zobacz film Chaczapuri z serem i sosem adżika

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • ściereczkę
  • ręczny blender
  • blachę do pieczenia
  • papier do pieczenia
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 225°C

Przygotuj wcześniej

  • Podgrzej wodę i mleko tak, aby w momencie przygotowywania ciasta były ciepłe, a nie gorące. Roztop i przestudź masło.

Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY I WYRABIAMY CIASTO DROŻDŻOWE

Drożdże kruszymy do miski, dodajemy cukier i rozcieramy, aż staną się płynne. W osobnej misce umieszczamy mąkę. Dodajemy sól, część mleka i wodę. Mieszamy.

Resztę mleka wlewamy do drożdży, mieszamy i dodajemy do mąki. Dodajemy roztopione masło i wyrabiamy ciasto dłońmi, aż składniki się połączą.

Ciasto przekładamy na blat oprószony mąką i formujemy z niego kulę. Wyrobione ciasto przekładamy do miski, nakrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Krok 2: FORMUJEMY CHACZAPURI

Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy i dzielimy na dwie równe części. Na blacie oprószonym mąką rozgniatamy obie części ciasta, formujemy z nich placki, a następnie rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5-1 cm.

Brzegi placków zawijamy do środka, a ich końce sklejamy, tworząc łódki. Placki przekładamy na blachę wyłożoną oprószonym mąką papierem do pieczenia.

Krok 3: FASZERUJEMY I PIECZEMY CHACZAPURI

Do łódeczek wkładamy mozzarellę. Fetę i ser libański łączymy ze sobą w misce. Dodajemy drobno posiekany szczypiorek. Mieszamy. Masę serową przekładamy do łódeczek.

Chaczapuri pieczemy ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 225°C.

Krok 4: ZAPIEKAMY CHACZAPURI Z JAJKIEM

W zapieczonym serowym farszu tworzymy niewielkie wgłębienie, do którego wbijamy jajko. Brzegi ciasta posypujemy mozzarellą.

Chaczapuri zapiekamy jeszcze chwilę, aż białko jajka się zetnie.

Krok 5: PRZYGOTOWUJEMY SOS I PODAJEMY CHACZAPURI

Pieczoną paprykę łączymy w wysokim naczyniu z posiekaną papryczką pepperoni, czosnkiem i oliwą. Blendujemy. Doprawiamy solą i pieprzem.

Chaczapuri podajemy z sosem adżika. Na wierzchu układamy gałązki szczypiorku i listki bazylii.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (10)

Avatar
  • Katarzyna Katarzyna
    1404 dni temu
    Ciasto wyszło idealne z tego przepisu. To najlepszy przepis na chaczapuri a korzystałam już z kilku i żane nie wychodziły tak smaczne jak te. Szczerze polecam! Zrobiłam 8szt z podwójnej porcji ;)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1680 dni temu
    Z podanych składników na ciasto wychodzą 4 a nie 2 łódeczki,

    odpowiedz

  • Ten Gość Ten Gość
    1644 dni temu
    To trzeba było zrobić większe, u mnie działa, POZDRAWIAM
  • Gość Gość
    1519 dni temu
    Albo dwa wielkie statki...
  • OLA.S OLA.S
    1748 dni temu
    skąd ser libański?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1748 dni temu
    Ser ten dostępny jest w tygodniu orientalnym w Lidlu :)
  • Maria S. Maria S.
    1750 dni temu
    DD :) Czy ciasto można zamrozić, ew. już gotowe danie. pozdrawiam

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1750 dni temu
    Ciasto można zamrozić natychmiast po wyrobieniu. Jeśli chodzi o mrożenie całego dania - zdecydowanie odradzamy :)
  • Gość Gość
    1786 dni temu
    Przepis łatwy w wykonaniu a chaczapuri wyszło bardzo smaczne ale składników jest na dwa MEGA duże albo 4 takie jak na zdjęciu i filmie.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1980 dni temu
    ale fajne lubie to

    odpowiedz


Chaczapuri adżarskie – co je wyróżnia?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przepis na chaczapuri z serem w wersji adżarskiej. Gotowy wypiek ma w tym przypadku kształt łódki. Choć, co ciekawe, ciasto chaczapuri nie zawsze występuje wyłącznie w takiej odsłonie. Spotyka się także wypieki okrągłe, podłużne, w kształcie koperty czy kwadratowe. Nie da się jednak ukryć, że łódki prezentują się wyjątkowo estetycznie, co ma szczególne znaczenie, kiedy planujesz podać je gościom. Zresztą tę właśnie formę dość łatwo uzyskasz samodzielnie. Zatem nie przedłużając, sprawdź, o czym pamiętać, korzystając z przepisu na chaczapuri adżarskie!

Chaczapuri – co uwzględnić podczas robienia ciasta?

