Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- wysokie naczynie
- dużą patelnię
- szklane naczynie z przykryciem
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
RYBA:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY FILETY
W miseczce roztrzep jajko, a na talerz wysyp mąkę. Filety najpierw dopraw solą i pieprzem, potem zanurz w jajku i w mące. Powtórz tę czynność ze wszystkimi kawałkami ryb.
KROK 2: SMAŻYMY FILETY
Na patelni rozgrzej olej (40 ml), a potem włóż na tłuszcz filety. Smaż rybę z każdej strony przez kilka minut, aby uzyskała lekko złoty kolor.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ DO RYBY
Cebulę obierz i pokrój w pióra. Paprykę i ogórki pokrój w paski. W garnku rozgrzej 20 ml oleju, a potem dodaj składniki. Podsmażaj przez 2-3 minut, a w międzyczasie przygotuj zalewę.
ZALEWA:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ POD ZALEWĘ
Do wysokiego naczynia wlej wodę, cukier, ocet, sól i pieprz i wszystko zamieszaj.
KROK 2: DODAJEMY PASSATĘ I KONCENTRAT
Do płynnych składników dodaj passatę oraz koncentrat, a następnie olej i wszystko dokładnie wymieszaj.
KROK 3: DODAJEMY ZALEWĘ DO GARNKA
Gotową zalewę wlej do garnka, tak aby przykryła warzywa i zamieszaj. Gotuj przez 5-6 minut.
KROK 4: UKŁADAMY SKŁADNIKI W SZKLANYM NACZYNIU
Część zalewy z warzywami wlej na spód naczynia, następnie ułóż w nim usmażoną rybę, ponownie zalej i tak do momentu, aż skończą Ci się wszystkie składniki. Odstaw w chłodne miejsce do wystygnięcia i połączenia się składników.
Zobacz podobne
przepisy
Ryba pieczona w ziołowym pesto
Łatwy sposób na pełną smaku rybę? Zajrzyj do przepisu Darii na pieczonego dorsza z pesto i ryżem jaśminowym!
Ryba smażona z sałatką z fasoli
Sałatka z dwoma rodzajami fasoli i aromatycznymi przyprawami doskonale podkreśla smak smażonego łupacza.
Ryba z frytkami
Klasyka w Twoim domu! Filety z dorsza w pysznej piwnej panierce oraz chrupiące frytki – palce lizać!
Ryba z salsą brzoskwiniową
Ryba, jakiej nie znasz! Kawałki mintaja w soczystym owocowym sosie – oryginalny pomysł na lekkie i zdrowe danie.
Ryba po japońsku – smacznie i zdrowo
Ryba po japońsku to wyjątkowe danie, które smakiem nieco przypomina rybę po grecku. Słodko-kwaśna ryba po japońsku łączy w sobie wiele smaków, dając efekt w postaci umami, czyli idealnego zrównoważenia pomiędzy wszystkimi z nich. Jest zarazem słodka, kwaśna, lekko pikantna i słona. Łagodne pomidory świetnie korespondują z chrupiącą papryką i ogórkami, tworząc pyszną bazę dla lekkiej i delikatnej ryby.
Nie wiesz, co przyrządzić na świąteczny stół? A może szukasz alternatywy dla klasycznej ryby po grecku? Wybór ryby po japońsku na obiad, lunch, czy świąteczny posiłek może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ten nieoczywisty, ciekawy smak wyzwoli w domownikach chęć eksploracji kulinarnej. Jak przyrządzić dobrą rybę po japońsku? W kolejnych akapitach zdradzimy Ci, jak ulepszyć przepis na to pyszne danie.
Najlepsza ryba po japońsku – sprawdzony przepis
Jak zrobić rybę po japońsku? Nasz przepis sprawi, że Twoja ryba po japońsku będzie smakować prawdziwym umami. Do jej przyrządzenia nie trzeba specjalnych umiejętności ani zaawansowanego sprzętu, tylko trochę cierpliwości i dobre składniki.
Najlepsza ryba po japońsku to ta, przygotowana z dobrej jakości ryby. Zarówno mrożony filet, jak i ten przygotowany własnoręcznie powinien być pierwszej świeżości, a mięso — pozbawione szkodliwych substancji. Przepis na rybę po japońsku zamieszczony na początku zawiera filet z dorsza, ale równie dobrze możesz użyć do swojego dania także morszczuka czy mintaja. Rybę należy przyprawić i usmażyć w panierce albo cieście naleśnikowym.
