Sushi
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • matę bambusową
  • kawałek folii spożywczej

Ryż

300 g ryżu przekładamy do naczynia, zalewamy wodą i płuczemy do momentu aż woda przestanie być mętna. Ryż odcedzamy. Odcedzony ryż przekładamy do rondla, dociskamy ryż do dna, zalewamy wodą, tak, żeby wody było więcej o 0,5 cm nad powierzchnią ryżu. Ryż gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem około 20 minut. ( Kiedy woda będzie się mocno gotować, zmniejszamy ogień, ale nie odkrywamy pokrywki, w dalszym ciągu gotujemy 10 minut). Następnie wyłączamy ogień pod garnkiem i ostawiamy na bok pod przykryciem na 10 minut. Mieszamy.

Sos

Do garnka dodajemy cukier, podgrzewamy. Następnie dodajemy około 2 łyżki octu ryżowego i sok z pomarańczy, mieszamy. Sos redukujemy. Następnie dodajemy około 2 łyżki sosu sojowego indonezyjskiego. W dalszym ciągu gotujemy w celu zredukowania.

Łosoś

Filety z łososia pozbawiamy skóry, kroimy w 3 cm paski. Z dwóch pasków odcinamy pod skosem cienkie płaty. Paski i płaty łososia wkładamy do lodówki.

Zalewa do ryżu: Do 60 ml octu ryżowego dodajemy 1 łyżeczkę soli i cukru, mieszamy. Dodajemy do ryżu.

Grillowany łosoś

Na patelnię grillową dodajemy niewielką ilość oleju dwa paski łososia grillujemy z każdej strony przez kilka sekund. Zgrillowane kawałki łososia przekładamy na talerz.

Sushi

Jeden płat nori układamy na desce, na płat nakładamy cienką warstwę ryżu (możemy moczyć palce w wodzie, w ten sposób łatwiej będzie nam nakładać ryż) z brzegu ryżu nakładamy na całą długość niewielką ilość pasty wasabi, paski pokrojonego szczypiorku i ogórka, oraz kawałki zgrillowanego łososia i marynowany imbir. Matę bambusową owiniętą folią umieszczamy pod nigiri, cały czas naciskając matę zwijamy tworząc rulon. Czynność powtarzamy z surowymi paskami łososia, dodajemy również serek twarogowy, pokrojone w paski awokado, sałatę karbowaną.  Rulony kroimy paski.

Ryż formujemy w podłużne kule, na każdą dodajemy niewielką ilość wasabi i płaty surowego łososia łososia.

Wszystkie kawałki układamy na talerzu, dekorujemy małymi kawałkami mango, posypujemy posiekanymi migdałami. Polewamy sosem. Podajemy z sosem sojowym, marynowanym imbirem i wasabi.

 

 

Ryby i owoce morza z tym znakiem pochodzą ze zrównoważonych połowów z certyfikatem MSC. www.msc.org/pl

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (33)

Avatar
  • Gość Gość
    1206 dni temu
    Piszą Państwo w komentarzach, że waszego łososia można spożyć na surowo. Jakiego wówczas wybrać, tego hodowlanego czy dzikiego? Czy trzeba wcześniej zamrozić, by pozbyć się pasożytów? Proszę o odpowiedź.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    170 dni temu
    niewiem ale ja używam zamiast łososia schaba pozdrawiam ciepłotko
  • Eryk Eryk
    1420 dni temu
    Czy w Lidlu znajdę łososia lub tuńczyka na sushi? Zwykle jest napis by spożywać po obróbce termicznej.

