Mąka pszenna - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Tortellini zapiekane w sosie pomidorowym z pulpecikami
Domowe pulpeciki i tortellini z farszem ze szpinaku i mascarpone zapiekane w aromatycznym sosie pomidorowym to danie we włoskim stylu dla całej rodziny. Wykorzystaj termorobota kuchennego MC Smart i ciesz się smakiem inspirowanym słoneczną Italią!
Smażona burrata z macerowanymi pomidorkami
Rozpływająca się po talerzu burrata w chrupiącej skorupce z panierki panko? Przygotuj ten przepis i spróbuj wyjątkowej wariacji na temat produktów we włoskim stylu!
Ciasto mascarpone z owocami
Ciasto mascarpone z sezonowymi owocami, czyli idealny pomysł na szybki deser przygotowany w termorobocie kuchennym MC Smart. Sprawdź, jak prosto je przygotować!
Frytki z sosem serowym
Potrzebujecie przekąski dla gości albo chcecie coś przekąsić, gdy macie wolne chwile? Mamy pod ręką przepis Kingi na wyśmienite frytki z sosem serowym. Wypróbujcie i przekonajcie się, jakie to proste do przygotowania. Proste, jak te frytki!
Kiszka ziemniaczana
Kiszka ziemniaczana, znana również jako kaszanka ziemniaczana, to jedno z tych tradycyjnych dań, które przywołują na myśl smaki i aromaty domowej kuchni. To popularna potrawa w wielu regionach świata, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. W jaki sposób przygotować to pyszne danie? Poznaj nasz przepis na aromatyczną kiszkę ziemniaczaną, czyli kiełbasę z ziemniaków, boczku i innych dodatków!
Naleśniki z truskawkami
Naleśniki z truskawkami to jedno z tych dań, które kojarzą się latem. Delikatne, lekko puszyste ciasto w połączeniu z soczystymi truskawkami tworzy niezapomniany festiwal smaków. W czym tkwi sekret przygotowywania najlepszych, cieniutkich, lekkich jak chmurka, a jednak puszystych naleśników z soczystymi truskawkami? Odkryj z nami przepis na ten smak lata!
Knedle z truskawkami
Proste, efektowne danie z ziemniaków i to na słodko — czy to w ogóle możliwe? Ależ oczywiście! Przedstawiamy przepis na wyśmienite knedle z truskawkami, których smak przeniesie Cię w krainę słodkiego zapomnienia. Nie czekaj i zrób je razem z nami!
Muffiny z truskawkami bez dodatku cukru
Miękkie i pełne smaku muffiny z truskawkami bez cukru to idealny deser w sezonie na te owoce. Przygotuj je i zabierz ze sobą na piknik lub jako słodką przekąskę do pracy lub szkoły!
Biszkopt z truskawkami
Biszkopt z truskawkami to niepozorne ciasto, które rewelacyjnie sprawdza się na każdą porę roku. Lekkie ciasto i świeże owoce to ponadczasowe połączenie, które zachwyca swoim smakiem każdego, kto je spróbuje. Chcesz poznać przepis na najlepszy, leciutki biszkopt z truskawkami? Koniecznie sprawdź nasz przepis!
NAŁADOWANA TORTILLA Z CUKINII
Niektóre dania można rozegrać w całkiem niekonwencjonalny sposób. JaRock! serwuje dziś tortillę w niecodziennym, zielonym wydaniu naładowaną składnikami! Skusisz się?
Kotlet z bakłażana z mizerią z kiszonych ogórków
Panierowany bakłażan w chrupiącej panierce podany z mizerią z kiszonych ogórków to idealny pomysł na obiad lub kolację bez mięsa. W dodatku korzystając z przepisu Kingi, usmażysz go bez grama tłuszczu!
Budyń z rabarbarem zapiekany pod kruszonką
Błyskawiczny w przygotowaniu deser z rabarbarem! Wypróbuj ten przepis i ciesz się smakiem rozpływającego się w ustach budyniu, chrupiącej kruszonki i lekko kwaśnego rabarbaru.
Duszone żeberka – przepis
Żeberka duszone w sosie własnym to danie, które zachwyca wyjątkowym smakiem i boskim aromatem rozchodzącym się po całej kuchni podczas ich przygotowywania. Duszenie żeberek pozwala zachować ich soczystość i miękkość, jednocześnie wzbogacając ich smak różnorodnymi dodatkami. Jak zrobić pyszne duszone żeberka? Odkryj przepis Kuchni Lidla na to klasyczne danie!
