
Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- naczynie żaroodporne
- piekarnik rozgrzany do temperatury 220°C
Krok 1: Przygotowujemy zasmażkę
Ser ścieramy na tarce o dużych oczkach. Pieczarki kroimy w czosnek, lekko blanszujemy na rozgrzanym oleju i przekładamy na talerz.
Na tej samej patelni roztapiamy masło. Dodajemy mąkę i chwilę prażymy, cały czas mieszając. Zdejmujemy z ognia, dodajemy czosnek i papryczkę chili.
Krok 2: Gotujemy makaron
Gotujemy makaron al dente według wskazań na opakowaniu. Odcedzamy i odstawiamy.
Krok 3: Przygotowujemy sos
Zasmażkę zalewamy zimnym mlekiem, dokładnie mieszamy na jednolitą masę i podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając, by nie powstały grudki. Ponownie dolewamy mleko i lekko redukujemy sos. Doprawiamy solą, pieprzem i rozmarynem.
Dodajemy pieczarki i od momentu zagotowania gotujemy ok. 2-3 minut. Doprawiamy curry, a w razie potrzeby – ponownie solą i pieprzem. Dodajemy ⅔ sera i mieszamy, aż się rozpuści.
Wyjmujemy rozmaryn i dodajemy makaron. Mieszamy i chwilę gotujemy całość.
Krok 4: Podajemy mac & cheese (wybierz jeden sposób podania)
SPOSÓB 1
Gotowy mac & cheese podajemy na talerzu z resztą startego sera, pokrojonymi w ćwiartki pomidorkami, bazylią i pieprzem.
SPOSÓB 2
Makaron przekładamy do naczynia żaroodpornego, przykrywamy resztą startego sera i pieczemy, aż ser stanie się chrupiący.
Dekorujemy pomidorkami koktajlowymi, bazylią i oprószamy pieprzem.
Zobacz podobne
przepisy
Spaghetti pełnoziarniste z pesto z rukoli i mozzarellą
Prosty pomysł na smaczny i zdrowy posiłek. Makaron z pesto to aromatyczne, sycące danie, które przygotować może każdy!

Makaron z pikantnymi brokułami
Prosty pomysł na włoski obiad! Penne z przyrządzonymi na ostro brokułami i ser feta to gwarancja wyrazistego smaku.

Makaron razowy z sosem serowo-brokułowym
Szukasz pomysłu na obiad w niespełna 30 minut? Przygotuj makaron z sosem serowym i brokułami, doprawiony aromatycznym sokiem z limonki!

Penne z czerwoną cebulą i kozim serem
Karmelizowana, czerwona cebula pysznie komponuje się z makaronem, serem kozim i orzechami włoskimi!

Mac and cheese - historia dania
Kto nie kocha kremowego, pysznego makaronu z serem? To amerykańska klasyka, znana również jako mac n cheese, makaron z serem po amerykańsku czy (jeszcze bardziej potocznie) maken cheese. Podbił serca (i żołądki!) milionów ludzi na całym świecie. Nie da się ukryć - mac and cheese to więcej niż tylko danie - to prawdziwy kulinarny fenomen, który przeszedł długą drogę od skromnych początków do statusu kultowego comfort food.
Historia mac and cheese jest znacznie bogatsza, niż mogłoby się wydawać. Choć kojarzony głównie z kuchnią amerykańską, jego korzenie sięgają średniowiecznej Europy. Już w XIV wieku, w neapolitańskiej książce kucharskiej "Liber de Coquina" można znaleźć przepis na kwadratowy makaron z tartym serem. W tym samym okresie, w angielskiej książce "The Forme of Cury" z 1390 roku, opisano przepis na gorący makaron z masłem i parmezanem.
W porządku, jednak dań opartych na makaronie i serze w różnych kuchniach świata jest wiele. Amerykański mac n cheese musi więc czymś się wyróżniać. Współczesna historia tego dania nierozerwalnie związana jest z postacią Thomasa Jeffersona, który pod koniec XVIII wieku pełnił funkcję amerykańskiego ministra we Francji. Zafascynowany makaronem podczas swoich europejskich podróży, zamówił w Neapolu specjalną formę do wyrobu macaroni. W jego zapiskach można znaleźć szczegółowy opis neapolitańskiego makaronu z semoliny oraz opis skomplikowanej maszynerii, którą w latach 90. XVIII wieku przywiózł ze sobą do Filadelfii.
Kluczową, choć często pomijaną postacią w historii mac and cheese jest James Hemings - kucharz Jeffersona, który jako pierwszy Amerykanin odbył kulinarną edukację we Francji. To właśnie on prawdopodobnie stoi za rozwojem tego dania w amerykańskiej kuchni.