Podstawa w naszym przepisie to oczywiście sam placek chaczapuri. Choć nie wymaga on zaawansowanych umiejętności w dziedzinie gastronomii, warto pamiętać o kilku szczegółach. Oto one:

  • Przepis na chaczapuri bazuje na mące pszennej. Radzimy Ci sięgnąć po wysokiej jakości mąkę, najlepiej taką stworzoną z myślą o wypiekach drożdżowych.
  • Najlepiej użyć świeżych drożdży – rozpuść je w letniej wodzie przed dodaniem do mąki. Jeśli jednak nie uda Ci się ich zdobyć, bez obaw! Po prostu wykorzystaj wariant instant, który dodaje się bezpośrednio do ciasta.  Z suchych drożdży nie trzeba robić zaczynu! Koniecznie uwzględnij prawidłowe proporcje. Otóż 15 g świeżych drożdży to ok. 7 g drożdży suszonych, czyli tyle, ile w jednej paczce.
  • Każde, nawet szybkie chaczapuri potrzebuje dodatku soli. Nie rezygnuj z tego składnika, ponieważ wzmacnia on smak i wspomaga proces wyrastania ciasta.
  • Możesz dodać do ciasta na chaczapuri odrobinę cukru. Wspomaga on aktywację drożdży, ale nie jest konieczny.
  • Masło dodaje ciastu przyjemną miękkość i unikatowy smak – nie rezygnuj z niego!
  • Mleko czyni chaczapuri gruzińskie cudownie wilgotnym i lekkim.

Aby chaczapuri z kuchni gruzińskiej smakowało perfekcyjnie i podbiło serca nawet najwybredniejszych smakoszy, musisz wybrać odpowiedni ser. W powyższym przepisie pojawiają się aż trzy sery wchodzące w skład farszu. Pierwszy z nich to labneh cieszący się popularnością głównie w Egipcie i na Półwyspie Arabskim. Zazwyczaj formuje się go w kulkę, obtacza w ziołach czy polewa oliwą. Przez wiele osób uznawany jest za ser gruziński do chaczapuri – nic dziwnego, pasuje do niego wprost idealnie. Jaki ser do chaczapuri wybrać poza nim? Jak wiesz, sugerujemy sięgnięcie po mozzarellę oraz ser feta. Poza tym w chaczapuri wykorzystuje się tradycyjne sery imeruli (świeży, kruchy ser górski) i sulguni (o elastycznej konsystencji). Te dwa sery w nadzieniu do chaczapuri fantastycznie się uzupełniają. Dzięki nim zyskuje ono fantastycznie kremową konsystencję i elastyczność, dlatego naprawdę trudno mu się oprzeć.

Jak zrobić chaczapuri? Tajemnice przepisu na sos adżika!

Nasz gruziński placek z serem nie smakowałby równie dobrze bez sosu do chaczapuri. Sos ten to oczywiście słynna adżika gruzińska! Jest on cudownie aromatyczny i dość pikantny, dzięki czemu dodaje charakteru tej przemyślanej kompozycji smaków. Powyższy przepis na adżikę zawiera jedną papryczkę chili, jeśli jednak kochasz bardzo pikantne dodatki, dodaj jej nieco więcej. Takie ogniste chaczapuri adżarskie również ma wielu zwolenników.

Tradycyjne chaczapuri, czyli pyszny wypiek o gruzińskim rodowodzie

Chaczapuri w kuchni gruzińskiej to potrawa tak ważna, jak pizza we Włoszech czy tortilla w Hiszpanii. Choć obcokrajowcy postrzegają je jako prawdziwy rarytas, dla Gruzinów stanowi ono najprostszą potrawę przyrządzaną z łatwo dostępnych w danym regionie składników. W końcu podstawa przepisu na chaczapuri to po prostu mąka pszenna i twaróg. Przy czym każda gruzińska gospodyni ma swój własny, unikalny przepis na chaczapuri, a samo danie różni się w zależności od tego, co ma pod ręką.

Zresztą składniki, które trafiają do tego pysznego wypieku, są zależne również od regionu. Co więcej, chaczapuri z  przepisu gruzińskiego nie zawsze ma taki sam kształt, nadzienie, a nawet ciasto!      Według Gruzinów najprostszy przepis na to, jak zrobić chaczapuri to po prostu użycie dobrego sera oraz dowolnego ciasta. Może być to ciasto drożdżowe, francuskie czy chlebowe.

Gotowe ciasto na gruzińskie chaczapuri w jego kraju ojczystym można nabyć w większości piekarni oraz większych sklepach. Podpowiadamy więc, że nie musisz kurczowo trzymać się naszych wskazówek, choć jeśli masz do czynienia z tym smakowitym wypiekiem po raz pierwszy, bezpieczniej pozostać wiernym oryginalnej recepturze. To zwiększa szanse powodzenia na wypiek perfekcyjnego chaczapuri po adżarsku.

Podsumowując, na pewno nie masz już wątpliwości, jak zrobić chaczapuri, które powala na kolana! Określamy je średnim poziomem trudności, ale z pewnością sobie poradzisz. Wystarczy, że uzbroisz się w cierpliwość oraz postąpisz zgodnie z naszymi instrukcjami. Przy czym adżarskie chaczapuri to tylko jedna z przepysznych propozycji z Kuchni Lidla. W naszej bogatej kolekcji przepisów znajdziesz również mnóstwo innych inspiracji z różnych części świata oraz z Polski. Mamy nadzieję, że Twoja przygoda z potrawami gruzińskim,  z chaczapuri na czele, okaże się udana.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!