Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- garnek o pojemności co najmniej 4 l
- sito
- czystą ściereczkę
- papier do pieczenia
- blachę do pieczenia
- miskę
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni C.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY BATATY
Bataty dokładnie umyj i pokrój w łódeczki lub inny kształt.
KROK 2: BLANSZUJEMY BATATY
Do garnka wlej wodę i ustaw ją na kuchence. Gdy zacznie się gotować, dodaj dwie łyżeczki soli, cukier oraz ocet i wymieszaj. W taką wrzącą wodę wrzuć bataty i gotuj je przez 5-6 minut.
KROK 3: WYCIĄGAMY BATATY
Wylej wodę z garnka i wyciągnij bataty wprost na sito. Odcedzone osusz delikatnie ściereczką.
KROK 4: SUSZYMY BATATY
Ułóż osuszone bataty na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i włóż je do piekarnika na jakieś 6-7 minut, aby usunąć z nich powierzchni resztki wilgoci.
KROK 5: WYCIĄGAMY I PRZYPRAWIAMY BATATY
Wyciągnij bataty z pieca i przełóż je do miski. W międzyczasie ustaw piec na 200 stopni C. Poczekaj 10-15 minut, aby bataty przestygły, a następnie podlej je oliwą i przypraw solą oraz ziołami prowansalskimi.
KROK 6: WKŁADAMY BATATY DO PIEKARNIKA
Ułóż nowy arkusz papieru do pieczenia na blaszce, a następnie przełóż na niego przyprawione kawałki słodkich ziemniaków. Włóż do piekarnika i piecz przez ok. 15 minut, aż do uzyskania rumianego koloru i chrupiącej skórki.
Zobacz podobne
przepisy
4 sposoby na frytki i dipy
Przepis na frytki, w którym nie znajdziesz ziemniaków? Zobacz, jaki jest sposób DG!
Frytki z warzyw z dipem sezamowym
Przygotuj frytki z buraków, pasternaku, batata i kalarepy z dipem sezamowym! Możesz podać je jako przekąskę lub dodatek do dania głównego!
Frytki z halloumi z sosem tzatziki
Wspaniały smak sera halloumi zamknięty w pysznych i prostych frytkach zachwyci każdego miłośnika greckiej kuchni! Wykorzystaj przepis Kingi i podaj je z sosem tzatziki.
Pieczone frytki warzywne z dipem blue cheese
Czy wiesz, że z sera blue można przygotować doskonały dip? Podaj go z pieczonymi warzywnymi frytkami, by odkryć zupełnie nową odsłonę tej popularnej imprezowej przekąski.
Bataty z piekarnika – alternatywa dla klasycznych frytek
Pieczone bataty to fascynująca alternatywa dla klasycznych frytek. Ich wyjątkowy smak oraz równie przyjemna chrupkość rewelacyjnie sprawdzą się jako dodatek do wielu potraw, jak i samodzielne proste danie. Bataty z piekarnika z naszego przepisu są niezwykle proste w przygotowaniu, a dzięki pieczeniu zamiast smażenia na głębokim oleju są znacznie lżejsze. Pieczony batat to gratka dla osób poszukujących nowych smaków, a także tych, którzy chcą nieco urozmaicić swój jadłospis, a nie chcą rezygnować ze smaku frytek.
Bataty zrobione w piekarniku według naszego przepisu są równie pyszne i chrupiące, co tradycyjne frytki z ziemniaków. Jak zrobić takie bataty? Sekret tkwi w starannym ich zblanszowaniu z dodatkiem octu i cukru! Ten mały trik sprawi, że samo pieczenie batatów jest znacznie szybsze, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Apetyczna, chrupiąca skórka na zewnątrz oraz kremowe wnętrze, które aż rozpływa się w ustach. Musisz tego spróbować!
Jak piec bataty?
Jak piec bataty? Sposobów na to, jak upiec bataty jest tyle, ilu kucharzy, a każdy ma na to swój własny sposób. Przygotowując bataty pieczone w piekarniku, ważne jest ich odpowiednie przygotowanie i to już na etapie krojenia. Im mniejsze kawałki, tym szybciej się wypieką, ale także łatwiej będzie je wysuszyć. Jeśli więc pierwszy raz masz styczność z pieczeniem batatów, lepiej pokrój je w łódeczki lub nieco większe słupki (np. kształt zbliżony do frytek belgijskich).