Ryba po japońsku w cieście naleśnikowym jest nieco trudniejsza do wykonania od tej z naszego przepisu, ponieważ smaży się ją w głębokim tłuszczu. Niemniej jednak jej smak z pewnością zrekompensuje Ci czas spędzony przy rozgrzanym, chlapiącym tłuszczu. Musisz wiedzieć, że wersja ta jest nie tylko nieco bardziej kaloryczna, ale też o wiele bardziej sycąca i tłustsza.
Smażąc rybę (i jakiekolwiek mięso), zadbaj o to, aby tłuszcz był wystarczająco gorący. Jeśli nie masz pewności, czy olej odpowiednio się rozgrzał, możesz przeprowadzić test z kroplą wody. Jeśli kropla szybko wyparuje, możesz przejść do smażenia. Przyrządzenie ryby na mocno rozgrzanej patelni pozwoli Ci uzyskać chrupką skórkę i ograniczyć wnikanie tłuszczu do środka.
Chcesz poprawić smak ryby? Możesz zamarynować ją przed usmażeniem. Do marynaty możesz wybrać typowo azjatyckie smaki, takie jak sos sojowy, ocet ryżowy czy mirin, albo dodać jej cytrusowego charakteru, mocząc ją w soku z pomarańczy i cytryny. Do marynaty możesz dodać trochę ziół i glony kombu lub nori, aby jeszcze mocniej podkręcić jej smak. Zioła, które będą pasować do ryby w stylu japońskim, to kolendra, tymianek, koperek, tajska bazylia lub bazylia cytrynowa.
Co jeszcze można zrobić, by ulepszyć podstawowy przepis na rybę po japońsku? Jeśli chcesz, aby Twoje danie zyskało na jakości, możesz podmienić passatę i koncentrat na podduszone świeże pomidory lub pomidory pelati z puszki. Mniej przetworzone pomidory pozwolą Ci uzyskać bardziej świeży smak z wyczuwalną kwasowością.
Ryba po japońsku to danie, które smakuje dobrze na zimno i na ciepło. W wersji zimnej rewelacyjnie komponuje się ze świeżymi grzankami lub swojskim chlebem. Wolisz ją w wersji na ciepło? Spróbuj podać ją z dodatkiem ryżu jaśminowego — ten smak porwie Cię na całego!
Ryba po japońsku – warianty
Ryba po japońsku z naszego przepisu istnieje w wielu różnych wariantach — niektórzy dodają do niej ananasa, inni wymieniają paprykę na świeżą. Równie popularna jest ryba po japońsku serwowana z pieczarkami i innymi warzywami np. marchewką czy kiszoną rzepą albo piklowaną cebulą. Jeśli masz ochotę dodać jej odrobinę słodyczy, polecamy Ci użyć do tego owoców zamiast cukru — ryba po japońsku z ananasem i mango to prawdziwa poezja smaku!
Chciałbyś przeistoczyć swoją rybę w coś wyjątkowego? Dodaj do klasycznej zalewy kilka dodatkowych składników, takich jak ocet ryżowy, sos sojowy, sos rybny, sos chili oraz mirin i odrobinę soku z limonki. Połączenie tych składników w odpowiednich proporcjach podkreśli smak ryby i wydobędzie z niej głębię.
W każdej z tych odsłon ryba po japońsku może smakować wyśmienicie, o ile zadba się o odpowiednią kompozycję smaku. Spójrz na smak przestrzennie i pomyśl o nim jak o całości — to właśnie jest umami i tym powinna smakować Twoja ryba. Zadbaj o harmonię w daniu i równowagę smaków, a na pewno stworzysz coś pysznego.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kopytka z dyni
- Pastrami z warzywami
- TRADYCYJNY MAJONEZ
- Karp smażony z sałatką ziemniaczaną
- Nowojorskie bajgle z łososiem z równoległego uniwersum
- Gofry szpinakowe z jajkiem sadzonym i wędzonym łososiem
- Pizza długo dojrzewająca z szynką parmeńską
- Jak zrobić klasyczne pesto z bazylii?
- Chlebek puccia z salami i sałatką z bazylii
- Bulion rybny
- Fasolka z żurawinowo-ziołowym masłem
- Ravioli z grzybami – przepis na włoski przysmak
- Sos czosnkowy
- Sos teriyaki
- Japońska kanapka onigirazu
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)