Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- miseczkę
- silikonowy pędzelek
- duże naczynie żaroodporne z pokrywką
- folię spożywczą
- małą rózgę kuchenną
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MIĘSO
Udziec myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym, a następnie nacinamy delikatnie skórę z zewnątrz w kratkę, by mięso mogło lepiej wchłonąć marynatę. W tym kroku można wyciągnąć ze środka udźca kość, aby łatwiej było je kroić, ale nie jest to konieczne.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY MARYNATĘ
Do miseczki dodajemy miód, musztardę, wszystkie przyprawy, olej i wodę. Czosnek obieramy i rozgniatamy nożem, a potem drobno siekamy i również dodajemy do miseczki. Mieszamy wszystkie składniki rózgą na gładką pastę.
KROK 3: MARYNUJEMY MIĘSO
Wkładamy mięso do naczynia żaroodpornego i zaczynamy smarować je dokładnie marynatą z jednej i drugiej strony. Tak zamarynowane mięso nakrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 3 godziny.
KROK 4: ROZGRZEWAMY PIEKARNIK
Rozgrzewamy piekarnik do 200°C w trybie grzania góra-dół na 15-20 minut przed wyciągnięciem zamarynowanego indyka z lodówki.
KROK 5: PIECZEMY INDYKA
Ściągamy folię z indyka, a naczynie nakrywamy pokrywką. Wkładamy indyka do piekarnika i pieczemy go przez 35 minut. Potem zmniejszamy delikatnie temperaturę do 180ºC i pieczemy przez godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu ściągamy pokrywkę z naczynia i podpiekamy indyka przez 10 minut, aby skórka delikatnie się przypiekła. Indyka podajemy ciepłego z ulubionymi dodatkami.
Zobacz podobne
przepisy
Bożonarodzeniowy peklowany indyk faszerowany kaszanką z jabłkami i żurawiną z sosem grzybowym na białym winie
Ten wyrafinowany przepis na indyka powstał specjalnie na święta, ale sprawdzi się także przy innych okazjach.
Indyczka glazurowana miodem i piwem
Wypróbuj świąteczny przepis Karola na indyczkę! Z dodatkiem goździków i pomarańczy.
Indyczka faszerowana piernikiem
Przepis prosto od góralskiej gospodyni! Przygotuj indyczkę pachnącą piernikami i świeżym tymiankiem!
Faszerowana indyczka
Indyczka w nowoczesnym wydaniu pachnie limonką i tymiankiem! Poznaj świąteczny przepis Darii.
Udziec z indyka pieczony z kością — idealny na rodzinny obiad
Jeśli szukasz pomysłu na obiad dla całej rodziny, warto sięgnąć po udziec z indyka. To spora porcja mięsa, idealna do podziału na kilka osób. Udziec z indyka pieczony nabiera głębokiego smaku i wyjątkowego aromatu, zwłaszcza, gdy przygotujesz go z odpowiednią mieszanką przypraw. Pieczone mięso zachowuje soczystość, a delikatna skórka dodaje chrupkości. To danie, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu przy stole!
Pieczony udziec z indyka z kością i skórą to przysmak, który nie tylko cieszy podniebienie, ale również doskonale prezentuje się na stole. Aromaty unoszące się w kuchni podczas pieczenia potęgują apetyt, a mięso jest lekkostrawne. Pieczony udziec z indyka można podać z ziemniakami, sałatą lub grillowanymi warzywami, co czyni go świetnym wyborem na pyszny obiad i nie tylko. Spróbuj indyka z naszego przepisu, a na pewno się w nim zakochasz!
Udziec z indyka — przepis
Przygotowując przepis na udziec z indyka, zacznij od wyboru odpowiedniego kawałka mięsa. Udo z indyka powinno mieć delikatnie różowy kolor i mieć cienką warstwę tłuszczu. Nie warto jej usuwać, ponieważ to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku i pomaga zachować soczystość mięsa podczas pieczenia. Mięso powinno być świeże i soczyste, gdyż to gwarantuje idealny smak i aromat.
Aby uzyskać najlepszy efekt, udziec z indyka na obiad można upiec zarówno w rękawie do pieczenia, jak i w naczyniu żaroodpornym. Przyda się również odpowiednia brytfanna, a jeśli jesteś mniej wprawiony w pieczeniu, także termometr kuchenny, aby precyzyjnie kontrolować temperaturę wewnętrzną. Można korzystać z różnorodnych technik przygotowywania tego rodzaju mięsa, a udziec z indyka z piekarnika jest jedną z najłatwiejszych i najsmaczniejszych opcji. Jak zrobić udziec z indyka na obiad? Wystarczy odrobina przypraw i chwila cierpliwości, a efekt zachwyci wszystkich.
Jak upiec udziec z indyka?
Jak zrobić udziec z indyka? Zacznij od odpowiedniego przygotowania mięsa i ustawienia temperatury pieczenia. Warto wiedzieć, że drób, w tym udziec indyka pieczony, jest odpowiednio wypieczony, jeśli osiągnie wewnętrzną temperaturę 75°C. Użycie termometru kuchennego pozwoli Ci precyzyjnie określić, czy mięso jest idealnie wypieczone. Wbij termometr w najgrubszą część mięsa, omijając kości, aby uzyskać dokładny pomiar przed wyciągnięciem indyka z pieca.