Sekretem tego, jak zrobić pyszne bataty w piekarniku jest wspomniane już wcześniej blanszowanie. Krótkie podgotowanie słodkich ziemniaków w wodzie z dodatkiem soli, cukru i octu pozwala zachować chrupkość skórki oraz zatrzymać wilgoć w środku batata. Jak to działa? Dzięki takiemu zabiegowi z batatów usunięta zostaje część skrobi, do tego proces wpływa na poprawę konsystencji oraz koloru batatów po upieczeniu.
Nie bez powodu do wody dodaje się także cukier — to dzięki niemu skórka delikatnie karmelizuje się podczas pieczenia, czyniąc bataty bardziej chrupiącymi. Obecność octu w wodzie pozwala zabezpieczyć bataty przed rozgotowaniem. Po blanszowaniu bataty należy dokładnie osuszyć, co jest niezwykle istotnym etapem tego, jak upiec batata w piekarniku. Pominięcie tego kroku może skutkować niepożądanym efektem w postaci zupełnie miękkich, a nie chrupiących frytek.
Jak długo piec bataty? Długość pieczenia powinna być dostosowana do ich wielkości — im większe egzemplarze, tym dłużej powinny się piec. Zwykle trwa to od 15 do 20 minut, czas ten może się różnić. Staraj się więc obserwować proces pieczenia, by mieć całkowitą kontrolę nad stopniem wypieczenia słodkich ziemniaków.
Pyszne bataty na obiad – o czym jeszcze pamiętać podczas pieczenia słodkich ziemniaków?
Jak przygotować bataty w piekarniku, aby wybornie smakowały? Piecząc bataty, istotne jest odpowiednie dostosowanie czasu oraz temperatury pieczenia. Niezwykle istotną kwestią, o której często się zapomina, przyrządzając pieczone bataty w piekarniku, jest ustawienie piekarnika na konkretną funkcję — najlepiej na grzanie góra-dół, aby bataty mogły zrumienić się i równomiernie podgrzać z każdej strony (wtedy nie trzeba ich obracać ani mieszać w trakcie pieczenia).
Jak upiec bataty w piekarniku jak najlepszy szef kuchni? Jeśli zależy Ci na tym, aby pieczone bataty z piekarnika były jeszcze bardziej chrupiące i smakowały jak z dobrej restauracji, warto w połowie pieczenia przełączyć piekarnik na funkcję grill. Ten zabieg sprawi, że skórka batatów będzie bardziej chrupiąca i nieco bardziej spieczona, ale słodkie ziemniaki zachowają soczyste wnętrze.
W ilu stopniach piec bataty? Warto zauważyć, że większość przepisów sugeruje temperaturę pieczenia wynoszącą 220 stopni C. Dzięki naszej metodzie z blanszowaniem poprzedzającym pieczenie, temperaturę można obniżyć do 200 stopni C, co pozwoli na wolniejsze odparowywanie wody z wnętrza batatów.
Przepis na pieczone bataty z piekarnika – jak dodać im więcej smaku?
Z poprzednich akapitów dowiedziałeś się już, jak długo piec bataty w piekarniku i w jakiej temperaturze, więc czas, abyśmy poruszyli jeszcze inną ważną kwestię, czyli to, czym przyprawić bataty! Przyprawianie pieczonych batatów stanowi kluczowy element w procesie nadawania im wyrazistego smaku i aromatu. Najlepiej jest przyprawić je jeszcze przed umieszczeniem w piekarniku, wykorzystując metodę marynowania lub dokładnego nacierania przyprawami, które wcześniej zostały wymieszane z odpowiednim rodzajem tłuszczu, jak np. oliwą z oliwek czy olejem kokosowym. Ten trik pozwoli Ci równomiernie pokryć warzywa przyprawami, dzięki czemu każdy kęs będzie pełen smaku.
