Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- tortownicę o średnicy ok. 15-18 cm
- woreczek strunowy
- wałek kuchenny
- papier do pieczenia
- mikser
Przygotuj wcześniej:
Wodę podgrzej, aby w momencie użycia była ciepła, ale nie gorąca.
Sposób przygotowania:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY GALARETKĘ
Do miski wsypujemy galaretkę malinową, zalewamy ją ciepłą wodą, mieszamy i odstawiamy do przestudzenia.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY SPÓD CIASTA
W małym garnku roztapiamy masło i odstawiamy je, aby delikatnie przestygło. Herbatniki przekładamy do woreczka strunowego, zamykamy i przy pomocy wałka rozdrabniamy. Pokruszone ciasteczka łączymy w misce z roztopionym masłem.
KROK 3: UKŁADAMY SPÓD CIASTA
Masę na spód ciasta wykładamy na wyłożoną papierem do pieczenia tortownicę. Dociskamy masę do dna formy i chłodzimy przez ok. 10-15 minut w lodówce.
KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY MALINOWĄ WARSTWĘ
Do przestudzonej galaretki dodajemy mrożone maliny i całość dokładnie mieszamy. Czekamy kilka minut, aż galaretka zacznie tężeć, i przekładamy ją na spód ciasta. Tak przygotowane ciasto chłodzimy w lodówce przez kolejne 10-15 minut.
KROK 5: PRZYGOTOWUJEMY KREM Z MASCARPONE
W misce ubijamy śmietankę z serem mascarpone i cukrem. Kiedy krem będzie gęsty i puszysty, przekładamy go na ściągniętą galaretkę.
KROK 6: DEKORUJEMY I CHŁODZIMY CIASTO
Bezy kruszymy w dłoniach lub tak jak herbatniki. Następnie posypujemy nimi wierzch ciasta i całość chłodzimy w lodówce przez min. 1 godzinę.
Zobacz podobne
przepisy
Słodko-słony bezowiec
Niepowtarzalne, bardzo pyszne połączenie słodkiego karmelu i soli. Wypróbuj je w swojej kuchni i zaskocz swoich gości!
Ciasto kogel-mogel
Lubisz kogel-mogel? Teraz możesz odtworzyć smak tego prostego deseru, przygotowując dwuwarstwowe ciasto na spodzie z herbatników. Zrób je i podziel się z bliskimi wspomnieniami z dzieciństwa!
Tarta waniliowa na spodzie z płatków cynamonowych
Ciasto z płatków śniadaniowych? Paweł ma na nie świetny przepis! Prosta tarta z kremem waniliowym na spodzie z płatków cynamonowych zasmakuje fanom słodkości w każdym wieku. Spróbuj!
Roślinny tort marchewkowy
Puszysty i pyszny tort marchewkowy z dodatkiem orzechów włoskich, przełożony kremem kokosowym to idealny deser dla każdego, zwłaszcza wegan!
Malinowa chmurka bez pieczenia. Spód z ciastek czy biszkopt?
Ciasto „malinowa chmura” na pierwszy rzut oka zawsze wygląda tak samo. Jest złożone z 4 warstw: ciasta, galaretki z owocami, słodkiego kremu oraz bezy. Jednak placek „malinowa chmura” smakować może zupełnie inaczej! Skąd te różnice? Przede wszystkim wynikają z tego, jaką wersję przepisu wybierzesz.
Najczęściej ciasto „chmurka malinowa” powstaje na spodzie z ciastek albo domowego biszkoptu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w Twojej kuchni pojawiła się malinowa chmurka na kruchym spodzie, jeśli to właśnie taką wersję deseru wolisz. Jej wykonanie będzie jednak dość pracochłonne. Dlatego też w Kuchni Lidla na początek skupimy się na innej wersji – cieście „malinowa chmurka” na herbatnikach lub puszystym, miękkim biszkopcie.
