Majeranek - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Kapuśniak z młodej kapusty
Pomysłów na wykorzystanie młodej kapusty jest wiele, ale jednym z najbardziej tradycyjnych przepisów jest niewątpliwie kapuśniak. Ta zupa jest zupełnie inna niż zimowy kapuśniak z kapusty kiszonej - jest lekka, delikatna, świetna na ciepłą kolację lub pierwsze danie obiadowe. Masz do dyspozycji główkę młodej kapusty? Spójrz, jak wykorzystać ją do wiosenno-letniego kapuśniaczka!
Gołąbki z młodej kapusty
Gołąbków nikomu chyba nie trzeba przedstawiać! Chętnie robimy je o każdej porze roku, jednak te wiosenne, z liści młodej kapusty, są szczególnie pyszne. Dlaczego? Może dlatego, że młoda kapusta to warzywo dostępne tylko w określonym czasie w ciągu roku, jedno z tych, na które tak czekamy po zimie. Jak się robi gołąbki z młodej kapusty? Oto nasza propozycja tego obiadowego klasyka!
Kiszka ziemniaczana
Kiszka ziemniaczana, znana również jako kaszanka ziemniaczana, to jedno z tych tradycyjnych dań, które przywołują na myśl smaki i aromaty domowej kuchni. To popularna potrawa w wielu regionach świata, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. W jaki sposób przygotować to pyszne danie? Poznaj nasz przepis na aromatyczną kiszkę ziemniaczaną, czyli kiełbasę z ziemniaków, boczku i innych dodatków!
Duszone żeberka – przepis
Żeberka duszone w sosie własnym to danie, które zachwyca wyjątkowym smakiem i boskim aromatem rozchodzącym się po całej kuchni podczas ich przygotowywania. Duszenie żeberek pozwala zachować ich soczystość i miękkość, jednocześnie wzbogacając ich smak różnorodnymi dodatkami. Jak zrobić pyszne duszone żeberka? Odkryj przepis Kuchni Lidla na to klasyczne danie!
Kapuśniak z kimchi
Gdy rodzima tradycja spotyka się z azjatyckimi inspiracjami, powstaje zupa idealna na chłodniejsze dni: kapuśniak z kimchi! Ta wersja polskiego klasyka jest prosta, szybka i stworzona dla tych, którzy – tak jak Karol – lubią eksperymentować ze smakiem.
Smażone pierogi z twarogiem, ziemniakami i kapustą
Wyjątkowy przepis na pierogi z kruchego ciasta nadziewane aromatycznym twarogiem, ziemniakami i białą kapustą. Wypróbuj to smażone danie inspirowane kuchnią staropolską, z klasycznym twistem Karola.
Kartoflanka z pieczonymi pulpetami z karpia
Rozgrzewająca, regionalna zupa z zaskakującym dodatkiem suszonych pomidorów i pieczonymi pulpetami z karpia. To świetny pomysł na obiad dla całej rodziny lub jedno z dań serwowanych podczas kolacji wigilijnej. Wypróbuj przepis Karola i przekonaj się, jaka jest pyszna!
Uszka z grzybami
Uszka z grzybami to danie, które przywołuje na myśl ciepło domu rodzinnego i wigilijne spotkania. Małe, zawijane pierożki w kształcie uszek stanowią nieodłączną część tradycji kulinarnej ludów słowiańskich. Jak przygotować apetyczne uszka z grzybowym farszem? Spróbuj zrobić to wraz z nami!
Gęś faszerowana jabłkami z goździkami i cynamonem
Klasyczna, długo pieczona i nadziewana jabłkami gęś to świetny pomysł na obiad na wyjątkową okazję. Przekonaj się, że chociaż trzeba na nią trochę poczekać, gęś wcale nie jest trudna w przygotowaniu!
Pulpety w sosie własnym
Aromatyczne, soczyste pulpeciki to klasyk polskiej (ale nie tylko) kuchni, który od wieków cieszy nasze podniebienia. Serwuje się je solo i dodatkiem różnych sosów, dzięki czemu stają się jeszcze pyszniejsze. Jedną z najczęściej spotykanych form serwowania są pulpety w sosie własnym. W jaki sposób przyrządza się to znakomite danie? Przepisu szukaj w dalszej części tekstu.
Zalewajka
Jedna z najbardziej charakterystycznych zup kuchni regionalnych, która w smaku przypomina żurek. To pyszne danie, dzięki dodatkowi kiełbasy i boczku, jest nie tylko niezwykle aromatyczne, ale też sycące.
