zobacz film Sajgonki z pieczoną kaczką

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Pierś z kaczki natnij, dopraw solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami, a następnie piecz w piekarniku rozgrzanym do 200°C (góra-dół) przez około 45 minut pod przykryciem.

Krok 1: Kroimy warzywa

Por i marchewkę kroimy w cienkie paski. Cebule kroimy w piórka. Makaron gotujemy wedle wskazań na opakowaniu i kroimy. Bazylię siekamy. Czosnek, imbir i chili siekamy.

Krok 2: Smażymy farsz

Sajgonki z pieczoną kaczką - Smażymy farsz

Na patelnię wylewamy odrobinę oleju. Blanszujemy marchewkę. Dodajemy dymki, przesmażamy. Dodajemy upieczone mięso kaczki, porwane na mniejsze części. Dorzucamy por, posiekany czosnek, imbir, odrobinę ostrej papryczki. Zalewamy łyżką sosu rybnego i odrobiną sosu sojowego. Doprawiamy sokiem z limonki oraz tajską bazylią. Dodajemy pokrojony makaron sojowy. Całość mieszamy. Farsz przekładamy do miski. Gdy farsz przestygnie, wbijamy do niego jajo, dodajemy posiekany szczypiorek – mieszamy.

Krok 3: Zwijamy sajgonki

Sajgonki z pieczoną kaczką - Zwijamy sajgonki

Papier ryżowy zwilżamy wodą. Wykładamy farsz na środek i zawijamy tak jak krokiety.

Gotowe sajgonki obsmażamy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju.

 

Krok 4: Łączymy składniki sosu

Sajgonki z pieczoną kaczką - Łączymy składniki sosu

Łączymy składniki sosu, mieszamy.

 

 

 

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (4)

Avatar
  • Małgonia Małgonia
    503 dni temu
    Wydaje mi się że tu kaloryczność się nie zgadza :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    503 dni temu
    Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi! Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy :)
  • Gość Gość
    3115 dni temu
    świetnie!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3115 dni temu
    dobre

    odpowiedz


Sajgonki – azjatycka przekąska, która podbiła świat           

Jeśli jesteś miłośniczką lub miłośnikiem kuchni azjatyckiej, na pewno doskonale znasz oryginalne przekąski, jakimi są sajgonki. Jesteśmy pewni, że nawet osoba, która preferuje inne zakątki kulinarne świata, kojarzy te egzotyczne pierożki. Teraz, dzięki przepisowi Kuchni Lidla, będziesz w stanie przygotować sajgonki w swojej kuchni! Nasz przepis przypadnie Ci do gustu szczególnie wtedy, gdy przepadasz za sajgonkami z mięsem. Domowe sajgonki Karola Okrasy to bo wiem wyjątkowe sajgonki z kaczką.

To nie koniec dobrych wieści. Przepis Kuchni Lidla na sajgonki zaliczamy do przepisów łatwych, a więc do tych, którymi możesz się zająć nawet wtedy, gdy w kuchni czujesz się amatorem lub amatorką. To nie wszystko – te sajgonki z mięsem kaczym przygotujesz już w 40 minut (oczywiście trzymając się dokładnie naszych wskazówek). Z wymienionej ilości składników przyszykujesz porcje dla 4 miłośników sajgonek. Łączna wartość energetyczna przekąsek wynosi około 2225,5 kcal. To przekłada się na około 556,4 kcal w przeliczeniu na jedną porcję.

