Masło - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Tortellini zapiekane w sosie pomidorowym z pulpecikami
Domowe pulpeciki i tortellini z farszem ze szpinaku i mascarpone zapiekane w aromatycznym sosie pomidorowym to danie we włoskim stylu dla całej rodziny. Wykorzystaj termorobota kuchennego MC Smart i ciesz się smakiem inspirowanym słoneczną Italią!
Zapiekany makaron sycylijski
Wyjątkowy makaron anelletti zapiekany z bakłażanem, aromatycznymi serami i mieloną wołowiną. Przygotuj tę pełną warzyw zapiekankę, aby zachwycić się sycylijskim daniem we własnym domu.
Ciasto mascarpone z owocami
Ciasto mascarpone z sezonowymi owocami, czyli idealny pomysł na szybki deser przygotowany w termorobocie kuchennym MC Smart. Sprawdź, jak prosto je przygotować!
Zapiekane kominy z bagietek
Czy to kanapka, czy to zapiekanka? To Ty decydujesz! Wypróbuj ten przepis na szybką w przygotowaniu przekąskę lub kolację i spróbuj, jak smakują nadziewane kominy z bagietek.
Frytki z sosem serowym
Potrzebujecie przekąski dla gości albo chcecie coś przekąsić, gdy macie wolne chwile? Mamy pod ręką przepis Kingi na wyśmienite frytki z sosem serowym. Wypróbujcie i przekonajcie się, jakie to proste do przygotowania. Proste, jak te frytki!
Makaron z sosem orzechowym
Przygotuj się na pełen wachlarz smaków na swoim talerzu. Sprawdź przepis Pauli na makaron z idealnie współgrającymi smakowo ciecierzycą, masłem orzechowym, warzywami i wyrazistymi przyprawami. Łatwo, szybko i oczywiście – smacznie!
Sałatka cobb z makaronem proteinowym
Ta sałatka zachwyci Was smakiem i łatwością przygotowania. Idealna kompozycja składników potrafi pozytywnie zaskoczyć! Sprawdźcie przepis Kingi na sałatkę cobb z makaronem proteinowym, której wachlarz smaków wzbogaca doskonały dressing!
Kapuśniak z młodej kapusty
Pomysłów na wykorzystanie młodej kapusty jest wiele, ale jednym z najbardziej tradycyjnych przepisów jest niewątpliwie kapuśniak. Ta zupa jest zupełnie inna niż zimowy kapuśniak z kapusty kiszonej - jest lekka, delikatna, świetna na ciepłą kolację lub pierwsze danie obiadowe. Masz do dyspozycji główkę młodej kapusty? Spójrz, jak wykorzystać ją do wiosenno-letniego kapuśniaczka!
Ryż z truskawkami
Ryż z truskawkami to deser, który wzbudza wiele nostalgicznych wspomnień z dzieciństwa. Ten prosty, domowy deser kryje w sobie bogactwo smaków i kolorów, którym trudno się oprzeć. W jaki sposób zrobić idealny ryż z truskawkami? Odkryj nasz sposób na ten przysmak!
Masło czosnkowe
Masło czosnkowe to aromatyczny dodatek, który potrafi wzbogacić smak wielu potraw, nadając im wyjątkowego charakteru i niesamowitego zapachu. Intensywny smak czosnku w połączeniu z kremowym masłem stanowi doskonałą bazę do różnych kulinarnych eksperymentów. Takie masło jest niezwykle proste w przygotowaniu, dlatego warto przyrządzić je samemu w domu.
Sałata ze śmietaną
Sałata masłowa ze śmietaną to klasyczny dodatek do obiadu, który wzbogaca jego smak i dodaje mu świeżości. Ta prosta i smaczna sałatka często towarzyszy nam w sezonie letnim, gdyż genialnie komponuje się z wszelkimi nowalijkami i typowo letnimi, lekkimi potrawami. W jaki sposób połączyć ze sobą te dwa składniki i jak je doprawić? Poznaj nasz sposób na sałatę ze śmietaną!
Muffiny z truskawkami bez dodatku cukru
Miękkie i pełne smaku muffiny z truskawkami bez cukru to idealny deser w sezonie na te owoce. Przygotuj je i zabierz ze sobą na piknik lub jako słodką przekąskę do pracy lub szkoły!
Makaron ze szpinakiem
Makaron ze szpinakiem w śmietanowym sosie to klasyczne połączenie smaków, które zachwyca swoją prostotą. Ta niezwykle aromatyczna potrawa stanowi doskonały przykład eleganckiego dania, które można przygotować w zaledwie kilkanaście minut. Jak przyrządzić rewelacyjny makaron ze szpinakiem, śmietaną i sporą ilością sera? Odkryj naszą recepturę!
Sernik na zimno z truskawkami
Sernik na zimno z truskawkami to niezwykle kusząca propozycja, która łączy w sobie kremową delikatność z intensywnym owocowym smakiem. Ta klasyczna kompozycja rewelacyjnie sprawdza się w ciepłe dni, ale nie tylko! W jaki sposób przyrządzić sernik bez pieczenia ze świeżymi truskawkami? Poznaj nasz sposób na ten prosty i smaczny deser!
Czy masło jest zdrowe?
Masło, jako jeden z najpopularniejszych tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, jest dobrym źródłem naturalnych witamin A i D. Masła nie wzbogaca się żadnymi dodatkami, więc jest produktem naturalnym. Spośród jego zalet można jeszcze wymienić tę, że jest tłuszczem lekkostrawnym.
