zobacz film Zupa pho z wołowiną

Karol Okrasa i Emce☐

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

KROK 1: Gotujemy wywar

Kości wołowe pieczemy razem z warzywami (cebulą, pietruszką i marchewką) w 180°C przez ok. 1 godzinę. Przekładamy do garnka. Zalewamy zimną wodą. Dodajemy ziele angielskie, anyż i laskę cynamonu. Gotujemy na wolnym ogniu ok. 3-4 godzin.

KROK 2: Przygotowujemy warzywa

Limonkę kroimy na cząstki. Chili, dymkę wraz ze szczypiorkiem siekamy. Rwiemy na kawałki kilka listków sałaty. Przygotowujemy kiełki.

KROK 3: Kroimy polędwicę

Polędwicę wołową kroimy w bardzo cienkie plastry. Posypujemy posiekanym chili i czosnkiem, polewamy sosem rybnym.

 

Wywar doprawiamy plastrami świeżego imbiru i dwoma łyżkami sosu rybnego. Makaron ryżowy przygotowujemy według wskazań na opakowaniu. Przekładamy makaron do miski. Siekamy kolendrę i wraz z dymką ze szczypiorkiem dodajemy do makaronu. Dodajemy plastry polędwicy wołowej. Zalewamy odcedzonym bulionem. Dodajemy kiełki fasoli mung, chili, kilka listków tajskiej bazylii. Na koniec doprawiamy sokiem z limonki.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (32)

Avatar
  • Gość Gość
    662 dni temu
    a na ile to litrów wody???

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    660 dni temu
    Upieczone kości i warzywa zalewamy taką ilością wody, aby były w pełni przykryte.
  • Gość Gość
    676 dni temu
    chyba coś psuje smak tego bulionu wołowego, może ten cynamon w laskach... zrobiłam i nie smakuje mi ten wywar, coś psuje smak wywaru :/

    odpowiedz

  • Gość Gość
    676 dni temu
    w cały świat ten przepis

    odpowiedz

  • Gość2 Gość2
    945 dni temu
    Tylko mnie zastanawia ile tej wody 🤨

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    945 dni temu
    Drogi Gościu, wlewamy tyle wody, aby zakryła warzywa i kości.
  • Gość Gość
    752 dni temu
    Zapewne tak jak do rosołu. Tylko tyle, aby przykryć wodą kości.
  • Gość Gość
    985 dni temu
    no nie wiem czy 2 papryczki chilli tyle do zupy ? :P dla mnie 1 g świeżej chili w zupie jest już ostre, to jakiś 1 cm tej papryczki ! do zjedzenia, 3 g to dla mnie za pikantna zupa, nie mogłam zjeść, ale dla kogoś 3 g chilli może nie być bardzo ostre, kwestia indywidualnego wyczulenia na ostrość. Mnie wystarczy odrobina, uważajcie na te papryczki chilli dodawane do zupy bo daje niezłego kopa w zupie. Z dwoma papryczkami w zupie chyba nie dałoby się rady jej zjeść xD

    odpowiedz

  • Gość Gość
    985 dni temu
    przyrządzałam tą zupę w wersji phở gà – czyli w wersji z kurczakiem, też na kościach i na skórze gotowałam, do tej zupy wogóle nie dodaje marchwi, pietruszki ani ziela angielskiego a cebulę zastępuje cebulą dymką. Z anyżem trzeba uważać... bezpieczna dawka to 1 szt. na 1 litr wody. Z sosem rybnym też trzeba uważać, zawiera dużo soli, trzeba przeliczyć ile ml sosu rybnego dodać na ilość wody, zastępuje sól w zupie po prostu, to kluczowy składnik tej zupy :) nadaje charakterystycznego smaku.

    odpowiedz

  • Stańczyk Stańczyk
    1062 dni temu
    Mam świadomość, że to nie tylko nieortodoksyjne, a wręcz szokujące, ale przez zupełny przypadek niechcący odkryłem, że dla koneserów o europejskich gustach dodatek soku z cytryny znacząco poprawia smak zupy pho.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1525 dni temu
    udka z psa jeszcze brakuje

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1358 dni temu
    xd
  • Gość Gość
    1906 dni temu
    witam serdecznie a ja odnośnie kanału tej Pani ,można prosić linka?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1906 dni temu
    Proszę: https://www.youtube.com/channel/UCZgxE8WOvOmHNfMpv1otPxQ :)
  • Gość Gość
    2170 dni temu
    czy można zrobić pho w szybkowarze? jak tak to jaki sposób i czas gotowania?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2170 dni temu
    Niestety nie dysponujemy przepisem na zupę pho z szybkowaru :)
  • Gość Gość
    2474 dni temu
    Bez soli ma być ten bulion???