Prawdziwa rewolucja w historii mac and cheese nastąpiła jednak za sprawą Jamesa Krafta, kanadyjskiego przedsiębiorcy, który zrewolucjonizował sposób produkcji i konsumpcji sera. Zauważywszy problem z pleśnieniem sera podczas transportu, Kraft opracował proces produkcji sera przetworzonego, który miał znacznie dłuższą trwałość. W czasie Wielkiego Kryzysu pewien sklepikarz z St. Louis wpadł na pomysł sprzedawania zestawu składającego się z makaronu i startego sera Kraft. Pomysł okazał się tak trafiony, że w 1937 roku firma Kraft wprowadziła na rynek swoje pierwsze danie gotowe - Kraft Dinners. Oryginalny mac and cheese od Krafta dostępny jest w sprzedaży do dzisiaj.
Co ciekawe, mac and cheese ma szczególne znaczenie w kulturze afroamerykańskiej. Jak zauważa Adrian Miller, badacz soul foodu, to danie ma podwójne znaczenie - jest zarówno codziennym posiłkiem dostępnym w bankach żywności, jak i daniem świątecznym, pozwalającym na kulinarną kreatywność.
Mac and cheese - przepis
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak znaleźć idealny przepis na makaron z serem, to jesteś we właściwym miejscu! Przepis na makaron z serem może wydawać się prosty, ale diabeł tkwi w szczegółach. W przepisie na mac n cheese powinny znaleźć się nie tylko odpowiednie składniki, ale także właściwa technika przygotowania.
Podstawowa wersja przepisu na mac & cheese zaczyna się od ugotowania makaronu al dente. To kluczowy moment - przekroczenie czasu gotowania może sprawić, że makaron będzie zbyt miękki i rozpadnie się podczas mieszania z sosem. Mac cheese wymaga też przygotowania idealnego sosu serowego, który jest sercem tej potrawy.
Oryginalny przepis na mac and cheese zasadza się na dwóch podstawach: odpowiednim kształcie makaronu i bogatym sosie, który składa się z beszamelu i dużej ilości sera. Ma być na bogato, jak to zwykle bywa w amerykańskim stylu. Dlatego też mac and cheese nie może być porównywany z włoskimi fettuccine alfredo czy spaghetti cacio e pepe, w których dużo bardziej niż ilość, liczy się jakość składników.
Co dokładniej wchodzi w skład tego dania?
- makaron typu kolanka
- masło
- mąka
- mleko
- różne rodzaje sera (najczęściej cheddar i parmezan)
- przyprawy (sól, pieprz, gałka muszkatołowa)
Jak więc widać, mac cheese to prosty przepis, który nadaje się do wdzięcznej modyfikacji. Taką właśnie w swoim przepisie opracował Karol Okrasa.
Macaroni and cheese - przepis Karola Okrasy
Szukasz sposobu na szybkie i smaczne danie w wersji nieco bogatszej niż tradycyjny przepis na mac and cheese? Spójrz na wersję Karola. Przepis na mac and cheese z dodatkiem pieczarek i aromatycznych przypraw to propozycja, która zachwyci nawet wybrednych smakoszy. Przepis mac and cheese w tej wersji łączy klasyczny amerykański comfort food z nutą wyrafinowania.
Szybki przepis na mac and cheese rozpoczynamy od przygotowania pieczarek i zasmażki. Pieczarki kroimy, czosnek drobno siekamy i podsmażamy na oleju. Na tej samej patelni przygotowujemy zasmażkę z masła i mąki - to baza naszego kremowego sosu. Mac and cheese to prosty przepis, ale wymaga cierpliwości podczas przygotowywania sosu - zbyt szybkie dodanie mleka i niedokładne mieszanie może skutkować grudkami w sosie. Jeśli więc na którymś etapie przygotowywania dania powinieneś zwolnić, to z pewnością jest to etap gotowania beszamelu!
Przepis Karola zakłada dwie metody podania. Pierwsza, szybsza wersja polega na bezpośrednim podaniu makaronu na talerzu z dodatkiem świeżych pomidorków i bazylii. Druga metoda wymaga zapiekania w naczyniu żaroodpornym w temperaturze 220°C, aż ser na wierzchu stanie się chrupiący i złocisty.
Jak zrobić mac and cheese?
Zastanawiasz się jak zrobić mac n cheese idealnie za pierwszym razem? A może szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zrobić mac and cheese w wersji zapiekanej? Macaroni and cheese może być przygotowany na wiele sposobów, ale podstawowa technika pozostaje niezmienna.