Ciasto „malinowa chmurka” – przepis na spodzie z ciastek
Ciasto „malinowa chmurka” na spodzie z herbatników to najprostsza i najszybsza wersja tego deseru. Wybierając ją, nie musisz już obawiać się, że biszkopt Ci się nie uda, albo przyrządzony w piekarniku kruchy spód okaże się zbyt twardy. Twoje ciasto zawsze będzie doskonałe!
Malinowa chmurka bez pieczenia (na herbatnikach) powstaje z pokruszonych ciasteczek. Pamiętaj, że możesz je włożyć do woreczka i potłuc wałkiem, ale to niejedyny sposób. Równie szybko zamienisz ciasteczka w drobne okruszki, jeśli włożysz je do blendera i krótko zmiksujesz.
Na początek wypróbuj przepis na malinową chmurkę na spodzie z ciastek o neutralnym, typowym dla herbatników smaku. Potem możesz wybrać np. wersję czekoladową! Ciekawego posmaku swojemu deserowi dodasz także, jeśli połączysz klasyczne herbatniki z cynamonowymi (np. w proporcjach 50/50). Nie wybieraj jedynie ciastek z dodatkiem zbóż – trudniej je zblendować, a gotowa masa zawiera twarde elementy, które psują konsystencję deseru.
Ważną kwestią jest wreszcie układanie masy z herbatników i masła na ciasto „malinowa chmurka” w tortownicy. Zawsze dokładnie dociśnij je szklanką lub dłońmi do dna formy. Dzięki temu ciastka stworzą zwartą, trwałą powierzchnię. A to pozwoli Ci na krojenie gotowego deseru w równe, zgrabne kawałki i łatwe ich przekładanie na talerze.
Malinową chmurkę możesz też przygotować na spodzie z biszkoptów. Wówczas ułóż je po prostu ciasno w formie do pieczenia – takiego spodu nie musisz już chłodzić w lodówce.
Malinowa chmurka – placek na spodzie biszkoptowym
Jeśli chcesz i masz nieco więcej czasu, ciasto „malinowa chmurka” możesz przyrządzić również na spodzie biszkoptowym. Upiecz biszkopt, zaczekaj, aż wystygnie i układaj na nim pozostałe warstwy deseru.
Jeśli ciasto upiekłeś w dość niskiej blaszce, przed dodawaniem kolejnych warstw przełóż wypiek do tortownicy albo formy z wyższymi ściankami. Pamiętaj, aby wyłożyć ją papierem do pieczenia albo folią spożywczą. Dzięki temu galaretka nie przyklei się do ścianek, a Tobie łatwiej będzie później wyjąć i kroić gotowy deser.
Jak udekorować ciasto „malinowa chmurka”?
Ciasto „malinowa chmurka”, nazywane też czasem wręcz tortem „malinowa chmurka”, tradycyjnie podawane jest z warstwą bezy na wierzchu. Beza do malinowej chmurki wcale nie musi zostać przyrządzona przez Ciebie samodzielnie! Jeśli nie masz czasu, wykorzystaj pomysł podany w naszym przepisie i po prostu pokrusz gotowe bezy.
Przepis na malinową chmurkę, który podaliśmy, celowo nie określa dokładnie, jakiej bezy użyć. Możesz więc zamiast białej, wybrać bezę w dowolnym kolorze! Malinowa chmurka z bezą w takiej formie idealnie sprawdzi się podczas urodzin Twojej pociechy albo na swobodnym, letnim przyjęciu w gronie przyjaciół.
Chmurka malinowa – przepis na ciasto z oryginalną dekoracją
Przepis na chmurkę malinową z bezą to wersja tradycyjna. Jednak jeśli nie przepadasz za bezami, zmodyfikuj wygląd i zdobienie swojego ciasta. Warstwę kremu mascarpone oblej np. polewą w ulubionym smaku albo posyp cukrowymi ozdobami w różnych kształtach.
