Schab w galarecie
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • garnek o pojemności ok. 4 l z pokrywką
  • naczynie żaroodporne
  • ręcznik papierowy
  • folię aluminiową
  • rondelek o pojemności ok. 2,5 l
  • durszlak
  • duży półmisek, który pomieści 1 kg mięsa
  • miseczkę
  • gazę
  • kubek

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Rozgrzewamy piekarnik do 200°C w trybie grzania góra-dół.

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SCHAB

Moczymy śliwki w wodzie przez 30 minut. Schab płuczemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Wykonujemy nacięcie przez środek (wzdłuż) mięsa, szerokie na ok. 2-3 cm. Wkładamy w nie śliwki, jedna za drugą, tak, by cały „tunel” w środku schabu był nimi wypełniony. W miseczce rozgniatamy czosnek i mieszamy go z solą, pieprzem oraz majerankiem. Taką mieszanką nacieramy schab i wkładamy do naczynia żaroodpornego. Odstawiamy na 30 minut, aby delikatnie przeszedł smakiem przypraw.

KROK 2: PIECZEMY SCHAB

Przykrywamy schab folią i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 40 minut, a potem ściągamy folię. Podlewamy schab sokami, które wydobyły się w trakcie pieczenia i pieczemy przez kolejne 10 minut. Po upieczeniu wyciągamy schab z piekarnika i odstawiamy go do wystudzenia, a potem kroimy na plastry.

KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA DO BULIONU

Marchew, por, seler i korzeń pietruszki myjemy i obieramy. Seler i korzeń kroimy na mniejsze kawałki. Por i marchew kroimy na pół.

KROK 4: DODAJEMY WARZYWA I PRZYPRAWY DO WYWARU

Do garnka wlewamy litr wody, a potem wrzucamy do niego seler, korzeń pietruszki oraz pora i marchewkę. Dodajemy także ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i 1 łyżeczkę soli. Ponownie przykrywamy wywar i gotujemy, aż do wrzenia, a potem zmniejszamy ogień do minimum. Całość powinna gotować się co najmniej 45 minut.

KROK 5: PRZECEDZAMY BULION

Przecedzamy bulion do rondelka, wyciągając z niego wszystkie warzywa i przyprawy.

KROK 6: KLARUJEMY BULION

Rondel z odcedzonym bulionem stawiamy na kuchence i dodajemy do niego białko z jajka oraz ocet. Doprowadzamy do wrzenia, a gdy wszystkie nieczystości zbiorą się na powierzchni, wyłączamy bulion i przecedzamy go dwukrotnie przez gazę do umytego większego garnka.

KROK 7: DODAJEMY ŻELATYNĘ

Żelatynę wsypujemy do kubeczka i zalewamy ją ok. 50 ml wody. Mieszamy i czekamy, aż spęcznieje. Tak przygotowaną żelatynę dodajemy do bulionu i ponownie go gotujemy. Odstawiamy go do przestudzenia.

KROK 8: PRZYGOTOWUJEMY PÓŁMISEK

Do półmiska przekładamy wystudzony schab, układając kawałek obok kawałka. 

KROK 9: ZALEWAMY SCHAB GALARETĄ

Gotową galaretką zalewamy schab a potem wkładamy go do lodówki. Schab w galarecie będzie gotowy po 6-8 godzinach.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Sprawdzony przepis na schab w galarecie

Schab w galarecie ze śliwką to danie, które niegdyś często zdobiło polskie stoły, zwłaszcza podczas świąt. Należy ono do klasycznej garmażerki – potraw przygotowywanych na zimno, takich jak galaretki mięsne czy pasztety, które były popularne w czasach PRL-u. Połączenie delikatnego schabu z suszoną śliwką, zatopionego w klarownej, aromatycznej galarecie, tworzy wyrafinowaną przekąskę o niepowtarzalnym smaku. Przepis na schab w galarecie jest prosty w przygotowaniu i praktyczny — całe danie można przygotować wcześniej, bo podaje się je na zimno. To też ważny powód, dla którego schab w galarecie wybierało się niegdyś tak często jako potrawę na różne przyjęcia.

Dziś schab w galarecie nieco stracił na popularności, jednak warto go odświeżyć, ponieważ to elegancka i wyjątkowo smaczna propozycja. Schab w galarecie z naszego przepisu przypomni Ci smaki dawnych lat, ale w odświeżonym wydaniu. To danie można z powodzeniem podać jako przystawkę podczas przyjęcia lub świąteczny dodatek do obiadu. Galaretę ze schabem można przyrządzić też na wiele innych sposobów i dopasować do własnych preferencji.

Schab w galarecie po warszawsku gotowany

Schab w galarecie po warszawsku to klasyczna przystawka, która nawiązuje do tradycji kulinarnych stolicy, łącząc delikatne mięso schabu z wyrazistymi dodatkami, takimi jak chrzan i jajko. To danie również wywodzi się z PRL-u, w którym galarety mięsne były popularne na eleganckich przyjęciach, a schab w galarecie z chrzanem i jajkiem był uznawany za luksusowy specjał.

