Miód - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Tortellini zapiekane w sosie pomidorowym z pulpecikami
Domowe pulpeciki i tortellini z farszem ze szpinaku i mascarpone zapiekane w aromatycznym sosie pomidorowym to danie we włoskim stylu dla całej rodziny. Wykorzystaj termorobota kuchennego MC Smart i ciesz się smakiem inspirowanym słoneczną Italią!
Ciasto francuskie z truskawkami
Połączenie chrupiącego ciasta francuskiego i soczystych truskawek to prawdziwa uczta dla podniebienia, a przy tym prosty i szybki deser, który da się przygotować bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności cukierniczych. Zobacz, jak w kilku krokach stworzyć ten niezwykły deser!
Pieczony kalafior — podstawowy przepis
Pieczony kalafior to prosty, a zarazem wyjątkowy sposób przygotowania tego warzywa, który pozwala na zachowanie jego naturalnych właściwości i smaku. Wersja podstawowa tego dania, choć skromna w składnikach, zachwyca swoją prostotą i wyrazistym smakiem. Świetnie nadaje się jako podstawa do innych dań! Jak zrobić aromatycznego, pieczonego kalafiora? Spróbuj naszego przepisu!
Ubijana feta z salsą z ogórka
Szybki do przygotowania i łatwy przepis Kingi na ubijaną fetę, którą uzupełnia doskonały aromat salsy z ogórka – to idealna przekąska na każdą okazję. Spróbujcie i sami oceńcie, czy się nie mylimy!
Curly fries z pulled pork i sosem musztardowo-miodowym
Przepis Kingi na curly fries z pulled pork i sosem musztardowo-miodowym to doskonałe połączenie smaków, które zachwyci Wasze podniebienia. Naprawdę nie ma na co czekać! Przygotujcie sobie to wyjątkowe danie.
Słodkie bułeczki à la maritozzi
Maritozzi, czyli miękkie drożdżowe bułeczki wypełnione bitą śmietaną. W wersji Pawła lekko zanurzone w mlecznej czekoladzie i udekorowane truskawkami. Naprawdę warto ich spróbować!
Kurczak miso
Chrupiące kawałki udek kurczaka w aromatycznym sosie z pasty miso z dodatkiem imbiru, czosnku i marchewki. Podaj je z ulubionym makaronem i sałatką z alg morskich i ciesz się smakiem w japońskim stylu!
Sałatka z chrupiącym kalmarami
Lekka sałatka ze świeżym dressingiem i dodatkiem chrupiących smażonych kalmarów. Przygotuj ją w domu i sprawdź, jak dobrze smakuje!
Chia parfait z domową granolą
Domowa granola to świetny dodatek do śniadania lub deseru, dlatego warto zrobić od razu większą porcję! Zobacz, jaką wersję granoli przygotował nasz cukiernik – Paweł Małecki – i jak smakowicie ją połączył z innymi dodatkami.
Rolada czekoladowa à la kłoda
Inspirowana tradycyjnym francuskim przepisem na świąteczne ciasto rolada czekoladowa à la kłoda to świetny pomysł na dekadencki deser!
Kaczka z chrupiącą skórką
Łatwy przepis na kaczkę? Proszę bardzo! Skorzystaj z przepisu Kingi Paruzel na pieczoną kaczkę z chrupiącą glazurowaną skórką.
Śląskie makówki
Śląskie makówki z drobnymi zmianami, które wzbogacają smak i wnoszą ten znany z dzieciństwa przysmak na nowy poziom! Wypróbuj przepis Kingi i zaskocz wszystkich tym pysznym deserem podczas najbliższych świąt.
Grzanki z wędzonym na zimno halibutem
Na imprezę, śniadanie, kolację – grzanki z razowego pieczywa z wędzonym halibutem i piklami z czerwonej cebuli. Pokochaj ten łatwy i szybki przepis Kingi na kanapkę!
Steki z łososia w sosie cytrynowym z karczochami
Szukasz pomysłu na obiad lub kolację, które zachwycą Twoich gości, ale nie będą wymagały dużo pracy? Oto on! Delikatne steki z łososia w sosie cytrynowym z wykwintnym dodatkiem w postaci serc karczochów. Przekonaj się, jak prosto przygotować to zaskakujące danie!
Jak powstaje miód?
Miód wytwarzają pszczoły. Powstaje z nektaru kwiatowego lub ze spadzi. Owady najpierw dodają do nich enzymy, a potem dostarczają surowiec do ula. Następnie przekazują pszczołom stacjonującym w ulu. Te roznoszą go po komórkach, dodając wcześniej aminokwasy, białka itp. W plastrach miód ma czas na dojrzewanie. Następuje odparowywanie wody i dzięki enzymom rozkład cukrów złożonych na cukry proste. Gęsty miód zamykany jest w komórkach za pomocą wosku. Takie plastry można wyciągnąć i odwirować w miodarce. Trudno sobie wyobrazić, że aby wyprodukować kilogram miodu, pszczoły 60 tysięcy razy wylatują z ula po nektar. W tym czasie siadają na 12 milionach kwiatów.