Za chwilę przyjrzymy się szczegółom przepisu na sajgonki z mięsem. Zanim jednak do tego przejdziemy, powiedzmy coś więcej o interesującej nas dzisiaj potrawie. Sajgonki to naleśniczki (rollsy) wywodzące się z kuchni chińskiej popularne w całej Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. A więc m.in. w Wietnamie, Laosie, Malezji, Indonezji czy na Filipinach. Szczególnie silnie związane są z tradycjami wietnamskimi. Oczywiście dzięki globalizacji stały się one specjałem znanym na całym świecie – także w Polsce! Popularnością cieszy się wiele różnych wariantów tego dania. Możesz mieć okazję wypróbować sajgonki z farszem mięsno-warzywnym, z owocami morza czy samymi warzywami. Co więcej, wyróżniamy sajgonki chả giò (czyli te najpopularniejsze), składające się z farszu zawiniętego w papier ryżowy i podsmażone na patelni, oraz sajgonki świeże (gỏi cuốn), również powstające z zawinięcia przygotowanego farszu w papier ryżowy, jednakże serwowane bez obróbki termicznej. Sajgonki można podawać z wieloma różnymi dodatkami, o czym napiszemy nieco później.

Dobrze – ustaliliśmy już, czym są i skąd pochodzą uwielbiane przez miliony sajgonki. Teraz możemy z czystym sumieniem przejść do opisu przygotowania domowych sajgonek z mięsem.

Przepis na sajgonki Karola Okrasy  

Od czego zacząć realizację przepisu na sajgonki Karola Okrasy? Zanim przejdziesz do krojenia warzyw, zajmij się wstępnym przygotowaniem mięsa. Zgodnie z informacjami powyżej natnij i przypraw pierś. Następnie podpiecz ją przez 45 minut w temperaturze 200°C.

Co teraz? W naszym prostym przepisie na sajgonki znajdziesz wytyczne, z których wynika, że musisz zająć się warzywami. Jednocześnie możesz ugotować makaron. Uwaga – zwróć uwagę na fakt, że każdy jego rodzaj gotuje się inaczej, to znaczy – dłużej lub krócej. Dlatego też dokładnie wczytaj się w instrukcje producenta zawarte na opakowaniu i postępuj zgodnie z nimi. Wracając do warzyw – zwróć również uwagę, że każde z nich powinieneś pociąć w nieco inny sposób.

Nasz przepis na sajgonki domowe w dalszej kolejności skupia się na przygotowaniu farszu. Rozgrzej na patelni nieco oleju. Zblanszuj marchewkę. Czym jest blanszowanie? To technika polegająca na obróbce termicznej składników poprzez obgotowanie oraz ich błyskawiczne schłodzenie. Do warzywa potraktowanego w ten sposób dodaj cebulę, podsmaż całość. W naszym przepisie na sajgonki znajdziesz informację, aby w dalszej kolejności podsmażyć ją z rozdrobnioną kaczką. Wtedy też nadchodzi czas, aby dodać inne elementy tej kulinarne układanki, czyli m.in. pora, czosnek i papryczki. Zwróć uwagę, jak ważnym elementem naszego przepisu na sajgonki są sosy, które musisz dodać do farszu – sos rybny i sos sojowy. Wszystko oczywiście należy bardzo dokładnie wymieszać. Po umieszczeniu mieszanki w naczyniu dodaj do składników jajko oraz szczypiorek. Jaki jest kolejny punkt naszego przepisu na domowe sajgonki? Oczywiście masz rację – pora na zwijanie!

Jak zrobić domowe sajgonki?  

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sajgonki, na pewno chcesz dowiedzieć się, jak zwija się te przysmaki. W naszym przepisie wyczytasz, że wystarczy, że papier zwilżysz wodą i zawiniesz z farszem tak jak krokiety. Potrzebujesz dodatkowych wskazówek? Rozumiemy. Zacznijmy od początku. Zanurz papier ryżowy na kilka sekund w misce z wodą. Teraz rozłóż go na płaskiej powierzchni. Możesz nieco osuszyć papier, jeśli uważasz, że to konieczne. Teraz rozmieść nieco farszu na środku papieru. Zagnij boki do środka, zakrywając nadzienie. Zacznij zwijać od dołu, dociskając cały czas palcami. Jak smażyć sajgonki? Rozgrzej na patelni wybrany olej (najlepiej rzepakowy lub słonecznikowy) i smaż każdą z sajgonek przez 3-5 minut, co jakiś czas przewracając każdy „krokiet” na drugą stronę. Uwaga – w związku z tym, jak się robi sajgonki, musisz pamiętać, aby nie smażyć na zbyt małym ogniu. Nie chcesz przecież, żeby Twoje domowe, wyjątkowe sajgonki, zbytnio „opiły się” tłuszczu!