Jak jeszcze odmienić wygląd malinowej chmurki? Przepis na ciasto zyska nowy wygląd, jeśli na wierzchu ułożysz dodatkową warstwę herbatników. Nasącz je delikatnie wodą z aromatem waniliowym albo mlekiem i wylej na wierzch polewę. Ciasto wystarczy schłodzić i oryginalna wersja gotowa!
Przepis – malinowa chmurka w roli urodzinowego tortu
Tort „malinowa chmurka”? Przepis na to okazałe ciasto sprawdzi się do przyrządzenia wyjątkowego wypieku! Wystarczy zrobić ciasto w okrągłej tortownicy. Kiedy wszystkie warstwy stężeją, wyjmij je z lodówki i usuń obręcz tortownicy. Teraz boki ciasta pokryj cienką warstwą bitej śmietany albo kremu z serkiem mascarpone. Na koniec możesz obsypać je czekoladowymi wiórkami albo pokruszonymi orzeszkami.
Wierzch ciasta zamiast bezą udekoruj świeżymi owocami i bitą śmietaną. Najlepiej wykonaj ją w domu– wystarczy ubijać mikserem śmietanę kremówkę i dodawać do niej porcjami cukier puder. Gotową śmietanę przełóż do rękawa cukierniczego i użyj do ozdobienia tortu. Niech pojawią się na nim kremowe napisy, kwiatki i kleksy!
Przepis na ciasto „malinowa chmurka” z bezą, która zawsze się udaje
Zastanawiasz się, jak upiec bezę do malinowej chmurki? Jeśli chcesz wykonać ją samodzielnie, będziesz potrzebował:
- 3 białek z dużych jaj,
- 200 g cukru,
- 1 płaskiej łyżki mąki,
- szczypty soli.
Takie proporcje składników pozwolą Ci przygotować bezę na malinową chmurkę w blaszce o średniej wielkości (24x34 cm). Jeśli w Twojej kuchni powstaje malinowa chmurka na dużą blachę, odpowiednio zwiększ proporcje stosowanych składników.
Malinowa chmurka – sprawdzony przepis na bezę
Jak zrobić bezę do malinowej chmurki? Przepis nie wymaga zbyt wiele pracy. Białka przełóż do miski i ubijaj na najwyższych obrotach miksera. Stopniowo, po łyżce, dodawaj cukier. Ostatecznie Twoja beza powinna być gładka, lśniąca i sztywna. Jeśli trzeba, ubijaj ją nawet 10-12 minut! Pod koniec dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej i krótko ubij.
Ciasto „malinowa chmurka” z bezą może ostatecznie wyglądać różnorodnie. Beza albo pokrywa całą powierzchnię ciasta, albo od razu jest pokruszona na mniejsze kawałki. Ta druga wersja będzie łatwiejsza w krojeniu. Pierwsza z kolei według niektórych lepiej się prezentuje. O tym, jak będzie wyglądała Twoja malinowa chmurka z bezą, zdecyduj przed upieczeniem bezy.
Jeśli chcesz, aby beza idealnie pasowała na powierzchnię ciasta, na papierze do pieczenia odrysuj kształt blaszki. Następnie na papier wyłóż bezę i rozsmaruj równo po wyznaczonym kształcie. Piecz w temperaturze 130°C przez ok. 70 minut. Później blat bezowy ułóż na kremie do malinowej chmurki.
Kiedy powstaje ciasto malinowa chmurka z bezą pokruszoną, nie musisz dokładnie wyznaczać kształtu bez. Rozsmaruj dowolnie masę bezową po arkuszu papieru do pieczenia i upiecz. Pokrusz na mniejsze kawałki i posyp ciasto. W ten sposób udekorujesz zarówno malinową chmurkę na kruchym cieście, jak i wersję na biszkopcie czy herbatnikach.