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2473 dni temu
    Bez :)
  • Gość Gość
    2578 dni temu
    a co z tą wołowiną zrobić bo nie jest wspomniane, gotować , smażyć?????

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2578 dni temu
    Drogi Gościu, surowe cienkie plastry polędwicy wołowej zalewamy bulionem - pod wpływem temperatury wywaru, mięso będzie gotowe do jedzenia.
  • Wercia Wercia
    2556 dni temu
    Ja polecam podgotować we wywarze wołowinę ;) w sumie ja na wołowinie robię wywar cały i po kolei dodaje przyprawy i warzywa.
  • Nemo Nemo
    2554 dni temu
    Nic. Zalana bardzo gorącym bulionem sama się przygotuje.
  • Gość Gość
    2522 dni temu
    wołowina musi być surowa i bardzo cienko pokrojona - zalewamy ją wrzącym bulionem. dzięki temu zetnie się, ale będzie miękka i soczysta.
  • Gość Gość
    2582 dni temu
    trochę przesada 4 gwiazdki anyżu.....1 wystarczy ;)

    odpowiedz

  • Mariush Mariush
    2836 dni temu
    Ta zupa to symbol kuchni Wietnamskiej i w zasadzie symbol kraju.

    odpowiedz

  • Fan Mariusha Fan Mariusha
    1358 dni temu
    Ten komentarz to symbol Mariusza i w zasadzie wszystkich Mariuszow w kraju.
  • Gość Gość
    2966 dni temu
    cebulę i imbir najlepiej opalić nad ogniem i dodać do zupy, a sałatę raczej bym odradzała ( w Wietnamie nigdy nie widziałam by ją dodawano)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2966 dni temu
    Kombinacje zawsze mile widziane :)
  • a. a.
    2967 dni temu
    a te kości to jak długo pieczemy i w jakiej temperaturze?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2967 dni temu
    Pieczemy ok. 1 godzinę w 180 stopniach.
  • Gość Gość
    2967 dni temu
    ...a polędwica wołowa surowa ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2967 dni temu
    Tak, bardzo cienko ją kroimy, a gorąca zupa zaparza mięso :)

zobacz wszystkie


Zupa pho – klasyk kuchni wietnamskiej

Zupa pho to jedno z najbardziej znanych, ikonicznych dań kuchni wietnamskiej. Ta niezwykle aromatyczna, słodko-słona zupa o ciekawej historii jest podawana na całym świecie — zarówno w małych, niepozornych budkach, jak i topowych restauracjach. Historia powstania tej zupy sięga XIX wieku, kiedy to Wietnam znajdował się pod wpływem francuskich kolonizatorów. Tradycyjna zupa wietnamska przyrządzana na bazie wołowiny przeszła wtedy prawdziwą rewolucję kulinarną, a techniki gotowania uległy mocnym francuskim wpływom.

Pho służyła wtedy za podstawowe źródło pożywienia dla żołnierzy oraz ludności cywilnej, a z braku składników, do jej przyrządzenia używano praktycznie wszystkiego, co dało się zjeść. Według legend Wietnamscy partyzanci odnieśli sukces właśnie dzięki odżywczym właściwościom zupy pho. Inna teoria sugeruje, że wietnamska zupa pho wywodzi się od chińskiej zupy „guay-tiew”, która trafiła do Wietnamu wraz z chińskimi imigrantami.

Wraz z upływem czasu i wyraźnym zróżnicowaniem klimatycznym, zarówno północna, jak i południowa część Wietnamu, stworzyła swoją własną wersję zupy pho. Na północy popularna jest pho bac, którą charakteryzuje klarowny bulion gotowany na wołowinie z przyprawami korzennymi (cynamonem, anyżem, kardamonem) oraz makaronem ryżowym. W tym regionie dodatki są bardzo minimalistyczne i znajdują się w zupie.

