Cebula - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<h2>Na cebulę</h2> <p>Idzie zima i zaczynamy już pomału ubierać się na cebulę. Oznacza to, że mamy na sobie kilka warstw, kt&oacute;re w razie czego możemy z siebie zrzucić. Zupełnie jak cebula &ndash; warzywo, kt&oacute;re rzeczywiście ma tych warstw sporo. Zobaczmy, co się pod nimi kryje!</p>

Rodzaje cebuli

Najczęściej spotykane rodzaje cebuli to:

  • cebula żółta, inaczej zwyczajna – ma żółty kolor, wyciska łzy podczas krojenia, w smaku ostra i zdecydowana, po ugotowaniu łagodniejsza i słodsza; ma najwięcej związków siarkowych, które działają bakteriobójczo;
  • cebula czerwona – o kolorze czerwonofioletowym, delikatniejsza w smaku od cebuli żółtej, jej krojenie nie grozi płaczem, a co najważniejsze zjedzenie jej nie pozostawia nieprzyjemnego oddechu;
  • cebula biała, tzw. czosnkowa – w kolorze białym, zawiera więcej wody od cebuli żółtej, dlatego też jest mniej słodka, za to bardziej chrupiąca; najlepiej jeść ją na surowo, ponieważ podczas zbyt długiego gotowania traci wartości odżywcze;
  • cebula dymka – łagodna w smaku młoda cebula zwyczajna, niewielkich rozmiarów, nie nadaje się do długiego przechowywania;
  • cebula perłowa – bardzo drobna, trudno ją obrać, w sklepach często spotykamy ją marynowaną;
  • cebula szalotka, zwana też czosnkiem askalońskim – brązowa lub fioletowa, malutka – wielkości ząbka czosnku, delikatna w smaku, popularna w kuchniach francuskiej i chińskiej, zawiera najwięcej polifenoli ze wszystkich cebul.

 Jakie właściwości ma cebula?

Cebula nazywana jest środkiem na długowieczność. Od dawien dawna znane są jej lecznicze właściwości:

  • działa bakteriobójczo – jest naturalnym antybiotykiem i pomaga w infekcjach;
  • wzmacnia układ odpornościowy – dzięki witaminie C;
  • działa zbawiennie na drogi moczowe (moczopędnie);
  • obniża ciśnienie krwi;
  • dzięki błonnikowi usprawnia wypróżnianie .

Co ciekawe – cebula nie traci swoich właściwości po obróbce termicznej. 

Ile kalorii ma cebula?

Surowa cebula jest produktem niskokalorycznym. W 100 gramach produktu znajduje się jedynie 40 kalorii.

Ile kalorii ma smażona cebula?

Cebula smażona zawiera nieco więcej kalorii niż jej surowa wersja – w 100 gramach są bowiem 132 kalorie, jednak jest to wartość orientacyjna. Wszystko zależy od rodzaju tłuszczu i jego ilości!

Przeciwwskazania do jedzenia cebuli

Surowe warzywo jest ciężkostrawne, dlatego też nie powinny jeść go na surowo, zwłaszcza w dużych ilościach, osoby z problemami żołądkowymi. 

Jak podawać cebulę?

Cebula jest spożywana zarówno na surowo, jak i gotowana, smażona czy pieczona. Spotykamy ją w tysiącach potraw. Doskonała jako dodatek do mięs, ryb, sosów, potraw z grilla, marynat, przetworów, sałatek, zapiekanek, tart, zup, pieczywa… Wyliczeniom nie ma końca. W roli głównej występuje w zupie cebulowej lub faszerowana. Świetnie smakuje w formie konfitury, np. jako dodatek do kaczki, lub chutneyu do burgera. Z surowej robi się także popularny syrop z cebuli – doskonały lek na przeziębienie.

Wypróbuj też 10 sprawdzonych przepisów na dania z cebulą w roli głównej!

  1. Zapiekana zupa cebulowa
  2. Schab z racuchami w sosie cebulowym
  3. Cebulowe ciasto francuskie
  4. Chleb cebulowy z kremem kminkowym
  5. Placek cebulowy
  6. Krążki cebulowe w cieście piwnym
  7. Burgery z karpia z konfiturą z czerwonej cebuli
  8. Zupa cebulowa z pulpecikami
  9. Placki ziemniaczane z duszoną cebulką
  10. Tarta ze szparagami i cebulą

Jak przechowywać cebulę?

Cebulę najlepiej przechowywać w suchym, zacienionym miejscu. W takich warunkach wytrzyma bardzo długo. Nie przechowuje się jej w lodówce. Po przekrojeniu najlepiej szybko ją zjeść, gdyż po pewnym czasie zacznie bardzo brzydko pachnieć.

Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?

Tak to już jakoś jest, że nawet najwięksi twardziele krojąc żółtą cebulę, płaczą. Dzieje się tak za sprawą enzymu allinazy, który wchodzi w reakcję z substancją siarkową.

Dlaczego cebula szczypie w oczy?

I enzym, i siarka wydzielają się podczas krojenia, które narusza strukturę cebuli. Wytwarza się wtedy gaz, który reaguje z wodą, tworząc kwas siarkowy. On jest sprawcą nadmiernego łzawienia.

Co zrobić, żeby cebula nie szczypała?

Można sobie z tym poradzić, mocząc cebulę w wodzie lub krojąc ją pod wodą. Innym rozwiązaniem jest również włożenie jej na chwilę do zamrażalnika lub oddychanie ustami podczas krojenia.

 

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!