Jak zrobić malinową chmurkę? Wersje przepisu, które warto znać
Malinowa chmurka z gotowymi bezami oraz przepis na bezę do malinowej chmurki to wersje, które pozwolą Ci przyrządzić najbardziej tradycyjną formę pysznego deseru. Przepis można jednak modyfikować i dostosowywać do swoich upodobań.
Zimą możesz np. przyrządzić malinową chmurkę z mrożonymi malinami. Owoce wyjmij z zamrażarki nieco wcześniej, aby miały czas choć trochę się rozmrozić. To bardzo ważne, bo maliny puszczą wodę, a wówczas galaretka będzie wolniej tężała. Jeśli jednak bardzo Ci się spieszy, dodaj do tężejącej galaretki zamrożone maliny. Malinowa chmurka z mrożonych malin w tej wersji także Ci się uda – o ile do rozrobienia galaretek zastosujesz trochę mniej wody, niż podano w przepisie.
Pamiętaj też, że możesz zmienić maliny na inne owoce jagodowe oraz wykorzystać dowolne ciasto jako spód. Malinowa chmurka z 5 jajek (czyli na biszkopcie) równie smaczna będzie w wersji z malinami, co z truskawkami lub borówkami. Wówczas jednak ciasto lepiej nazwać po prostu chmurką.
Swobodnie modyfikuj też ilości stosowanych składników. Przepis na malinową chmurkę na dużą blachę może wymagać nawet ich podwojenia. Skąd wiedzieć, ile składników wykorzystać? Przelicz powierzchnię blachy, a potem proporcjonalnie zmieniaj ilości produktów do wykorzystania – dzięki temu zawsze powstanie idealne ciasto „malinowa chmurka”! Przepis na dużą blachę sprawdzi się, zwłaszcza jeśli deser przyrządzasz na święta albo spotkanie w większym gronie!
Jak zrobić bezę do malinowej chmurki? Oryginalna wersja
Jak piec bezę do malinowej chmurki, by uzyskać spektakularny efekt? Postaw na bezę w kolorze! Przygotuj bezę według klasycznego przepisu, a pod koniec dodaj do niej odrobinę barwnika spożywczego. Ile piec bezę do malinowej chmurki w takiej wersji? Piecz ją tak, jak klasyczne bezy. Modyfikacje w tym przypadku nie są konieczne.
Malinowa chmurka – pięknie wyglądające, pyszne ciasto o słodko-kwaskowym smaku sprawdzi się o każdej porze roku. Zaskocz więc nim domowników – na pewno chętnie spróbują wypieku.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Świąteczny sernik z karmelizowanymi jabłkami
- Makowiec na spodzie z bezą i maślaną kruszonką
- Rolada brzoskwiniowa z serkiem mascarpone
- Bezglutenowe ciasto śliwkowe
- Granita truskawkowa
- Sernik japoński
- Tort Bellini
- Tarta czekoladowo-kawowa z jagodami
- Śmietanowiec z galaretką
- Ciasto ucierane ze śliwkami
- Lekkie ciasteczka z komosą ryżową
- Bananowiec
- Ciasto styropian z malinami
- Ciasto kogel-mogel
- Tarta proteinowa z siedmiu składników
- Pieczeń rzymska
- Torciki z pomarańczami
- Masło żurawinowo-marcepanowe
- Pasztet z jelenia i mus jabłkowo-chrzanowy
- Wegańskie gofry kukurydziane z serkiem z nerkowców
- Banoffee w słoiku
- Serniczki na owsianym spodzie
- Faszerowana indyczka
- Ciasto czekoladowo-dyniowe
- Kompot z rabarbaru na dwa sposoby
- Pieczona dorada z salsą pomidorową i młodą kapustą
- Śląskie pieczonki z kociołka
- Pierożki z marcepanem, śliwkami i morelami
- Wegański tort z malinami i kremem z kaszy jaglanej
- Ciasto marchewkowo-ananasowe
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (1)
160 dni temu
Bardzo smaczne, szybkie i proste
odpowiedz