Sos sojowy - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Lekkie lasagne cukiniowe z serkiem wiejskim
Przygotuj wyjątkową wersję lasagne według Kingi, która idealnie sprawdzi się podczas wspólnego kibicowania! Świeża cukinia z dodatkiem serka wiejskiego, która zastąpi makaron, nada temu daniu lekkości i delikatności. Przekonaj się, jaka jest pyszna!
Makaron z sosem orzechowym
Przygotuj się na pełen wachlarz smaków na swoim talerzu. Sprawdź przepis Pauli na makaron z idealnie współgrającymi smakowo ciecierzycą, masłem orzechowym, warzywami i wyrazistymi przyprawami. Łatwo, szybko i oczywiście – smacznie!
Lekka sałatka z makaronem konjac i warzywami
Lekka sałatka z niskokalorycznym makaronem i zielonymi warzywami to idealny pomysł na wiosenny posiłek, który dzięki dodatkowi sosu w azjatyckim stylu nabierze wyjątkowego charakteru. Sprawdź, jakie to pyszne!
Prosta zupa w stylu azjatyckim
Lubicie proste rozwiązania w kuchni? To mamy coś dla Was! Przepis Kingi na prostą zupę w stylu azjatyckim z gotową pastą curry i mleczkiem kokosowym. Przygotujcie ją sami i przekonajcie się, jakie to pyszne i aromatyczne!
Zupa umami z makaronem ryżowym i warzywami
Czas na pożywny i wyrazisty w smaku, a do tego łatwy do przygotowania posiłek. Dzięki Kindze poznacie wyśmienity przepis w stylu azjatyckim na zupę umami z makaronem ryżowym i warzywami! Sprawdźcie, jakie to proste. A smaczne jak u mami!
Surówka z białej rzodkwi
Surówka z białej rzodkwi z dodatkiem marchewki i ogórka po azjatycku to doskonały przykład dania, które nie tylko zachwyca swoim wyjątkowym smakiem, ale także niesamowitą prostotą i świeżością składników. Połączenie chrupiącej białej rzodkwi, soczystej marchewki i świeżego ogórka ze słodko-kwaśną marynatą i nutą sezamu z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom orientalnego stylu gotowania.
Duszone żeberka – przepis
Żeberka duszone w sosie własnym to danie, które zachwyca wyjątkowym smakiem i boskim aromatem rozchodzącym się po całej kuchni podczas ich przygotowywania. Duszenie żeberek pozwala zachować ich soczystość i miękkość, jednocześnie wzbogacając ich smak różnorodnymi dodatkami. Jak zrobić pyszne duszone żeberka? Odkryj przepis Kuchni Lidla na to klasyczne danie!
Kurczak miso
Chrupiące kawałki udek kurczaka w aromatycznym sosie z pasty miso z dodatkiem imbiru, czosnku i marchewki. Podaj je z ulubionym makaronem i sałatką z alg morskich i ciesz się smakiem w japońskim stylu!
Babeczki sushi
Wyjątkowa interpretacja japońskiego klasyka, czyli sushi! Wypróbuj ten przepis i sprawdź, jak smakują babeczki z ryżu, wodorostów nori i aromatycznego łososia.
Bowl z wołowiną w stylu japońskim
Jeśli kochasz kuchnię inspirowaną Azją, ten bowl z wołowiną najpewniej idealnie trafi w Twój gust! Sprawdź, jak prosto można przygotować aromatyczne danie w stylu japońskim.
Chrupiące tofu w stylu japońskim
Niezwykle chrupiące i pełne smaku! Takie jest tofu w stylu japońskim według tego przepisu. Koniecznie wypróbuj i zaproś kuchnię inspirowaną Azją do swojego domu.
Krem z młodej kapusty z jajkiem i boczkiem
Młoda kapusta, czyli jedna z królowych wiosny i gwiazda tego przepisu Kingi Paruzel! Przygotuj ten pyszny krem, który podasz z jajkiem i smażonym boczkiem.
Był pierwszym produktem powstałym na bazie ziaren soi. I choć dziś występuje w kilku rodzajach, to podstawowa klasyfikacja wyróżnia chińskie sosy sojowe, czyli tzw. iangyou oraz japońskie, zwane shoyu. Mimo trudności w wymowie nie powinniśmy mieć problemu z rozpoznaniem ich aromatu, który zawiera tak charakterystyczną i zarazem jedną z pięciu bazowych nut smakowych, zwaną umami.
Czy sos sojowy jest zdrowy?
Sos sojowy to przyprawa, którą warto włączyć do swojego codziennego menu. Jego korzystny wpływ na organizm wynika przede wszystkim z procesu produkcji. Okazuje się bowiem, że soja, która ulega fermentacji, wykazuje właściwości probiotyczne.
Jak smakuje sos sojowy?
Sos sojowy nie dość, że z wyglądu przypomina popularną przyprawę maggi, to na dodatek podobnie smakuje. Jest równie słony, a w jego zapachu wyczuwalna jest lekka słodycz. Można powiedzieć, że jego struktura jest syntezą 5 podstawowych smaków, tj. gorzkiego, słonego, kwaśnego, słodkiego oraz tzw. umami.