    odpowiedz

  • Esmeralda Esmeralda
    2125 dni temu
    Wszystko ładnie pięknie, ale autor przepisu zapomniał o zalewie do ryżu. Kiedy się go dodaje? Jak przygotowuje? gotuje czy tylko miesza się ze sobą składniki?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2124 dni temu
    Esmeraldo, zalewę przygotowujemy mieszając ze sobą wszystkie składniki i dodajemy ją do ugotowanego ryżu przed zwijaniem sushi. Piszemy o tym w krótkim akapicie za krokiem "Łosoś".
  • Gość Gość
    2479 dni temu
    Ostatnio kupiłem u was wasabi, sos sojowy, marynowany imbir i ryż. Kupione wasabi z prawdziwym ma tyle wspólnego co nic (już nasz polski chrzan zaprawiony szpinakiem to poezja w porównaniu z tym drogim gó...m które sprzedajecie) Imbir to przeważający smak ....soli (marność nad marnościami) Sos OK. Ryżu jeszcze nie próbowałem ale zamieszczony na opakowaniu przepis (100g ryżu na 250 mililitrów wody) jakoś skutecznie mnie odstrasza. Jednak kiedyś spróbuję choć jestem niemal w 100% pewny że efektem będzie mazia ;)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2479 dni temu
    Jeśli jesteś niezadowolony z jakości nabytych produktów, zapraszamy do wyrażenia swojej opinii w Biurze Obsługi Klienta sklepu Lidl. Link do formularza kontaktowego - https://www.lidl.pl/pl/Kontakt.htm?rdeLocaleAttr=pl
  • Gość Gość
    2467 dni temu
    Akurat jedyne co mają dobre do sushi to właśnie ryż! (+ ocet ryżowy). Sos sojowy to porażka.. polecam Yamase lub Kikkoman. Przepis do gotowanie jest niewłaściwy. Korzystam z innego od 2 lat. Proponuję zmienić recepturę a wyjdzie świetnie: - najpierw moczymy ryż 30 min w zimnej wodzie -płuczemy, dopóki woda nie będzie czysta (nawet 7-8 razy) - na szklankę ryżu 1 szkalknę wody +10% (woda ma znaczenie - źródlana butelkowa nie będzie przesadą) - przekładamy do garnka z grubym dnem, zagotowujemy szybko pod przykryciem - jak się zgotuje, zmniejszmy ogień do 30% maxa i tak gotujemy 15min. - potem zdejmujemy z ognia bez odkrywania i czekamy kolejne 10 min - studzimy i mieszamy z awase-zu Do gotowania dodaje kawałek glonu kombu i kieliszek sake :-) Smacznego!
  • Gość Gość
    2448 dni temu
    Zgadzam się z kolegą, również kupiłem u was składniki na sushi, i wasabi poleciało do kosza, jest straszne, imbir również, ryż wg przepisu na opakowaniu wychodzi papka ;-) jak zrobiłem po swojemu był OK, ocet ryżowy OK, sos sojowy OK, sezam OK,
  • Gość Gość
    2214 dni temu
    Ryż sam w sobie ok, ale z proporcji podanej na opakowaniu ryżu wychodzi mazia, potwierdzam, nie masz co próbować, spraktykowałam:)
  • Nadja Nadja
    2771 dni temu
    Te wszystkie produkty są dostępne w sklepie Lidl?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2771 dni temu
    W trakcie Tygodnia Azjatyckiego - tak :)
  • Gość Gość
    2846 dni temu
    Co to za głupoty. Nie daje się imbiru marynowanego do sushi, tylko przegryza pomiędzy kolejnymi kawałkami. Marynowany imbir w sushi całkowicie zabija smak całej potrawy. Wstyd.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2996 dni temu
    Kolejne słowa mojego taty : zieloną sałatą nie powinno się przyozdabiać :)

    odpowiedz

  • Maganus Maganus
    3370 dni temu
    Mam pytanie - jak ma się Wasz komentarz (że Waszego łososia można jeść na surowo) do informacji na opakowaniu ("Należy spożyć po obróbce termicznej")? Napaliłem się już trochę na zrobienie "domowego" sushi, ale teraz mam wątpliwości. Co prawda prawie zawsze smażąc łososia pozostawiam go lekko surowego w o środku i nadal żyję, niemniej chętnie usłyszę Wasze zdanie :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3365 dni temu
    Maganus, nasz łosoś nadaje się do spożycia na surowo do przedostatniego dnia daty przydatności do spożycia. W ostatnim dniu daty ważności mogą zacząć się rozwijać niepożądane bakterie, stąd na opakowaniu wspominamy o obróbce termicznej.
  • Gość Gość
    3201 dni temu
    Ta informacja jest podana tylko i wylacznie jako "ubezpiecznie" dla firmy w przypadku spozycia surowego miesa, ryby, jaj itp. produktow pochodzenia zwierzecego i przy tym nietrwalych, gdyz surowe = mozliwosc przenoszenia chorob i bakterii typu salmonella, estechia coli, paleczka jadu kielbasianego, tezec itp. Oczywiscie kupujac produkty przebadane i bardzo dobrej jakosci, przechowywane w odpowiednich warunkach, jak i w owych transportowane, mozemy w 99 procentach byc pewni, ze nie zatrujemy sie, badz tez nie zarazimy ww. bakteriami i pasozytami (oczywiscie trzeba zawsze taki produkt umyc przed uzyciem, gdyz nie wiadomo z czym do konca mogl miec on kontakt i gdzie przebywal).To tyle na ten temat. Wiecej info o HACCP itp tutaj: [email protected]. Piszcie ;)
  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3390 dni temu
    Matyldo, śledź naszą aktywność. Już wkrótce wszystko się wyjaśni :)

    odpowiedz

  • erre erre
    3392 dni temu
    Mam nadzieję, że nie usuniecie tej strony z przepisami i filmikami :(((

    odpowiedz

  • Matylda Matylda
    3393 dni temu
    To prawda... co jest napisane w gazetce: "Dziękujemy a 3 lata i zapraszamy na pożegnalny obiad". Postanowiliście naprawdę skończyć z Kuchnią Lidla? Dlaczego?

