Pietruszka - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
<p>Znaleziona po raz pierwszy na skalistych zboczach Grecji, swą botaniczną nazwę <em>petroselinum</em> zawdzięcza właśnie kamieniom. Zanim jednak odkryto jej walory smakowe, była doceniana gł&oacute;wnie ze względu na swe właściwości lecznicze oraz dekoracyjne. Praktycznie do końca średniowiecza nikt nie słyszał o niej w kuchni. Dziś stanowi ważny składnik naszego codziennego menu, dzięki kt&oacute;remu możemy podkreślić smak wielu potraw.</p>

Skąd pochodzi pietruszka?

Pietruszka to roślina dwuletnia z rodziny selerowatych. Pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Jej właściwości docenione zostały już przez starożytnych Rzymian. Aktualnie można spotkać ją dziko rosnącą na Półwyspie Apenińskim oraz Bałkanach i w północno-zachodniej Afryce, a także na Wyspach Kanaryjskich.

Czy pietruszka jest zdrowa?

Zawarte w pietruszce, szczególnie w jej zielonej natce, witaminy oraz składniki odżywcze pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warzywo to wspomaga odporność i pomaga zwalczać infekcje, w tym również te związane z układem moczowym. Oprócz właściwości moczopędnych pietruszka, a dokładnie jej korzeń, zwalcza problemy trawienne, takie jak brak łaknienia, wzdęcia i bóle brzucha. Dzięki zawartości potasu w tej części rośliny działa też niezawodnie w przypadku nadciśnienia, regulując ciśnienie krwi.

Jakie witaminy ma pietruszka?

Korzeń pietruszki jest zasobny w wiele witamin, dlatego warto włączyć go do naszych codziennych potraw. Znajdziemy w nim silne przeciwutleniacze, tj. witaminy C i E oraz dodatkowo B6. Jednym z cenniejszych składników, który zawiera, jest kwas foliowy, tak ważny w diecie kobiet w ciąży, szczególnie w jej pierwszych tygodniach. Pietruszka zawiera również błonnik zapewniający uczucie sytości na dłużej i zapobiegający zaparciom.

Ile witaminy C ma pietruszka?

Pietruszka, a właściwie jej nać, to znakomite źródło witaminy C. Posiada jej nawet więcej niż cytryna czy pomarańcze. W 100 g natki pietruszki znajduje się aż 177,7 mg witaminy C, z kolei w tej samej porcji korzenia jest 45 mg tego składnika. Do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na witaminę C wystarczy łyżka stołowa natki.

Co zawiera natka pietruszki?

Natka pietruszki to cenne źródło witamin. Wśród najważniejszych z nich wymienić należy witaminy A, E i C posiadające właściwości przeciwnowotworowe i będące jednocześnie antyoksydantami, a także niezwykle ważny dla kobiet w ciąży kwas foliowy. Oprócz tego natka zawiera cenne dla organizmu minerały. W 100 g liści tego warzywa znajduje się aż 695 mg potasu, który m.in. reguluje równowagę kwasowo-zasadową, oraz 193 mg wapnia zwiększającego twardość kości i zębów. Ponadto liście pietruszki zawierają również magnez, miedź i żelazo.

Czy pietruszka oczyszcza organizm?

Natka pietruszki posiada właściwości oczyszczające. Napar z liści tego warzywa potrafi oczyścić nerki i drogi moczowe, jednocześnie usuwając nadmiar wody z organizmu. Dzięki codziennemu wypijaniu zielonej mikstury z dodatkiem soku z cytryny pozbywamy się toksyn z nerek, wątroby i pęcherza, a przy okazji regulujemy poziom wody, wspomagając tym samym proces odchudzania.

Ile kalorii ma pietruszka?

Pietruszka to warzywo idealne, które dostarczając wielu witamin i minerałów, jest jednocześnie niskokaloryczne. Surowy korzeń pietruszki w 100 g zawiera 83 kcal, a po ugotowaniu 50 kcal. Z kolei w identycznej porcji natki pietruszki jest tylko 41 kcal.

Ile cukru ma pietruszka?

Zawartość cukru w pietruszce jest tak znikoma, że na jej bazie powstają nawet koktajle, które pomagają w procesie odchudzania. Nic dziwnego, w końcu 100 g pietruszki to zaledwie 0,9 g cukru. Kto więc zamierza spalić nieco kalorii, a przy okazji oczyścić swój organizm z toksyn, koniecznie powinien spróbować pietruszkowego koktajlu.

Czy pietruszka ma błonnik?