Jaki jest skład sosu sojowego?
Sos sojowy powinien składać się z zaledwie kilku komponentów – jego produkcja nie wymaga dodawania żadnych aromatów ani innych syntetycznych barwników. Najlepiej, gdyby ta azjatycka przyprawa składała się jedynie z soi, ziaren zbóż w postaci pszenicy, soli i wody. Taka kompozycja zapewnia pełną naturalność procesu produkcji, który może trwać od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat.
Ile kalorii ma sos sojowy?
Sos sojowy to przyprawa, która w 100 g zawiera jedynie 27 kcal. Biorąc pod uwagę ilość sosu potrzebną do przyprawienia potrawy oraz ilość składników odżywczych w nim zawartych, można spokojnie polecić go osobom będącym na diecie. Dla zobrazowania, jedna łyżeczka sosu sojowego dostarczy nam zaledwie jedną kalorię.
Jakie witaminy ma sos sojowy?
Sos sojowy to również produkt, w którym znajdziemy niacynę, czyli witaminę z grupy B. Dodatkowo zawiera też dwa składniki mineralne – magnez i sód.
Do czego dodawać sos sojowy?
Sos sojowy jest przede wszystkim dodawany do potraw kuchni azjatyckiej, a zatem głównie do sushi czy sajgonek. Podkreśla także smak zup oraz sałatek inspirowanych kuchnią Dalekiego Wschodu. Równie dobrze sprawdzi się jednak w przypadku bliższych naszej kulturze kulinarnej dań, będąc np. doskonałym składnikiem marynat mięsnych. Możemy wykorzystać go zatem do pieczenia kurczaka, a nawet gotowania golonek. Sos sojowy zagościł już na stałe także w kuchni wegetariańskiej.
Jaki sos sojowy pasuje do sushi?
Do sushi najlepiej pasują japońskie sosy sojowe, które są w smaku trochę słodsze od chińskich. Idealną kompozycję z sushi stworzą sosy sojowe koikuchi, saishikomi oraz kanro.
Jaki sos sojowy do sajgonek?
W przypadku sosu do sajgonek najlepszym wyborem będzie zgrabne połączenie sosu sojowego z sosem rybnym. Przyjemną kompozycję smaków uzyskamy, mieszając oba produkty, a następnie dodając natkę pietruszki, miętę i szczypiorek. Można spróbować również połączenia sosu sojowego z octem ryżowym oraz ze słodkim sosem chili lub imbirem.
Jak zrobić gęsty sos sojowy?
Sos sojowy występuje w różnej konsystencji i pod wieloma nazwami. Generalnie wyróżniamy sosy gęste, głównie przeznaczone do marynowania, oraz nieco rzadsze, idealne do zup. Aby zrobić gęsty sos sojowy, trzeba przede wszystkim dysponować bazą w postaci dobrej jakości sosu sojowego oraz całą gamą dodatków. Wśród nich najważniejszymi są imbir oraz miód. Oprócz tego potrzebujemy czosnku, brązowego cukru, oleju sezamowego oraz wody. Wszystkie wymienione składniki należy wymieszać i zagotować. Przygotowanie sosu nigdy nie było prostsze!
Czy sos sojowy ma gluten?
Sos sojowy zawiera w swym składzie ziarna zbóż, a dokładnie pszenicę, co oznacza, że w jego skład wchodzi również gluten. W sprzedaży dostępne są już jednak bezglutenowe warianty tej azjatyckiej przyprawy, które powstały z myślą o osobach nietolerujących produktów z zawartością zboża. Do jednej z popularniejszych należy sos sojowy tamari.
Czym zastąpić sos sojowy?
Ze względu na podobieństwo smaków sos sojowy można w ostateczności zastąpić popularną przyprawą maggi. Wszystkim osobom, którym taki substytut nie odpowiada, poleca się zastąpienie sosu sojowego tzw. coconut aminos, czyli aminokwasami kokosowymi. Ten powstały z nektaru kokosowego sos, zmieszany z naturalną solą, to idealna alternatywa sosu sojowego. Zalecany jest w szczególności na diecie bezsojowej, bezglutenowej i niskosodowej.
Jak przechowywać sos sojowy?
Pozostawiając otwartą butelkę z sosem sojowym, musimy liczyć się ze stopniową utratą smaku produktu. Aby jak najdłużej zachować jego walory smakowe, sos sojowy powinniśmy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Najlepiej w lodówce, w której możemy go trzymać do miesiąca.
Choć wydaje się, że sos sojowy został stworzony wyłącznie na potrzeby kuchni azjatyckiej, to każdy, kto choć raz spróbował jego smaku, z pewnością dostrzeże wiele możliwości zastosowania go też w innych potrawach. Dzięki łatwości, z jaką poddaje się obróbce termicznej, można wykorzystać go praktycznie w każdym rodzaju dania. Wystarczy jedynie dodawać go pod koniec gotowania, aby nie zdominował smaku całej potrawy