Mac & cheese to przede wszystkim odpowiednie proporcje składników i właściwa kolejność ich łączenia. Makaron mac and cheese wymaga też odpowiedniej temperatury - zbyt wysoka może sprawić, że ser się zważy, zbyt niska nie pozwoli na właściwe połączenie składników. Mac cheese to sztuka balansowania między tymi ekstremami.
Co jeszcze? Ważne jest dodawanie tartego sera, by łatwiej i równomierniej topił się w sosie. O wersji Okrasy nie można powiedzieć, że jest nudna - smak klasycznego amerykańskiego makaronu z serem podkreślają bowiem intensywnie pieczarki, a także papryczka chili, przyprawa curry, czosnek i świeży rozmaryn. Niezwykle bogate połączenie smaków i aromatów!
Makaron do mac and cheese
Amerykański makaron z serem wymaga odpowiedniego rodzaju makaronu. Makaron z serem amerykański tradycyjnie przygotowuje się z makaronu typu kolanka. Mac'n'cheese z innymi rodzajami makaronu też jest możliwy, ale klasyczna wersja wymaga właśnie tego kształtu - doskonale utrzymuje on sos i zapewnia odpowiednią teksturę całego dania. Jaki inny makaron możesz wykorzystać? Świetne będą też ogólnodostępne świderki.
Jaki ser do mac and cheese?
Amerykański sos serowy do makaronu nie może obyć się bez dużej ilości sera! Klasyczny przepis wymaga połączenia kilku jego rodzajów. Makaron po amerykańsku najczęściej przygotowuje się z użyciem:
- cheddara (ostrego dla smaku)
- mozzarelli (dla ciągnącej się konsystencji)
- parmezanu (dla głębi smaku)
- sera typu gruyere (dla kremowości)
Jeśli jednak stawiasz na prosty przepis na mac & cheese, wykorzystaj jeden rodzaj, tak jak u Karola Okrasy, czyli cheddar. Dzięki temu, że w daniu są też inne dodatki, na 300 g makaronu wystarczy Ci dokładnie taka sama ilość sera - 300 g.
Mac and cheese - jak zrobić go inaczej?
Makaron z cheddarem to tylko początek kulinarnej przygody! Przepis na makaron z żółtym serem po amerykańsku można modyfikować na wiele sposobów. Przepis Karola jest jednym z przykładów. Innym może być mac and cheese z boczkiem. Jest to dość często spotykany wariant dania. Makaron z serem cheddar może być wzbogacony również o:
- posypkę z bułki tartej i masła na wierzchu,
- prażoną cebulkę,
- grillowane warzywa, zwłaszcza cukinię i paprykę,
- krewetki,
- kurczaka,
- jalapeño dla ostrego akcentu.
Pierwsza wersja naszego przepisu to klasyczny mac and cheese zapiekany w piekarniku. Sekret tkwi w połączeniu różnych serów i dodaniu kruszonki na wierzchu, która podczas pieczenia tworzy chrupiącą skorupkę. Z czego powstaje rzeczona kruszonka? Z bułki tartej wymieszanej z masłem, parmezanem i natką pietruszki. Wyobrażasz sobie tę chrupkość? Co za eksplozja przyjemności!
Jeśli wykorzystujesz nasz przepis na makaron z serem i pieczarkami, świetnie pasować do niego będzie także skarmelizowana cebula. W innym wariancie możesz dodać do makaronu podprażone orzechy włoskie. A jeśli nie pieczarki, to co? Spróbuj dodatku tartej lub pokrojonej w kostkę pieczonej dyni. Zastąp wówczas część sera serem wędzonym. Koniecznie dodaj też więcej świeżego rozmarynu! Chcesz, żeby coś pochrupało? Upraż na suchej patelni pestki dyni i posyp nimi makaron już na talerzach.
Jeśli chcesz, żeby Twój obiad lub kolacja zyskały więcej warzyw, dodaj ugotowanego wcześniej kalafiora. Kalafior wspaniale komponuje się z sosem serowym. A jeśli zależy Ci, by dodatku warzyw nie było zbyt mocno czuć, również postaw na kalafior. Nie dość, że kamufluje się kolorystycznie, to jeszcze świetnie pasuje swoim delikatnym smakiem! Kalafior jest wprost stworzony dla mac and cheese.
Jak zrobić perfekcyjny mac and cheese? Oto nasze wskazówki:
- Zawsze gotuj makaron al dente - podczas zapiekania lub mieszania z gorącym sosem jeszcze zmięknie.