Z kolei na południu najbardziej popularna jest wersja pho nam, w której spotkać można cały bukiet warzyw i ziół. Jak wcześniej wspomniała Emce w filmie, tutaj przygotowuje się olbrzymie talerze z dodatkami, które można wrzucić do swojej miski z zupą i to głównie taką formę pho można spotkać w Europie.

Sprawdzony przepis na zupę pho z różnorodnych składników

Oryginalny przepis na zupę pho nie istnieje, ponieważ w każdym domu przyrządza się ją nieco inaczej. Niektórzy przygotowują zupę na bazie opiekanych kości, inni gotują ją na wołowinie z dodatkiem świeżej kolendry. Wraz z Karolem Okrasą oraz jego gościnią z kanału Emce, opracowaliśmy przepis na idealną zupę pho, którą z łatwością przygotujesz w domowym zaciszu.

Jak w każdy daniu, sekretem udanej zupy pho są jej składniki. To one definiują smak tej minimalistycznej zupy, dlatego warto postawić na produkty najlepszej jakości oraz świeżości. Lekko zwiędłe zioła pływające w najlepszym bulionie sprawią, że stanie się nieapetyczny.

Przyrządzanie pho z naszego przepisu zacznij od upieczenia kości i warzyw w piecu. Jeśli chcesz uzyskać bardziej tradycyjny smak, do piekarnika wsadź tylko same kości, bez warzyw. Podpieczone kości wrzuć do garnka i zalej wodą. Do takiej bazy należy dorzucić wybrane przyprawy i dodatki, a potem gotować przez kilka godzin, aż do uzyskania intensywnego aromatu.

W naszej zupie pho znajdziecie imbir, cynamon, anyż, chili, świeżą kolendrę oraz czosnek i sos rybny, co czyni ją mniej klasyczną i bardziej wyrazistą w smaku. Chcesz dodać inne przyprawy lub zioła? Czemu nie! Do pho warto wrzucić także kardamon, odrobinę trawy cytrynowej, tajską bazylię, a nawet miętę i szczypiorek.

Choć tradycyjna wersja pho zawiera jako dodatek plastry cienko pokrojonej wołowiny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić ją na inny rodzaj mięsa czy owoce morza i dodać do wywaru. Możesz także pokroić wybrane mięso w cienkie plasterki i sparzyć tak samo, jak wołowinę lub pokusić się o przyrządzenie wersji wegetariańskiej z chrupiącym tofu. Wybór należy do Ciebie!

Zupa pho bo z wołowiną

Klasyczna zupa pho z wołowiną (czyli pho bo) przygotowywana jest na długo gotowanych kościach wołowych, do których dodaje się tylko sos rybny, anyż, kardamon oraz cynamon i odrobinę świeżej kolendry i chili. Tak doprawiony bulion gotuje się przez kilka do kilkunastu godzin, aby wydobyć ze wszystkich składników maksymalną ilość smaku, a wszystkie dodatkowe składniki dodaje się już wprost do miseczki.

Co można spotkać w tradycyjnej pho z wołowiną? Najczęstszymi dodatkami są limonka, kiełki fasoli mung, kolendra oraz tajska bazylia, ryżowy makaron oraz cienko pokrojone plastry polędwicy wołowej. Do zupy możesz użyć także innych rodzajów wołowiny — zrazowej górnej lub ligawy. Wybieraj kawałki średnio tłuste i nie przerośnięte, by zupa miała jak najwięcej smaku (a jak wiadomo, to tłuszcz jest jego nośnikiem).

Zwróć uwagę także na poprawny sposób przygotowania makaronu ryżowego. Nie wolno go gotować! Makaron ryżowy należy zalać wrzątkiem i odstawić do napęcznienia, a potem przełożyć do miseczek i zalać bulionem. W ten sposób uda Ci się uniknąć jego rozgotowania i sklejania.

Pho to danie, które łatwo można dostosować do własnego gustu. Eksperymentuj z dodatkami i przyprawami, aby stworzyć własną wersję tego wietnamskiego przysmaku. Pamiętaj, że kluczem do uzyskania idealnej zupy pho jest cierpliwość oraz długie gotowanie.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!