać jako główny składnik pysznych ciast, np. muffinów marchewkowych, wegańskiego tortu marchewkowego lub babeczek marchewkowych.
Jak długo gotować marchew?
Marchew wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez ok. 12-20 minut, w zależności od jej wielkości. Wodę należy lekko osolić. Można ją również delikatnie osłodzić. Marchew gotujemy pod przykryciem, dzięki czemu zmniejszamy straty witamin. Nie należy jej również kroić – gotowanie w całości pozwala bowiem na zachowanie wszystkich wartości odżywczych warzywa. Jeżeli widelec lub nóż możemy z łatwością wbić w warzywo, oznacza to, że marchew jest już ugotowana.
Jak przechowywać marchew?
Marchew można przechowywać dość długo, należy jej jednak zapewnić odpowiednie warunki. Warzywo lubi niską temperaturę i wysoką wilgotność, można je więc śmiało trzymać w lodówce. Marchew powinno się trzymać z daleka od jabłek, gruszek, pomidorów czy ziemniaków, które wytwarzają gaz etylenowy powodujący, że marchewka staje się gorzka.