Jajka na miękko
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • garnek
  • łyżkę
  • 4 kieliszki do podawania jajek

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ

Wyjmij jajka z lodówki na ok. 30 minut przed gotowaniem i zostaw je na blacie kuchennym, aby się ogrzały.

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: GOTUJEMY WODĘ

Do garnka wlej wodę, a następnie zagotuj ją. Pod koniec gotowania dodaj sól oraz ocet. Jeśli nie wyjąłeś jajek wcześniej, włóż je teraz do miski i polewaj przez 1-2 minuty ciepłą wodą prosto z kranu, by nieco je ogrzać.

KROK 2: DODAJEMY JAJKA

Gdy woda się zagotuje, ostrożnie włóż do wody po jednym jajku.

KROK 3: GOTUJEMY JAJKA

Gotuj jajka przez 4,5 minuty, uzyskasz wtedy płynne żółtko i ścięte białko. Ustaw sobie kuchenny minutnik bądź stoper w telefonie, aby idealnie odmierzyć czas.

KROK 4: CHŁODZIMY JAJKA

Po upłynięciu wyznaczonego czasu od razu wylej gorącą wodę i zalej jajka chłodną wodą, by zakończyć proces ich gotowania. Pozostaw jajka w wodzie na jakieś 3-4 minuty.

KROK 5: OBIERAMY JAJKA

Lekko przestudzone (ale wciąż ciepłe) jajka starannie obierz. Podawaj w specjalnych kieliszkach do jajek, posypane solą oraz z pajdą świeżego chleba posmarowanego masłem.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Jajka na miękko — opanuj sztukę gotowania jajek do perfekcji!

Jak gotować jajko na miękko? Gotowanie idealnych jajek na miękko to prawdziwa sztuka, do której potrzebna jest cierpliwość i precyzja. Nie jest to zadanie niemożliwe do opanowania — wystarczy poznać kilka wskazówek, które sprawią, że jajko na miękko będzie idealnie ugotowane. Idealne jajka na miękko, czyli jakie? Dla wielu miłośników jajek idealne jajko na miękko to ten wyjątkowy stan, w którym białko jest ścięte, a żółtko jeszcze płynne i kremowe.

Podstawową zasadą przy gotowaniu jajek na miękko jest odpowiednie dostosowanie czasu gotowania do temperatury wody i pożądanego stopnia miękkości. Aby uzyskać idealne jajko na miękko, należy dostosować czas gotowania do gotującej wody. Jak to zrobić? Poznaj wszystkie tajniki przygotowywania tego pysznego przysmaku.

Jak zrobić jajka na miękko?

Jak robi się jajka na miękko? Podstawowe sposoby na przygotowanie jajek na miękko są dwa: jajko gotowane we wrzątku lub w zimnej wodzie. Zanim jednak przejdziemy do wskazania różnic pomiędzy tymi dwiema technikami na to, jak zrobić jajka na miękko, warto, żebyś dowiedział się jeszcze jednej ważnej informacji.

Niezwykle ważna jest nie tylko temperatura, ale także sama wielkość jajek. Jajka standardowo sprzedaje się w wielkościach S (do 5 cm długości licząc od czubka do podstawy), M (do 6 cm) oraz L (powyżej 7 cm), co może już na wstępie wywołać pewne problemy w wyznaczeniu odpowiedniego czasu gotowania.

Ile trzeba gotować jajka na miękko? Standardowo przyjmuje się, że czas gotowania jajka na miękko wrzuconego do gotującej się wody nie powinien przekraczać 4 minut. Stosując tę zasadę, możesz przypadkiem uzyskać jajko ugotowane na półmiękko lub niedogotowane. Dlatego, zanim zaczniesz gotowanie jajek, sprawdź dokładnie ich wielkość na opakowaniu lub przy pomocy miary.

Jajka na miękko — przepis na jajka wrzucane do zimnej wody

Skoro w poprzednich akapitach zdradziliśmy Ci, co zrobić, by uzyskać idealne jajko na miękko wrzucane do gotującej się wody warto, żebyś dowiedział się, jak je ugotować w zimnej wodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przepis na to, jak robi się jajko na miękko w chłodnej wodzie, dzięki któremu za każdym razem uzyskasz idealnie ugotowane jajka.

Jeśli chcesz ugotować jaja w zimnej wodzie, powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Po umieszczeniu jajek na dnie garnka i zalaniu ich zimną wodą, należy ustawić całość na palniku i doprowadzić wodę do wrzenia. Bardzo ważne jest to, aby jajka się o siebie nadmiernie nie obijały w trakcie gotowania wody (wybierz więc odpowiednio duży garnek). Kiedy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, zmniejsz delikatnie ogień. Jak długo gotuje się jajko na miękko w zimnej wodzie? Czas gotowania od momentu wrzenia wynosi zazwyczaj od 3 do 4 minut. Po ugotowaniu ściągnij garnek z kuchenki i schłodź jajka w zimnej wodzie, aby zatrzymać proces gotowania i ułatwić obieranie.

Ta metoda, chociaż wydaje się wygodniejsza, może sprawiać pewne trudności ze względu na mniej precyzyjny sposób kontrolowania czasu gotowania. Istnieje ryzyko, że woda zagotuje się szybciej lub wolniej w zależności od ilości nalanej wody oraz od mocy palnika, co znacznie utrudnia oszacowanie czasu gotowania. Dlatego zdecydowanie wolimy tradycyjną metodę gotowania jajek na miękko, w której czas gotowania od momentu wrzenia jest bardziej kontrolowany i precyzyjny. Sposób z zimną wodą wybierają tylko wprawione w gotowaniu osoby np. profesjonalni kucharze.

Jak uzyskać płynne żółtko w jajku ugotowanym?