Aby bataty mogły właściwie wchłonąć przyprawy, ważne jest, aby były dobrze osuszone. Nadmierna wilgoć na powierzchni warzyw może uniemożliwić skuteczne przyjęcie przypraw i tłuszczu, co z kolei wpłynie na ostateczny smak potrawy. Dlatego przed przyprawianiem zaleca się staranne osuszenie batatów, np. włożenie ich do piekarnika ustawionego na niską temperaturę.
Jakie przyprawy do batatów wybrać? Wybierając przyprawy do marynowania lub nacierania słodkich ziemniaków, warto zastanowić się nad tym, jaki efekt chce się uzyskać. Popularne przyprawy, które doskonale komponują się z batatami, to m.in. słodka i ostra papryka w proszku (także w wersji wędzonej), cynamon, imbir, czosnek, chili, czy zioła takie jak rozmaryn, oregano czy tymianek. Po dokładnym przyprawieniu batatów, warto pozwolić im chwilę odstać, aby mogły wchłonąć smaki przypraw przed umieszczeniem ich w piekarniku. Dzięki znajomości wszystkich naszych trików i wskazówek na to, jak upiec bataty w piekarniku, proces pieczenia stanie się jeszcze prostszy i przyjemniejszy.
Jak podawać bataty?
Nasz przepis na pieczone bataty doskonale sprawdzi się na różne okazje — od obiadów aż po spotkania w gronie przyjaciół. Nie wiesz jak podawać bataty? Już spieszymy z podpowiedziami! Podawanie batatów może być bardzo różnorodne, zarówno jeśli chodzi o sam sposób podania, jak i wykorzystanie przypraw oraz ziół. Istnieje wiele kreatywnych sposobów na podanie tego smacznego warzywa, które może stać się zarówno głównym daniem, jak i dodatkiem do innych potraw.
Jednym ze sposobów jest podanie batatów w formie klasycznych frytek, pokrojonych w słupki i delikatnie przyprawionych solą morską, pieprzem oraz świeżym rozmarynem. Tak podane bataty będą pasować do grillowanego i smażonego mięsa, a także własnoręcznie zrobionych kotlecików z ciecierzycy lub soczewicy.
Innym popularnym sposobem jest podanie batatów w postaci plastrów, które można przyrządzić na grillu lub na patelni grillowej zamiast w piekarniku. Wystarczy, że wrzucisz na patelnię zblanszowane bataty i dodasz do nich trochę oliwy wraz z przyprawami. Jak przyprawić bataty w wersji smażonej lub grillowanej? Tutaj doskonale sprawdzi się klasyczna sól i pieprz, a także mieszanki przypraw do grilla.
Słodkie ziemniaki można również podać w formie pieczonych kawałków (np. łódeczek z batatów), a nawet połówek. Pieczone bataty połówki zapieczone z serem feta to coś, czego koniecznie powinieneś spróbować! Można je także podać w wersji smashed, czyli ugotowanei zgniecione przed włożeniem do piekarnika.
Innym ciekawym pomysłem jest przygotowanie batatów w postaci placków (takich jak nasze placki ziemniaczane), które można podać jako przystawkę lub lekki posiłek. Jakich przypraw użyć do placków z batatów? Dodając do nich świeże zioła i przyprawy jak kurkuma, kminek czy kolendra wydobędziesz z nich wszystko, co najlepsze! Bataty świetnie komponują się również z dodatkami jak świeża bazylia czy orzechy (np. orzechy włoskie, migdały), a nawet z owocami, np. granatem.
Pieczone bataty można serwować jako dodatek do różnych dań głównych, jak np. pieczonego kurczaka w ziołach, grillowanego łososia, burgera czy gotowanych na parze warzyw. Mogą być także głównym składnikiem sałatek, curry, zup, czy zapiekanek. Bataty świetnie pasują również jako składnik potraw kuchni meksykańskiej, azjatyckiej czy śródziemnomorskiej.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Pierniki
- Sałatka gyros
- Pieczona ryba po grecku
- Wegańska ryba po grecku
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Ryba po japońsku
- Ciasto na pierogi
- Golonka pieczona po bawarsku
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Błyskawiczne pierniczki
- Pistacjowy sernik baskijski
- Śledzie po kaszubsku
- Piernik staropolski
- Domek z piernika
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)