Pietruszka syci na długo, a to dzięki zawartości sporej dawki błonnika. Zarówno w 100 g porcji korzenia, jak i naci znajduje się od 4 do 5 g błonnika. Składnik ten nie tylko wydłuża czas, w którym nie odczuwamy głodu, ale także ułatwia utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zapobiega zaparciom i wiąże kwasy żółciowe oraz cholesterol.

Jak suszyć pietruszkę?

Pietruszkę, a dokładnie jej natkę, możemy ususzyć w mikrofalówce albo w piekarniku. Wystarczy ją dokładnie umyć i osuszyć, a następnie oderwać liście od gałęzi. Jeśli wybierzemy mikrofalówkę, to ustawiamy czas na 30 sekund, następnie przewracamy natkę na drugą stronę, pozostawiając ją ponownie na 30 sekund w urządzeniu. Decydując się natomiast na piekarnik, układamy natkę na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i suszymy w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza, wybierając funkcję termoobiegu. Wysuszone liście kruszymy i przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jak przechowywać natkę pietruszki?

Natka pietruszki bardzo szybko traci swoją świeżość, dlatego zaleca się, aby przechowywać ją w lodówce maksymalnie 3-4 dni. W tym celu należy ją jednak umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku, pamiętając o uprzednim dokładnym wysuszeniu – zarówno natki, jak i pojemnika. Można również pokusić się o przechowywanie natki w słoiku. Wystarczy umytą, osuszoną i posiekaną natkę włożyć do wyparzonego słoika, a następnie zalać przegotowaną wodą z solą i kwaskiem cytrynowym. Całość zakręcamy i przetrzymujemy w chłodnym miejscu.

Jak zamrozić natkę pietruszki?

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na zachowanie aromatu natki pietruszki, szczególnie jesienią czy zimą, jest jednak jej zamrożenie. Jak zawsze, najpierw myjemy i dokładnie osuszamy natkę, aby pozostająca na niej woda nie uległa zamarznięciu. Pozostaje już tylko odciąć łodygi i pokroić liście, a następnie włożyć tak przygotowaną zieleninę do słoika albo innego preferowanego pojemnika, który finalnie umieszczamy w zamrażarce. Gotowe!

Jak jeść pietruszkę?

Pietruszka to bardzo uniwersalne warzywo, ponieważ w kuchni można wykorzystać zarówno jej korzeń, jak i natkę. O ile korzeń jadamy zwykle w zupach, jako część włoszczyzny albo pokrojony w kostkę składnik sałatek, o tyle nać traktujemy głównie jako przyprawę wielu różnorodnych dań. Możemy ją dodać do sosów, gulaszu, potraw z kasz i ryżu, zapiekanek czy też omletów. Jej wdzięczny smak komponuje się również z większością dań rybnych. Warto podkreślić, że wraz z oregano, tymiankiem, rozmarynem oraz liściem laurowym pietruszka tworzy tzw. bukiet garni, czyli bukiet aromatycznych ziół używanych jako mieszanka przypraw.

Jaka pietruszka jest najlepsza?

W zależności od potrawy, którą zamierzamy przygotować, możemy wybierać spośród pietruszki korzeniowej oraz naciowej. W przypadku tej pierwszej jadalne są zarówno liście, jak i korzeń. Jeśli chodzi natomiast o drugą odmianę, to w kuchni wykorzystuje się jedynie nać. Różnica jest oczywiście zauważalna również w smaku. Pietruszka naciowa wyróżnia się nieco intensywniejszym i bardziej ostrym posmakiem. Wydaje się jednak, że pietruszka korzeniowa jest warzywem bardziej uniwersalnym – możemy bowiem wykorzystać ją w całości – jako składnik oraz przyprawę dań.

Jak długo gotować pietruszkę?

Korzeń pietruszki najczęściej gotujemy w zupach, razem z włoszczyzną, dlatego czas jego przyrządzenia nie jest w tym przypadku aż tak istotny. Czasem jednak potrzebujemy pietruszki do sałatki czy innego dania, którego stanowi główny składnik. Aby ugotować ją do miękkości, powinno upłynąć ok. 15-20 minut od momentu wrzenia i włożenia warzywa do garnka. Nieco krócej, bo około 10 minut potrzebujemy, aby ugotować pietruszkę w szybkowarze.

Popularność pietruszki w polskiej kuchni sprawia, że rzadko zauważamy jej cenne właściwości, często po prostu ją pomijając. Ignorowanie tego warzywa nie należy jednak do trafnych decyzji, bowiem jego korzystne działanie na organizm jest dawno udowodnione. Warto więc poświęcić pietruszce nieco więcej niż chwilę i przyjrzeć się bliżej jej zastosowaniu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!