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Wlewamy miód prosto ze słoika do szklanki z chłodną wodą. Jeśli jest prawdziwy, jego strumień będzie nieprzerwany, a miód osiądzie na dnie. Miód sztuczny rozpuści się w wodzie, a jego strumień nie będzie jednolity.
Można zrobić też test, wykorzystując miękki ołówek 6B. Nałóż na rękę kroplę miodu i dotknij ją rysikiem ołówka. Prawdziwy miód nie zmieni koloru, barwa sztucznego stanie się ciemniejsza.
Jakie właściwości ma miód?
Jeśli chcesz być zdrowy – jedz miód! Ma on wiele właściwości prozdrowotnych:
- jest bakteriobójczy, działa jak naturalny antybiotyk,
- dzięki acetylocholinie i potasowi ma zbawienny wpływ na serce,
- wspomaga prawidłowe trawienie, działa też przeciwbiegunkowo,
- przyspiesza gojenie się ran,
- dobrze wpływa na nastrój,
- dzięki glukozie pobudza komórki mózgowe,
- jest świetnym kosmetykiem, poprawia wygląd skóry i włosów.
Czy miód jest zdrowy?
Miód jest bardzo zdrowy. Pod warunkiem, że nie dodajesz go do gorącej herbaty czy kawy. Wówczas traci część właściwości. Niezwykle ważne jest także pochodzenie miodu. Kupuj miody produkowane w sprawdzonych pasiekach.
Jaki miód jest najbardziej wartościowy?
Najlepsze miody to te o ciemniejszej barwie. Mają one więcej przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki. Jednym z najlepszych miodów jest miód manuka.
Ile kalorii ma miód?
100 g miodu pszczelego to 304 kalorie.
Rodzaje miodu i ich właściwości
Miód manuka – na co?
Miód manuka zawiera metyloglioksal (MGO), który hamuje rozwój gronkowców, paciorkowców czy bakterii wywołujących wrzody żołądka; leczy anginę i infekcje układu oddechowego.
Miód spadziowy – na co?
Miód spadziowy powstaje ze spadzi, lepkiej substancji na drzewach; jest najmniej słodki; działa antybakteryjnie, wykorzystywany jest do produkcji syropów wykrztuśnych na kaszel.
Miód rzepakowy – na co?
Miód rzepakowy powstaje z nektaru kwiatów rzepaku; słodki, z nutą gorzkawą; szybko się krystalizuje; ma dobroczynny wpływ na drogi oddechowe, przyspiesza gojenie się ran, ratuje nasze serce i ma właściwości detoksykacyjne.
Miód gryczany – na co?
Miód gryczany powstaje z nektaru kwiatów gryki, ma brunatny kolor i ostry smak; świetny antyoksydant – zapobiega starzeniu się skóry; polecany przy nadciśnieniu i miażdżycy, leczy stany zapalne i nerki.
Miód lipowy – na co?
Miód lipowy powstaje z nektaru kwiatów lipy; ma jasnożółtą barwę; doskonały przy przeziębieniach i grypie – działa jak antybiotyk, przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo.
Miód akacjowy – na co?
Miód akacjowy powstaje z nektaru kwiatów akacji; ma bardzo jasną barwę, wolno się krystalizuje; pomaga przy schorzeniach żołądka oraz nerek.
Miód nawłociowy – na co?
Miód nawłociowy powstaje z nektaru kwiatów nawłoci; ma żółty kolor i kwaskowaty posmak; m.in. leczy drogi moczowe.
Miód wrzosowy – na co?
Miód wrzosowy powstaje z nektaru kwiatów wrzosu, jest esencjonalny, o wyraźnym zapachu wrzosu; smak ma łagodny, lekko gorzki; pomaga w chorobach oczu, serca i układu pokarmowego.
Miód wielokwiatowy – na co?
Miód wielokwiatowy – jeden z najpopularniejszych miodów; jego barwa i smak zależą od pory, w jakiej jest zbierany; dobry na przeziębienia.
Jak przechowywać miód?
Miód przechowuj w chłodnym miejscu w temp. 6-10˚C. Jeśli słoik będzie zamknięty, miód nie straci swoich wartości odżywczych nawet przez 23 lata!
Dlaczego miód się krystalizuje?
Miód naturalny tym różni się od sztucznego, że po kilku tygodniach ulega krystalizacji. Miód w 70% składa się z cukrów i w 20% z wody. Gdy często otwierasz słoik, woda zaczyna odparowywać i otrzymujemy nasycony roztwór cukru.
Jak rozpuścić miód?
Skrystalizowany miód można rozpuścić poprzez podgrzanie. Jednak należy pamiętać, że nie wolno przekraczać temperatury 40°C. Ze względu na niewysoką temperaturę proces ten trwa dosyć długo. Aby rozpuścić miód, możesz włożyć słoik z miodem do piekarnika ustawionego na maksymalnie 40°C (lepiej jednak przeprowadzać ten proces w nieco niższej temperaturze) – po kilku godzinach otrzymamy płynny miód.