Cebula - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Tortellini zapiekane w sosie pomidorowym z pulpecikami
Domowe pulpeciki i tortellini z farszem ze szpinaku i mascarpone zapiekane w aromatycznym sosie pomidorowym to danie we włoskim stylu dla całej rodziny. Wykorzystaj termorobota kuchennego MC Smart i ciesz się smakiem inspirowanym słoneczną Italią!
Zapiekany makaron sycylijski
Wyjątkowy makaron anelletti zapiekany z bakłażanem, aromatycznymi serami i mieloną wołowiną. Przygotuj tę pełną warzyw zapiekankę, aby zachwycić się sycylijskim daniem we własnym domu.
Lekkie lasagne cukiniowe z serkiem wiejskim
Przygotuj wyjątkową wersję lasagne według Kingi, która idealnie sprawdzi się podczas wspólnego kibicowania! Świeża cukinia z dodatkiem serka wiejskiego, która zastąpi makaron, nada temu daniu lekkości i delikatności. Przekonaj się, jaka jest pyszna!
Zapiekane kominy z bagietek
Czy to kanapka, czy to zapiekanka? To Ty decydujesz! Wypróbuj ten przepis na szybką w przygotowaniu przekąskę lub kolację i spróbuj, jak smakują nadziewane kominy z bagietek.
Miseczki z tortilli w stylu meksykańskim
Lubisz meksykański styl? Jeśli tak, to spodoba Ci się przepis Kingi na miseczki z tortilli! Przepyszne mięso wołowe razem ze śmietaną, guacamole, warzywami i przyprawami zachwyci podniebienie niejednego smakosza!
Frytki z sosem serowym
Potrzebujecie przekąski dla gości albo chcecie coś przekąsić, gdy macie wolne chwile? Mamy pod ręką przepis Kingi na wyśmienite frytki z sosem serowym. Wypróbujcie i przekonajcie się, jakie to proste do przygotowania. Proste, jak te frytki!
Sałatka z kuskusem i warzywami
Szukasz orzeźwiającej sałatki, która będzie idealnym lunchem do pracy lub kolacją w ciepły wieczór? Oto ona! Przygotuj tę prostą sałatkę z perłowej kaszy kuskus i sprawdź, jak wspaniale smakuje.
Makaron z sosem orzechowym
Przygotuj się na pełen wachlarz smaków na swoim talerzu. Sprawdź przepis Pauli na makaron z idealnie współgrającymi smakowo ciecierzycą, masłem orzechowym, warzywami i wyrazistymi przyprawami. Łatwo, szybko i oczywiście – smacznie!
Kurczak w sosie curry z mango
Aromatyczny, słodko-pikantny kurczak w sosie curry z mango. To świetny pomysł na danie inspirowane kuchnią indyjską, które z łatwością przyrządzisz w domu. Sprawdź, jakie to pyszne!
Kapuśniak z młodej kapusty
Pomysłów na wykorzystanie młodej kapusty jest wiele, ale jednym z najbardziej tradycyjnych przepisów jest niewątpliwie kapuśniak. Ta zupa jest zupełnie inna niż zimowy kapuśniak z kapusty kiszonej - jest lekka, delikatna, świetna na ciepłą kolację lub pierwsze danie obiadowe. Masz do dyspozycji główkę młodej kapusty? Spójrz, jak wykorzystać ją do wiosenno-letniego kapuśniaczka!
Gzik
Gzik to tradycyjny polski przysmak. Choć największą popularnością cieszy się w Wielkopolsce i na Kujawach, to w ostatnich latach zdobywa serca miłośników regionalnej kuchni z całej Polski, a także spoza jej granic. To niezwykle smaczne danie, które odznacza się prostotą wykonania, można z łatwością przygotować w domu. Zrób pyszny gzik wraz z nami!
Gołąbki z młodej kapusty
Gołąbków nikomu chyba nie trzeba przedstawiać! Chętnie robimy je o każdej porze roku, jednak te wiosenne, z liści młodej kapusty, są szczególnie pyszne. Dlaczego? Może dlatego, że młoda kapusta to warzywo dostępne tylko w określonym czasie w ciągu roku, jedno z tych, na które tak czekamy po zimie. Jak się robi gołąbki z młodej kapusty? Oto nasza propozycja tego obiadowego klasyka!
Kiszka ziemniaczana
Kiszka ziemniaczana, znana również jako kaszanka ziemniaczana, to jedno z tych tradycyjnych dań, które przywołują na myśl smaki i aromaty domowej kuchni. To popularna potrawa w wielu regionach świata, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. W jaki sposób przygotować to pyszne danie? Poznaj nasz przepis na aromatyczną kiszkę ziemniaczaną, czyli kiełbasę z ziemniaków, boczku i innych dodatków!
Szaszłyki z piekarnika
Zapach grillowanego mięsa unoszący się w powietrzu, soczyste kawałki kurczaka i warzyw delikatnie rumieniące się na rozgrzanym ruszcie... To wrażenia, które kojarzą się nam z letnimi spotkaniami przy grillu. Jednak co zrobić, gdy pogoda nie dopisuje, a naszła Cię ochota na szaszłyki? Spróbuj przygotować je w piekarniku!