Wegański pasztet z orzechami włoskimi
Pyszny, wegański pasztet przygotowany na bazie orzechów włoskich będzie świetnym pomysłem na śniadanie, zwłaszcza to wielkanocne. Wypróbuj przepis Kingi i przekonaj się, jakie pyszne są roślinne zamienniki mięsa!
Jak rozpoznać majeranek?
Świeży majeranek jest bardzo podobny do oregano. Rośliny różnią się jednak m.in. kolorem kwiatów i smakiem. Kwiaty majeranku są białe, podczas gdy oregano kwitnie na różowo. Smak majeranku jest delikatniejszy, bardziej subtelny, oregano jest ostre i bardziej korzenne.
Jak smakuje i pachnie majeranek?
Przyprawa w smaku przypomina nieco tymianek, jest lekko gorzkawa. Jej zapach jest słodkawo-sosnowy, również nieco tymiankowy.
Jak wygląda majeranek?
Roślina ta nie jest zbyt dużych rozmiarów. Maksymalnie osiąga pół metra wysokości. Jest dość rozłożysta, a liczne łodygi pokrywają malutkie listki jasnozielonego koloru. Majeranek kwitnie na biało, jego owoce są koloru beżowego.
Czy majeranek jest zdrowy?
Osoby, które jedzą dużo majeranku, mogą być spokojne o swoje zdrowie. Przyprawa ta jest bogata w witaminy (A, C i K), a także żelazo, potas czy wapń. Zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzi rutyna. Majeranek od dawna jest stosowany w medycynie naturalnej.
Na co pomaga majeranek?
Jeśli często chorujesz, zawsze miej pod ręką majeranek. Doskonale rozgrzewa on organizm i działa przeciwzapalnie. Inhalacja z naparu z majeranku to doskonały lek na katar. Przyprawa pomaga także na kaszel i łagodzi ból gardła. Jest niezastąpiona przy problemach trawiennych. Z tego też powodu majeranek dodaje się przede wszystkim do dań ciężkostrawnych.
Ile kalorii ma majeranek?
W 100 g suszonego majeranku jest 271 kalorii. Szczypta przyprawy waży 2 g i ma 5 kalorii. Jedna łyżeczka przyprawy to tylko 4 g i tylko 11 kalorii, a łyżka to 8 g i 22 kalorie. Jak widzisz, podobnie jak większość ziół, majeranek nie zagraża niskokalorycznej diecie.
Jakie zastosowanie ma majeranek?
Kuchnia nie mogłaby się chyba obejść bez tej popularnej przyprawy. Majeranek jest wykorzystywany głównie w postaci suszonej. Idealnie nadaje się do przyprawiania potraw ciężkostrawnych. Ma także szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Leczy m.in. ból brzucha, kaszel czy katar.
Które potrawy lubią majeranek?
Ze względu na łagodzący wpływ na żołądek majeranek dodaje się do ciężkich dań, głównie do tłustych mięs. Potrawy, które go lubią, to m.in.:
- golonka – np. golonka po bawarsku, golonka indyka w sosie musztardowym,
- kaczka – np. kaczka w cydrze z goździkami, kaczka w sosie żurkowym,
- wieprzowina – np. rolady z łopatki z ziołami, szynka pieczona w skorupce,
- grochówka – np. wojskowa, rybna,
- gulasz – np. z kaczych żołądków, forszmak wieprzowy,
- karkówka z grilla,
- żurek – np. żurek babci, żurek wegański,
- fasolka po bretońsku.
Czy majeranek pasuje do ryby?
Majeranek nie jest powszechnie stosowany do ryb. Jeśli jednak chcesz go dodać, wybierz śledzie, flądrę lub łososia. Czasem doprawia się nim także raki i małże.
Kiedy dodać majeranek do zupy?
Majeranek należy do przypraw, które podczas długiego gotowania zmieniają smak. Aby zioło nie stało się gorzkie, dodaj je pod koniec gotowania zupy bądź innej potrawy, która dłużej jest na kuchence.
Warto zaprzyjaźnić się z majerankiem. Nawet jeśli nie jest naszą ulubioną przyprawą dodawaną do potraw, możemy go wykorzystać w inny sposób, na przykład zmieszany z miodem i wtarty w miejsce, gdzie się uderzyliśmy, zmniejsza obrzęki i siniaki. Z kolei olejek majerankowy w postaci kropli sprawdzi się w leczeniu bólu ucha.