Nazwa „po warszawsku” odnosi się do miejskiej tradycji podawania tego typu dań na zimno, z charakterystycznym, intensywnym dodatkiem chrzanu, który doskonale kontrastuje z delikatnym smakiem mięsa. Schab gotowany w galarecie z jajkiem jest również efektowną propozycją na świąteczny stół. Aby przygotować schab w galarecie z chrzanem, należy najpierw ugotować schab, aby był miękki i soczysty. Następnie mięso jest faszerowane jajkiem i zalewane aromatycznym wywarem, który po zastygnięciu tworzy przejrzystą galaretę. Warto dodać do galarety świeżo starty chrzan, który nadaje całości wyjątkowego smaku.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić schab w galarecie z chrzanem, powinieneś wiedzieć, że kluczem do uzyskania idealnego smaku jest dobrze doprawiony bulion oraz chrzan. Schab z chrzanem w galarecie to nie tylko smaczna, ale i wykwintna potrawa, którą można podać na eleganckich przyjęciach. Dobrze wykonany gotowany schab w galarecie to klasyka polskiej kuchni, która zasługuje na powrót do współczesnych menu.

Schab pieczony w galarecie — prosta klasyka

Schab pieczony w galarecie to prosta klasyka, która łączy delikatność mięsa z lekką, klarowną galaretą, tworząc idealne danie na zimno. Pieczony schab, schłodzony i zanurzony w aromatycznym wywarze, staje się wyjątkową przekąską, która świetnie sprawdza się na różnego rodzaju przyjęciach.

W przeciwieństwie do schabu w galarecie gotowanego schab pieczony jest bardziej soczysty, ma także bardziej wyrazisty smak i subtelną, chrupiącą skórkę. To tradycyjna potrawa, która mimo swojej prostoty, wciąż potrafi zachwycić smakiem i elegancją. Do takiego schabu można dodać wiele smacznych dodatków — jarzyny, przyprawy, jajka czy nawet owoce.

Schab w galarecie ze śliwką

Przyrządzając schab ze śliwką w galarecie, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach, które zapewnią idealny efekt. Przede wszystkim śliwki należy dobrze namoczyć, aby były miękkie i nie zabierały wilgoci z mięsa podczas pieczenia. Ważne jest także dokładne zamarynowanie schabu przed pieczeniem — dzięki temu trikowi mięso będzie miało wyrazisty smak. Pieczenie pod folią aluminiową zabezpieczy mięso przed nadmiernym wysuszeniem i wyciekaniem z niego soków.

Gdy schab będzie gotowy, należy przygotować klarowną galaretę z aromatycznego wywaru, doprawionego solą, pieprzem i odrobiną żelatyny. Schłodzenie całości pozwoli na uzyskanie idealnej, sprężystej galarety, która otoczy schab ze śliwką w galarecie, tworząc elegancką i smaczną przekąskę.

Jak zrobić soczysty schab w galarecie?

Jak zrobić schab w galarecie? Przyrządzając ten przysmak warto zastosować kilka trików. Przede wszystkim, przed pieczeniem lub gotowaniem schabu, należy go dobrze zamarynować — najlepiej na kilka godzin lub całą noc, co pozwoli mięsu nasiąknąć przyprawami. Ważne jest również, aby zabezpieczyć mięso przed nadmierną utratą soków, owijając je folią lub przesmażając je na patelni zanim trafi ono do piekarnika czy garnka (zamknie to pory mięsa i zatrzyma jego soki wewnątrz).

Kolejnym ważnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest sam czas pieczenia i gotowania. Należy kontrolować czas, aby mięso nie było zbyt wysuszone. Piekąc schab, warto od czasu do czasu podlewać go tłuszczem, który wytopi się w trakcie pieczenia. Należy zadbać także o to, by galareta była wystudzona przed zalaniem nią schabu.

Jak udekorować schab w galarecie?

Jak nadać schabowi w galarecie nowoczesny i elegancki wygląd? Postaw na kreatywne dekoracje, które odbiegają od tradycyjnych rozwiązań kojarzących się z PRL-em. Zamiast klasycznych, ciężkich ozdób, możesz użyć świeżych ziół, takich jak koper czy pietruszka oraz jadalnych kwiatów i stworzyć delikatne bukieciki na wierzchu galarety. Jaka dekoracja pasuje do schabu po warszawsku w galarecie? Można przyozdobić go marchewką i groszkiem oraz kiełkami. Inną opcją jest wykorzystanie cienko krojonych, eleganckich pasków papryki lub ogórka do stworzenia nowoczesnych wzorów. Użycie jadalnych kwiatów, takich jak fiołki czy nagietki, może również dodać całości finezji i świeżości, tworząc estetyczne, nowoczesne danie.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!