Sos do sajgonek Kuchni Lidla  

Sos do sajgonek według przepisu Okrasy powstaje w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wymieszasz wszystkie wypisane z boku składniki w osobnym naczyniu. Do tych składników należą m.in. czosnek, kolendra, imbir, miód, papryczka chili i sos sojowy. A co, jeśli najdzie Cię ochota na eksperymenty? Jaki sos do sajgonek może uprzyjemnić Ci konsumpcję? Mamy kilka pomysłów. Najpopularniejszy sos do sajgonek to oczywiście sos słodko-kwaśny. Alternatywę dla niego może stanowić klasyczny sos sojowy, sos hoisin lub pochodzący z Wietnamu sos rybny nước chấm. W internecie znajdziesz mnóstwo interesujących przepisów na przepyszny sos do sajgonek!

Z czym podawać sajgonki?     

Najpopularniejsza odpowiedź na pytanie, „z czym jeść sajgonki”, to oczywiście surówki. Sajgonki doskonale będą smakować ze świeżą kapustą, marchewką i ogórkiem. Pamiętaj również o mango i limonce – również te składniki mogą stworzyć nieoczywiste, ale jakże ciekawe połączenia z sajgonkami. Inny ciekawy pomysł na towarzystwo dla sajgonek to kimchi, a więc fermentowana kapusta rodem z Korei. Jeśli zależy Ci na dodatkowych węglowodanach, możesz też pomyśleć o ryżu (zwłaszcza jeśli chodzi Ci o spójną kompozycję). Sajgonki oczywiście możesz traktować jako przystawki do innych dalekowschodnich dań – choćby kurczaka (lub tofu) w odsłonie słodko-kwaśnej czy zupy pho. A co do sajgonek, jeśli chodzi o napoje? Tu masz spore pole do popisu – możesz wybrać swoją ulubioną herbatę (zieloną, białą czy jaśminową), sok lub napój gazowany.

Wiesz już, jak zrobić sajgonki, jaki sos i jakie dodatki do nich dodawać. Ale czy wiesz też, że w katalogu Kuchni Lidla znajdziesz wiele innych przepisów na sajgonki, tak samo wartych wypróbowania? Po przetestowaniu tego przepisu na sajgonki Karola Okrasy daj szansę sajgonkom z mięsem mielonym – zamiast kaczki jest w nich mięso wieprzowe, które doskonale współgra z warzywami. Wśród wartych wymienienia składników są m.in. imbir, kolendra, szafran, ananas i fasola mung. Brzmi pociągająco, prawda? Pomysł następny to sajgonki z ciasta francuskiego. To, przyznajmy, wycieczka dość odległa od chińsko-wietnamskich źródeł sajgonek. Miejsce papieru ryżowego zajmuje niezawodne ciasto francuskie. W nietypowym farszu goszczą jajko, cukier trzcinowy, żurawina i orzechy włoskie, pyszny sos dopełniający potrawę składa się natomiast z roztopionej czekolady wzbogaconej przez chili i mleko. Na koniec pragniemy zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden przepis, który może Cię zaciekawić – 3 sposoby na spring rollsy (z łososiem wędzonym, z warzywami, z pieczonym boczkiem). To wybór idealny na wszelkiego rodzaju przyjęcia czy imprezy – czyli wszelkiego rodzaju spotkania, podczas których możesz zaskoczyć swoich przyjaciół zróżnicowanym menu. Co bardzo ważne – przygotujesz je w godzinę, a więc zdążysz nawet wtedy, gdy dopiero przypomnisz sobie o planowanych odwiedzinach paczki!

Wypróbuje przepis na sajgonki z kaczką według Karola Okrasy oraz inne sajgonkowe inspiracje Kuchni Lidla. Zakochaj się w smakach i aromatach inspirowanych kuchnią Dalekiego Wschodu!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!