Co jest zdrowsze – masło czy margaryna?
Zarówno masło, jak i margaryna mają swoje plusy i minusy. Kwestią kluczową pozostaje w tym przypadku cel, w którym zamierzamy ich użyć. Jeśli mówimy o przygotowywaniu kanapek i smarowaniu pieczywa – zarówno margaryna, jak i masło w rozsądnych ilościach są dobrym wyborem.
Jak zrobić masło?
Masło otrzymuje się ze śmietany w procesie tzw. zmaślania. Mimo iż nazwa brzmi dość skomplikowanie, to w rzeczywistości proces wcale taki nie jest. Masło możemy nawet zrobić samodzielnie w warunkach domowych. Trzeba tylko dysponować odpowiednimi składnikami, w szczególności dobrą śmietaną o zawartości tłuszczu co najmniej 30%, bez zbędnych ulepszaczy smaku. Najważniejsze w całej produkcji masła jest ubijanie śmietany, która powinna mieć ok. 17°C. Śmietanę ubijamy do momentu, aż uzyskamy rzadką maślankę z wyraźnie wyodrębniającymi się grudkami żółto zabarwionego tłuszczu. To znak, że możemy zakończyć ubijanie i rozpocząć odsączanie na sitku części stałej od płynnej. To, co pozostanie nam na sitku, to właśnie masło, które wystarczy na koniec uformować w zwartą bryłę i przepłukać w wodzie, aby pozbyć się resztek maślanki.
Czy masło zawiera laktozę?
Laktoza, czyli naturalny dwucukier mleczny, występuje w mleku ssaków oraz jego produktach pochodnych. W związku z tym, że masło powstaje ze śmietany, a ta z kolei z mleka, ono również zawiera laktozę. Jej stężenie w maśle jest jednak znikome, bo wynosi zaledwie 0,6 g na 100 g masła.
Jak rozpuścić masło?
Najprostszym sposobem, aby rozpuścić masło, jest posłużenie się patelnią albo rondlem. Wystarczy dobrze rozgrzać naczynie, a następnie zmniejszyć ogień i wrzucić masło. Cały proces nie powinien trwać długo, tylko do momentu, aż masło zupełnie się roztopi, bo później rozpoczyna się już spalanie tłuszczu. Przypalone masło nie tylko nie będzie dobrze smakować, ale też może niekorzystnie oddziaływać na nasz organizm.
Jak utrzeć masło na puch?
Wiele przepisów wymaga, aby utrzeć masło na puch. Jak to zrobić? Po pierwsze, należy dysponować masłem w odpowiedniej temperaturze. Musi być ono zatem dostatecznie miękkie, żeby bez problemu można je było ucierać nawet bez użycia miksera. Masło w takiej postaci wkładamy do miski, dodajemy trochę cukru i drewnianą kulą albo mikserem ucieramy do momentu, aż stanie się białe.
Jak zrobić masło czosnkowe?
Masła smakowe to idealne dodatki, które wzbogacą smak wielu potraw. Klasykiem wśród nich jest masło czosnkowe. Można je przygotować w prosty i szybki sposób, najlepiej przy użyciu robota kuchennego. Do kostki masła dodajemy sporą ilość czosnku, tj. około 4 ząbków na 100 g masła, koperek oraz natkę pietruszki. Wszystkie składniki miksujemy i przekładamy łyżką na papier do pieczenia, formując z niego rolkę i zawijając podobnie jak cukierek. Gotowe, zawinięte w papier masło przekładamy do lodówki
Co to jest masło klarowane?
Masło klarowane, znane też w kuchni indyjskiej i ajurwedyjskiej jako ghee, to masło, które może być używane w różnych celach. W Polsce szczególnie polecane jest do smażenia, bowiem jego temperatura dymienia jest o wiele wyższa niż tradycyjnego masła w kostce. Zawdzięcza to procesowi oczyszczenia, tzw. klarowania, któremu zostaje poddane i od którego bierze swoją nazwę. W efekcie otrzymujemy idealny tłuszcz, wzbogacony o lekko orzechowy aromat.
Jak zrobić masło klarowane?
Masło klarowane, czyli ghee, możemy zrobić samodzielnie. Aby pozbyć się zanieczyszczeń i oddzielić białka oraz inne substancje od tłuszczu mlecznego, trzeba rozpuścić masło w suchym garnku o grubym dnie. Ważne, żeby masło było świeże, dobrej jakości i bez soli. Po roztopieniu masła na średnim gazie zmniejszamy ogień na minimalny i trzymamy masło przez chwilę w takiej temperaturze bez przykrycia, cały czas mieszając i zbierając łyżką z powierzchni tzw. szumowiny. Po usunięciu powstałych zanieczyszczeń gotujemy masło jeszcze przez kilka minut, uważając, aby go nie przypalić. Masło klarowane jest gotowe, gdy stanie się przezroczyste i osiągnie złoty kolor. Dla pewności, że pozbyliśmy się wszystkich zanieczyszczeń, możemy przelać je przez gazę.
Bez względu na rodzaj masła, którego używamy w kuchni, ważne, aby robić to rozsądnie. W sztuce kulinarnej wiedza to połowa sukcesu. Reszta zależy już tylko od naszych umiejętności. Dajmy więc sobie szansę rozwinąć skrzydła i wykorzystać dawkę wiedzy na temat masła, niezastąpionego w wielu kulinarnych specjałach.