    odpowiedz

  • hs. hs.
    3393 dni temu
    @lai wiadomo, ale dajmy każdemu robić po swojemu, skoro jemu smakuje to niech sobie tak je. Następnym razem sam zrobię rolkę z imbirem w środku, trzeba być otwartym na nowe smaki :) A ja zapytam co to za duża, głęboka patelnia na której Pascal robi swój sos, bywa taka w Lidlu? Fajne te wysokie brzegi, przydała by się

    odpowiedz

  • lai lai
    3394 dni temu
    dodawanie marynowanego imbiru do środka jest największym sushi faux pas ---- imbir je się między kawałkami na oczyszczanie palety, broń boże nie w trakcie jedzenia... tragedia!

    odpowiedz

  • Anna Anna
    3395 dni temu
    Mąż zrobił dziś rano wyszły przepyszne jedynie narzekał na wasabi, które kupił w Lidlu że za mało ostre ale podejrzewam że gdyby do sushi było dodane ostrzejsze nie dałoby się go zjeść. No ale nie ma jak wasabi, które czyści zatoki :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3396 dni temu
    Tomku, tak, to jest łosoś, który można jeść również na surowo. Beato, dziękujemy za czujność, Pascal nie korzysta w tym przepisie z mięty i kolendry.

    odpowiedz

  • Beata Beata
    3396 dni temu
    A mięta i kolendra do czego wykorzystana? nie ma w opisie a jest w składnikach

    odpowiedz

  • Tomek Tomek
    3396 dni temu
    Witam, Czy łosoś kupiony u Was nadaje się do jedzenie na surowo bez żadnej wcześniejszej obróbki (mrożenie)?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3396 dni temu
    blabla555, przykro nam, ze spotkała Cię taka sytuacja. Możesz złożyć reklamację i zastrzeżenia do produktu w Biurze Obsługi Klienta, podsyłamy link do formularza kontaktowego - https://ssl.lidl.pl/pl/kontakt.htm

    odpowiedz

  • blabla555 blabla555
    3397 dni temu
    Rano kupilismy u was kg muli, chwile temu po otwarciu okazalo sie ze 3/4 paczki albo i wiecej jest nieswiezych pootwieranych. A mialy byc swieze ...

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3397 dni temu
    Matyldo, średnio z 0,5 kg ryżu wychodzi około 12 rolek, z każdej rolki około 7-8 porcji.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3398 dni temu
    A czy ty pascal konkurujesz z okrasą i czy na codzień normalnie gadw ze sobom

    odpowiedz

  • Matylda Matylda
    3398 dni temu
    Kuchnio Lidla - te 300 g ryżu z przepisu, po ugotowaniu na zwinięcie ilu płatów nori Wam starczyło?

    odpowiedz

  • Matylda Matylda
    3399 dni temu
    Ja chcę! Już mi ślinka cieknie po brodzie ;-) Pycha!

    odpowiedz

zobacz wszystkie


Sushi – najbardziej znane danie kuchni japońskiej

Sushi to bez cienia wątpliwości najbardziej popularne danie kuchni japońskiej, które ma grono wiernych fanów na całym świecie. Co to jest sushi? Mianem sushi nazywa się połączenie ryżu, surowej ryby, warzyw i innych składników. Historia tego pysznego dania sięga do czasów starożytnych, jednakże sushi to miało niewiele wspólnego z jego dzisiejszą, elegancką formą.

Inspiracją do stworzenia współczesnych rolek była chińska metoda konserwacji ryb znana jako „nare-zushi”. Ryż poddawano fermentacji przy pomocy octu, a potem owijano nim rybę — w ten sposób przechodziła smakiem octu i także zaczynała fermentować. Ten sposób przedłużania świeżości ryby znany był już od V wieku p.n.e. i ochoczo używany w Azji Południowo-Wschodniej i północnych Chinach, skąd szybko trafił do Japonii i przeszedł niemałą rewolucję.

Mniej więcej w XV wieku Japończycy opracowali własny sposób na przeprowadzenie rybnej fermentacji, skracając proces jej dojrzewania z kilku tygodni do kilku dni. We wcześniejszej formie ryż służył za dodatek ułatwiający fermentację, który często lądował w śmietniku — japoński sposób pozwolił na spożywanie ryby wraz z ryżem, zyskał także nazwę nama-nare.