Mini burgery
Mini burgery to sposób na pyszną przekąskę, która może stać się główną gwiazdą przyjęcia lub rodzinnego obiadu! Ich mały rozmiar sprawia, że są idealne do podawania jako finger food, ale równie dobrze sprawdzą się jako danie główne. Różnorodność składników, jakie można wykorzystać do przyrządzenia małych burgerów, pozwala stworzyć naprawdę interesujące i smaczne połączenia.
Czy mąka pszenna pełnoziarnista jest zdrowa?
Zdecydowanie lepszym wyborem ze względu na wartość odżywczą jest mąka pszenna pełnoziarnista. Dzięki temu, że powstaje z przemiału pełnego ziarna, nie jest pozbawiona witamin i minerałów. W odróżnieniu od zwykłej mąki pszennej pełnoziarnista zawiera też sporo błonnika, który wspomaga procesy trawienia i korzystnie wpływa na metabolizm.
Jakie wartości odżywcze ma mąka pszenna?
Mąka pszenna, ze względu na sposób produkcji, który przyczynia się do jej wysokiego poziomu oczyszczenia, ma niewielką wartość odżywczą. Jest głównie źródłem węglowodanów i białka. Charakteryzuje się także niską zawartością błonnika, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, oraz kilku minerałów, takich jak selen, żelazo – ich zawartość jest zależna od stopnia przemiału.
Która mąka jest zdrowsza – pszenna czy żytnia?
O wiele większą wartość odżywczą ma mąka żytnia, która w porównaniu z mąką pszenną zawiera znacznie więcej witamin z grupy B i jest bogatsza w błonnik o właściwościach regulujących pracę układu pokarmowego. Ponadto gluten występujący w mące żytniej (w mniejszej ilości niż w mące pszennej) jest lepiej przyswajalny przez nasz organizm.
Czy mąka pszenna zawiera gluten?
Mąka pszenna zawiera gluten, który nadaje ciastu elastyczność i sprawia, że nie kruszy się ono i pęcznieje. Mieszanina białek występujących w mące w połączeniu z wodą powoduje, że wypieki z jej użyciem są puszyste i mają tak charakterystyczny smak i zapach. Średnia zawartość glutenu w mące pszennej waha się od 18% (w mące tortowej) do 25% (w pozostałych typach mąki).
Ile kalorii ma mąka pszenna?
Mąka pszenna, w zależności od typu, zawiera w 100 gramach od 340 do 370 kalorii. To oznacza, że jest produktem średniokalorycznym i – jeśli jesteśmy na diecie – lepiej unikać jej w nadmiernych ilościach.
Jaka mąka pszenna jest najlepsza?
Trudno powiedzieć, jaka mąka pszenna jest najlepsza, ponieważ wszystko zależy od celu, w jakim zamierzamy jej użyć. W sprzedaży dostępnych jest kilka typów mąki pszennej. Typ mąki określa stopień przemiału ziaren – im niższy, tym jaśniejszy kolor mąki, ale jednocześnie uboższy w wartości odżywcze skład. Każdy typ mąki pszennej charakteryzuje się ponadto innymi właściwościami, które mogą okazać się korzystne lub zgubne podczas gotowania czy pieczenia. Planując przygotowanie konkretnego dania z użyciem mąki pszennej, należy zatem wziąć pod uwagę jej typ – liczbę, która go określa, znajdziemy na opakowaniu np. w postaci takiego zapisu: typ 450 – tortowa. Kierując się tą wskazówką, z łatwością zdecydujemy, jakiego typu mąki pszennej potrzebujemy akurat do przyrządzenia naleśników, kopytek, ciasta drożdżowego czy wypieku chleba.
Jaka mąka pszenna do wypieku chleba?
Mąka pszenna do wypieku chleba powinna charakteryzować się jak najmniejszym stopniem przemiału. Oznacza to, że na jej opakowaniu należy poszukiwać jak największej liczby określającej typ mąki. Do wypieku większości gatunków chleba będzie można zatem użyć mąki pszennej chlebowej typu 750 lub 850. Wyższe polecane są w szczególności do wypieku chlebów razowych, takich jak np. graham.
Bez mąki pszennej trudno wyobrazić sobie nie tylko pieczenie chleba, ale całą polską kuchnię. Używamy jej do wyrobu ciasta pierogowego, naleśnikowego czy też słodkich ciast deserowych, m.in. takich jak ciasto maślane z jabłkami. Mąka pszenna stanowi też znakomity zagęszczacz do sosów, zwłaszcza najpopularniejszego sosu beszamelowego. Ile typów mąki, tyle zastosowań!