Jak ugotować jajka na miękko z płynnym żółtkiem? Ile trzeba gotować jajka na miękko? Ile powinny się gotować jajka na miękko, aby żółtko pozostało płynne i kremowe? Aby uzyskać idealne jajko na miękko z kremowym, płynnym żółtkiem, istnieje prosty sposób na to, aby zrobić to bez zbędnych problemów. Czynnikiem decydującym o tym, czy jajka będą na rzadko, jest rzecz jasna sam czas gotowania oraz sposób, w jaki zatrzymuje się proces gotowania jajek.

Gdy minie wyznaczony czas, należy natychmiast zanurzyć jajka w zimnej wodzie na maksymalnie 15 sekund, hartując je. W ten sposób zakończony zostanie proces ich gotowania, a żółtko pozostanie idealnie kremowe i delikatne. Ten sposób dotyczy zarówno przygotowywania jajka na miękko na indukcji, jak i przepisu na jajko na miękko gotowane na tradycyjnej kuchence gazowej.

Warto także wspomnieć o możliwości ugotowania jajka w koszulce, czyli bez skorupki. Gotując jajko w ten sposób, otrzymujesz delikatnie ścięte białko i rzadkie, kremowe żółtko. Ten sposób przygotowania jajka na miękko jest stosunkowo szybki i prosty. Jednakże, jeśli preferujesz klasyczne jajko w skorupce, pamiętaj o tym, żeby przede wszystkim pilnować czasu gotowania. Na kuchenkach indukcyjnych czas gotowania może być nieco dłuższy, dlatego warto dostosować go do specyfiki używanego urządzenia.

Przepis na jajka na miękko — kilka dodatkowych wskazówek

Jak zrobić idealne jajko na miękko? Wystarczy, że zadbasz o świeże jajka i odpowiednio dostosujesz czas gotowania, a bez trudu uzyskasz idealne jajko na rzadko tudzież na miękko. Mamy dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek, które pomogą Ci udoskonalić dowolny przepis na jajka na miękko.

Przygotowanie jajek zacznij od wyjęcia ich z lodówki na 30 minut przed ugotowaniem, aby uzyskały temperaturę bliską pokojowej. Ten prosty zabieg pozwoli Ci zapobiec pękaniu skorupki podczas gotowania jaj. Wiemy, że pęknięcia mogą się pojawić także pomimo wcześniejszego wyciągnięcia jaj z lodówki. Jak temu zaradzić? Jeśli chcesz zapobiec wyciekaniu białka do wody, dodaj do wrzątku kilka kropel octu (ok. 10-15 ml). Ocet zapobiegnie rozpadowi białka, nawet jeśli skorupka pęknie.

Kolejną istotną wskazówką jest staranne kontrolowanie czasu gotowania. Aby uzyskać idealne jajko na miękko, gotuj jajka w lekko osolonej wodzie. Ile trzeba gotować jajko na miękko we wrzątku? Przyjmuje się, że jajka w rozmiarze S gotuje się 3,5 minuty, w rozmiarze M do 4,5 minut, a w rozmiarze L do 5,5 minuty. Pamiętaj jednak, że czas gotowania może się nieznacznie różnić w zależności od preferowanego stopnia miękkości żółtka oraz wielkości jajka.

Gotowanie jajka na miękko

Jak ugotować jaja na miękko? Gotowanie jajek na miękko to sztuka wymagająca pewnej precyzji i uwagi, ale efekt w postaci idealnie ugotowanego jajka z kremowym żółtkiem jest tego wart. W poprzednich akapitach zgłębiłeś wraz z nami różne metody na to, jak gotować jajko na miękko i zapewne wiesz już w tej kwestii prawie wszystko, co potrzebne, by idealnie ugotować jajko na miękko także na indukcji.

Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto poruszyć, czyli sposób na to by rozpoznać świeże jajko od zepsutego jeszcze przed jego ugotowaniem. Polega on na wrzuceniu jajka do szklanki zimnej wody. Świeże jajko powoli opadnie na dno i ułoży się na jednym boku, natomiast jajka, które nadają się do spożycia, ale nie są już najświeższe, będzie lekko wystawać ponad powierzchnię wody jednym bokiem. Jeśli jajko jest już zepsute, będzie unosiło się na powierzchni wody. Znając tę zasadę, będziesz mistrzem gotowania jajek na miękko czy generalnie przyrządzania potraw z jajek!

A co podać do jajek na miękko? Jajo na miękko może stać się idealnym dodatkiem do sałatek, kanapek, czy zupy, a także stanowić smaczną przekąskę na śniadanie, lunch czy kolację. Jednym z klasycznych wyborów jest podanie ich na kromce chrupiącego chleba lub grzanki. Na pokrojone jajka można ułożyć plastry pomidora, sera mozzarella i polać odrobiną oliwy z oliwek, dodając odrobinę świeżych ziół np. bazylii czy posiekanego szczypiorku.

Innym pomysłem jest stworzenie sałatki nicejskiej, w której jajka na miękko stanowią jeden z głównych składników. W połączeniu z tuńczykiem, zielonymi oliwkami, ziemniakami i fasolką  oraz smakowitym sosem, tworzą bardzo sycące i pożywne danie. Jajka na miękko są także doskonałym dodatkiem do kanapek — można je pokroić na pół i ułożyć na pieczywie razem z plasterkiem awokado i sałatą lub ogórkami czy piklowaną rzodkiewką. To również doskonały dodatek do wszelkich azjatyckich zup takich jak ramen, ale równie dobrze można dodać je do naszego rodzimego, aromatycznego żurku czy zupy szczawiowej. W każdej kombinacji idealnie ugotowane jajka na miękko będą smakować wyśmienicie!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!