Kolejną fazą rozwoju sushi było zakwaszanie ryżu octem ryżowym, co jeszcze bardziej skracało cały proces fermentacji. Począwszy od XVII wieku podstawą sushi się słodki ryż „shari”, dzięki któremu sushi zaczęło przybierać formę, którą znamy dziś. Przez długi czasu sushi podawane było tylko w Japonii — jego międzynarodowa kariera zaczęła się dopiero w XIX wieku, kiedy to rozpoczęła się emigracja Japończyków do USA. Popularność sushi w Ameryce ciągle rosła, a za sprawą emigrantów danie to dotarło także do Europy.

Jak zrobić sushi w domu? Prosty przepis

Jak zrobić sushi? Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić domowe sushi warto, żebyś dowiedział się, z czego i jak powstaje najbardziej tradycyjna forma sushi. Nie ma jednego ustalonego przepisu na sushi, a potrawa istnieje w wielu różnorodnych formach. Wyróżnia się kilka podstawowych form sushi, a także kilka podgrup. Do najbardziej ogólnej grupy sushi zalicza się sashimi, nigiri i sushi.

Czym grupy te różnią się od siebie? Sashimi to mięso podane bez ryżu, nigiri to mięso podane na kawałku ryżu, a sushi to ryż w occie podawany z wieloma składnikami w postaci rolek (maków). Maki z kolei dzielą się na hosomaki, uramaki, futomatki i date maki. Podział ten ma ścisły związek ze sposobem owinięcia i umiejscowienia ryżu w danej rolce. W hosomakach ryż wraz z pojedynczym składnikiem owinięty jest listkiem wodorostu nori. Date maki to składniki owinięte w omlet, futomakami nazywa się bogatszą wersję hosomaków z wieloma składnikami, a uramakami wersję odwróconą, w której ryż znajduje się na wierzchu rolki.

W naszym przepisie na sushi znajdziesz składniki potrzebne do przygotowania futomaków. Oryginalny przepis na futomaki sushi zawiera słodki ryż (shari) i surową rybę lub inny składnik (neta), które zawija się w listek nori i serwuje z dodatkiem ostrego sosu wasabi, marynowanego imbiru i sosu sojowego.

W jaki sposób przygotować pyszne maki z naszego przepisu? Sekret udanego sushi tkwi w odpowiednim ugotowaniu i zaprawieniu ryżu. Niezwykle ważne są także dodatki! Do sushi można dodać przeróżne składniki — od klasycznej surowej ryby, poprzez wersje wędzoną i grillowaną, na owocach morza, warzywach i jajku kończąc.

Nasz prosty przepis na futomaki sushi zawiera grillowanego łososia, sałatę, awokado, serek, sałatę, a także migdały i mango umieszczone na rolce w formie dekoracji. W środku rolki znajdziesz dwa nietypowe składniki, czyli imbir i wasabi, które zwyczajowo podaje się obok sushi.

Nie masz dostępu do wszystkich tych składników? Jeśli chcesz, możesz przygotować wersję bardziej minimalistyczną, wykorzystując samego łososia i ogórka, albo stworzyć własną kompozycję. Najważniejsze jest to, aby równomiernie rozłożyć składniki na listku nori i ryżu. Dobrze zrolowane sushi smakuje pysznie także w wersji jednoskładnikowej, czyli hosomaki!

Jaki ryż do sushi?

Jaki ryż do sushi nadaje się najlepiej? Najpopularniejszymi odmianami ryżu do sushi są Japonica i Calrose. Mają one krótkie ziarenka o wysokiej kleistości, dzięki czemu dobrze sklejają się w trakcie gotowania. Z racji olbrzymiej popularności sushi, ryż do tego dania jest ogólnodostępny i można go dostać praktycznie wszędzie (w Lidlu znajdziesz go na dziale z makaronami i kaszami).

Sam dobrze dopasowany rodzaj ryżu to tylko połowa sukcesu do uzyskania dobrego sushi — niezwykle ważne jest także jego odpowiednie przyrządzenie i wymieszanie ze słodką zaprawą składającą się octu, soli i cukru. To właśnie ten słodki ryż jest podstawą, bez której nie da się przygotować sushi.

Jak ugotować ryż do sushi?

Jak ugotować idealny ryż do sushi? To, jak zrobić ryż do sushi, nie jest takie proste i wymaga cierpliwości oraz skrupulatności. Ryż dobrze wypłucz przed gotowaniem, aby pozbawić go skrobi. Gotując ryż na sushi, zadbaj o jego odpowiednią temperaturę i poziom wody w garnku — w ten sposób unikniesz przypalenia ziarenek.

Ugotowany ryż zapraw, by nadać mu odpowiednio słodki smak. Pamiętaj — nigdy nie rób tego w trakcie gotowania! Ryż do sushi powinno się zaprawiać, dopiero po ugotowaniu, gdy delikatnie ostygnie. Przestrzegając naszego przepisu oraz wszystkich zamieszczonych tu wskazówek, z łatwością przyrządzisz doskonały ryż do sushi!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!