Rodzaje cebuli
Najczęściej spotykane rodzaje cebuli to:
- cebula żółta, inaczej zwyczajna – ma żółty kolor, wyciska łzy podczas krojenia, w smaku ostra i zdecydowana, po ugotowaniu łagodniejsza i słodsza; ma najwięcej związków siarkowych, które działają bakteriobójczo;
- cebula czerwona – o kolorze czerwonofioletowym, delikatniejsza w smaku od cebuli żółtej, jej krojenie nie grozi płaczem, a co najważniejsze zjedzenie jej nie pozostawia nieprzyjemnego oddechu;
- cebula biała, tzw. czosnkowa – w kolorze białym, zawiera więcej wody od cebuli żółtej, dlatego też jest mniej słodka, za to bardziej chrupiąca; najlepiej jeść ją na surowo, ponieważ podczas zbyt długiego gotowania traci wartości odżywcze;
- cebula dymka – łagodna w smaku młoda cebula zwyczajna, niewielkich rozmiarów, nie nadaje się do długiego przechowywania;
- cebula perłowa – bardzo drobna, trudno ją obrać, w sklepach często spotykamy ją marynowaną;
- cebula szalotka, zwana też czosnkiem askalońskim – brązowa lub fioletowa, malutka – wielkości ząbka czosnku, delikatna w smaku, popularna w kuchniach francuskiej i chińskiej, zawiera najwięcej polifenoli ze wszystkich cebul.
Jakie właściwości ma cebula?
Cebula nazywana jest środkiem na długowieczność. Od dawien dawna znane są jej lecznicze właściwości:
- działa bakteriobójczo – jest naturalnym antybiotykiem i pomaga w infekcjach;
- wzmacnia układ odpornościowy – dzięki witaminie C;
- działa zbawiennie na drogi moczowe (moczopędnie);
- obniża ciśnienie krwi;
- dzięki błonnikowi usprawnia wypróżnianie .
Co ciekawe – cebula nie traci swoich właściwości po obróbce termicznej.
Ile kalorii ma cebula?
Surowa cebula jest produktem niskokalorycznym. W 100 gramach produktu znajduje się jedynie 40 kalorii.
Ile kalorii ma smażona cebula?
Cebula smażona zawiera nieco więcej kalorii niż jej surowa wersja – w 100 gramach są bowiem 132 kalorie, jednak jest to wartość orientacyjna. Wszystko zależy od rodzaju tłuszczu i jego ilości!
Przeciwwskazania do jedzenia cebuli
Surowe warzywo jest ciężkostrawne, dlatego też nie powinny jeść go na surowo, zwłaszcza w dużych ilościach, osoby z problemami żołądkowymi.
Jak podawać cebulę?
Cebula jest spożywana zarówno na surowo, jak i gotowana, smażona czy pieczona. Spotykamy ją w tysiącach potraw. Doskonała jako dodatek do mięs, ryb, sosów, potraw z grilla, marynat, przetworów, sałatek, zapiekanek, tart, zup, pieczywa… Wyliczeniom nie ma końca. W roli głównej występuje w zupie cebulowej lub faszerowana. Świetnie smakuje w formie konfitury, np. jako dodatek do kaczki, lub chutneyu do burgera. Z surowej robi się także popularny syrop z cebuli – doskonały lek na przeziębienie.
Wypróbuj też 10 sprawdzonych przepisów na dania z cebulą w roli głównej!
- Zapiekana zupa cebulowa
- Schab z racuchami w sosie cebulowym
- Cebulowe ciasto francuskie
- Chleb cebulowy z kremem kminkowym
- Placek cebulowy
- Krążki cebulowe w cieście piwnym
- Burgery z karpia z konfiturą z czerwonej cebuli
- Zupa cebulowa z pulpecikami
- Placki ziemniaczane z duszoną cebulką
- Tarta ze szparagami i cebulą
Jak przechowywać cebulę?
Cebulę najlepiej przechowywać w suchym, zacienionym miejscu. W takich warunkach wytrzyma bardzo długo. Nie przechowuje się jej w lodówce. Po przekrojeniu najlepiej szybko ją zjeść, gdyż po pewnym czasie zacznie bardzo brzydko pachnieć.
Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?
Tak to już jakoś jest, że nawet najwięksi twardziele krojąc żółtą cebulę, płaczą. Dzieje się tak za sprawą enzymu allinazy, który wchodzi w reakcję z substancją siarkową.
Dlaczego cebula szczypie w oczy?
I enzym, i siarka wydzielają się podczas krojenia, które narusza strukturę cebuli. Wytwarza się wtedy gaz, który reaguje z wodą, tworząc kwas siarkowy. On jest sprawcą nadmiernego łzawienia.
Co zrobić, żeby cebula nie szczypała?
Można sobie z tym poradzić, mocząc cebulę w wodzie lub krojąc ją pod wodą. Innym rozwiązaniem jest również włożenie jej na chwilę do zamrażalnika lub oddychanie ustami podczas krojenia.