- Używaj sera w temperaturze pokojowej - łatwiej się rozpuści i połączy z sosem.
- Nie żałuj przypraw - szczególnie gałki muszkatołowej, która podkreśla serowy smak.
- Jeśli sos wydaje się zbyt gęsty, dodaj odrobinę mleka lub wody z gotowania makaronu.
- Przed podaniem pozwól potrawie odpocząć przez 5-10 minut - sos zgęstnieje i lepiej połączy się z makaronem.
Mac and cheese to danie, które mimo swojej prostoty potrafi zaskoczyć. W podstawowej wersji może być pocieszającym daniem na ciężki dzień, a wersji takiej, jak np. u Karola Okrasy - pomysłem na kolację z przyjaciółmi. Niezależnie od wybranej wariacji, klucz do sukcesu tkwi w jakości składników i staranności przygotowania.
Pamiętaj, że mac and cheese najlepiej smakuje świeżo przygotowany, ale możesz też przechować go w lodówce do 3 dni. Przed podgrzaniem dodaj odrobinę mleka i delikatnie podgrzej, mieszając - dzięki temu odzyskasz kremową konsystencję. Jeśli chodzi o wersję zapiekaną, tu byłoby dobrze, żeby cała potrawa zniknęła od razu. Odgrzewane makaron i ser mogą okazać się za twarde!
Eksperymentuj z różnymi rodzajami serów i dodatków, ale pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji - zbyt dużo różnych smaków może przytłoczyć charakterystyczny, serowy smak tego dania. Pieczarki, chili, czosnek, pomidorki i bazylia to już wystarczająco dużo akcentów smakowych! W wariancie klasycznym, amerykańskim, mac and cheese to comfort food w najczystszej postaci - prosty, sycący i zawsze satysfakcjonujący. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wersję klasyczną czy zdecydujesz się na eksperymentowanie z dodatkami, to danie może stać się gwiazdą Twojego stołu!
Zobacz przepisy
na święta
- Sernik na zimno
- Babka kawowa
- Jajka zapiekane w szynce
- Jajka faszerowane pastą z kawioru
- Jajko pieczone w awokado
- Czekoladowe babeczki wielkanocne
- Tort czekoladowy z orzechami włoskimi
- Jajka po rosyjsku
- Pikantny schab pieczony w boczku
- Pasta jajeczna
- Sernik limonkowy
- Wegańskie śledzie à la matias z bakłażana
- Wytrawna babka z groszkiem i prosciutto cotto
- Biała kiełbasa zapiekana w sosie musztardowo-piwnym
- Pascha
- Wegański pasztet z orzechami włoskimi
- Roślinny tort marchewkowy
- Sałatka jarzynowa z kaparami i rzeżuchą
- Tatar z buraków z żółtkiem z mango
- Faszerowane jajka koszyczki w trzech kolorach
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (11)
1933 dni temu
Tak, to powszechne pojęcie kulinarne. Pieczarki, które kroimy w ćwiartki, przypominają z wyglądu czosnek. Dlatego kucharze często posługują się tym pojęciem - kroją pieczarki w czosnek :)
odpowiedz
939 dni temu
Tja, tak "powszechne", że internet nie odnotował ani jednego przypadku jego użycia... Może lepiej byłoby nie używać skrajnie niszowych zwrotów w przepisach dla laików...?
1934 dni temu
Krok 1 : Pieczarki kroimy w czosnek???? :P
odpowiedz
2202 dni temu
Super wyszło, polecam przepis :3
odpowiedz
2200 dni temu
❤️
2287 dni temu
Pieczarki kroimy w czosnek? Coś chyba uciekło :)
odpowiedz
2287 dni temu
Drogi Gościu, metoda krojenia pieczarek w czosnek polega na pokrojeniu pieczarki w cząstki, które przypominają ząbki czosnku :)
2415 dni temu
Panie Karolu, przepis jest nieprecyzyjny.
odpowiedz
2414 dni temu
Wojciechu, co możemy dla Ciebie doprecyzować?
2482 dni temu
Pytanie do Karola- jak zrobić schab, żeby po upieczeniu nie był suchy w środku?
odpowiedz
2480 dni temu
Drogi Gościu, jednym ze sposobów na to, by schab nie wysuszył się podczas pieczenia jest sparzenie surowego mięsa wrzątkiem. Bardzo ważne jest też, by piec schab dłużej, ale w niższej temperaturze: 75°C i ok. 2,5-3 godzin w piekarniku powinno sprawić, że osiągniesz oczekiwany efekt. Cieńsze schaby pieczemy nieco krócej: ok. 1,5 godziny.
zobacz wszystkie