Przygotowując udo z indyka pieczone, warto zadbać o to, aby było równomiernie pokryte przyprawami i oliwą, co pomoże uzyskać soczystość i aromatyczną skórkę. Piec można kilkustopniowo (tak jak w naszym przepisie), zmieniając temperaturę, by osiągnąć właściwą strukturę mięsa albo zdecydować się na jedną temperaturę dostosowaną do wielkości i wagi mięsa. Często, aby zatrzymać soki i naturalne aromaty, udko z indyka piecze się w rękawie, brytfannie lub naczyniu żaroodpornym z pokrywką albo przykryciem z folii aluminiowej, którą ściąga się pod koniec pieczenia, aby przypiec skórkę.
Udziec z indyka pieczony w rękawie
Udziec z indyka pieczony w rękawie to świetny sposób na zachowanie soczystości i aromatu mięsa. Przed pieczeniem warto natrzeć udo z indyka ulubioną marynatą, która w trakcie pieczenia wniknie w mięso, a dopiero po tym umieścić indycze udo w rękawie. Pamiętaj, aby delikatnie rozciąć lub otworzyć rękaw na koniec pieczenia, by skórka mogła się przyrumienić. Tak przygotowany udziec z indyka w rękawie będzie złocisty i chrupiący na zewnątrz, zachowując przy tym delikatne i bardzo soczyste wnętrze.
Udziec z indyka pieczony w naczyniu
Piekąc udziec z indyka w piekarniku w naczyniu żaroodpornym, należy przykryć mięso podczas pieczenia, by zapobiec jego wysuszeniu. Udziec z indyka z kością pieczony w piekarniku dzięki przykryciu zachowuje swoją soczystość i aromat, ponieważ para i soki z mięsa krążą wewnątrz naczynia. Na ostatnie chwile pieczenia powinno się jednak ściągnąć pokrywę, aby przyprawy na wierzchu mogły się skarmelizować i przypiec na skórce. Zrobiony w ten sposób udziec z indyka pieczony w piekarniku jest wyjątkowo aromatyczny i soczysty.
Ile piec udziec z indyka?
Zastanawiając się, jak długo piec udziec z indyka, warto wziąć pod uwagę jego wielkość, wybraną metodę pieczenia oraz efekt, jaki chcesz osiągnąć. Z reguły przyjmuje się, że pieczeń z udźca indyka pieczona w temperaturze 180–185°C powinna spędzić w piekarniku około 1,5 do 2 godzin, aby była dobrze upieczona i soczysta. Ile piec udziec z indyka w rękawie? Czas pieczenia pozostaje podobny, ale rękaw zapewnia dodatkową wilgotność, co sprawia, że mięso piecze się równomiernie i zachowuje pełnię aromatu.
Udziec z indyka z warzywami
Pieczony udziec z indyka z warzywami to świetny pomysł na aromatyczny i sycący obiad. Jak przyrządzić udziec z indyka z jarzynami? Wybierz do tego warzywa, które dobrze komponują się z mięsem, takie jak ziemniaki, marchew, papryka, cebula i cukinia — wszystkie te warzywa zachowują kształt i pięknie się karmelizują w trakcie pieczenia.
Udziec indyczy pieczony z warzywami najlepiej piec przez około 1,5 do 2 godzin, co pozwala warzywom zmięknąć i nabrać smaku, a mięsu na zachowanie soczystości. Przed pieczeniem warto skropić całość oliwą i przyprawić ulubionymi ziołami, aby uzyskać naprawdę soczysty udziec z indyka.
Jak zamarynować udziec z indyka?
Aby mięso było wyjątkowo aromatyczne i soczyste, warto wiedzieć, jak przyprawić udziec z indyka przed pieczeniem. Marynata do udźca z indyka powinna zawierać oliwę lub olej, który pomoże zachować wilgoć. Zioła takie jak rozmaryn, tymianek, majeranek, oregano czy szałwia doskonale podkreślają smak indyka, a czosnek i papryka dodadzą głębi i aromatu.
Fani intensywniejszych przypraw mogą sięgnąć po odrobinę pieprzu cayenne lub musztardy. Czym jeszcze przyprawić udziec z indyka? Możesz dodać do marynaty miód lub brązowy cukier, by nadać jej lekkiej słodyczy. Tak przygotowany udziec z indyka marynata nabierze wyjątkowego smaku i zapachu.
Jak przyrządzić udziec z indyka bez kości?
Jak przygotować udziec z indyka? Zacznij od delikatnego nacięcia mięsa wzdłuż kości, następnie nożem oddzielaj ją, uważając, aby nie naruszyć struktury mięsa. Gdy już usuniesz kość, mięso możesz lekko rozbić tłuczkiem, aby równomiernie się upiekło. Warto zwinąć udziec z indyka bez kości ciasno w roladę i zabezpieczyć sznurkiem, co pomoże zachować soczystość wnętrza oraz sprawi, że danie będzie się efektownie prezentować na talerzu.
Taka rolada to świetny pomysł na udo z indyka na obiad. Można przyprawić ją ulubionymi ziołami, nadziać warzywami lub innym farszem i upiec w piekarniku. Co zrobić z udźca indyka bez kości? Rolada z indyka podana z pieczonymi ziemniakami i sałatką będzie doskonałym wyborem na rodzinny posiłek.
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)