Pizza neapolitańska – przepis na klasyczną neapolitanę
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI

Drożdże rozpuść w wodzie, a następnie wlej do misy robota kuchennego. Dodaj także oliwę z oliwek. Wymieszaj na niskich obrotach.

KROK 2: DODAJEMY MĄKĘ

Do miski dodaj połowę mąki (łyżka po łyżce) i wymieszaj na niskich obrotach. Po ok. 2 minutach powinna uformować się gęsta masa.

KROK 3: DODAJEMY SÓL

Do misy dodaj sól i mieszaj masę przez co najmniej 20 sekund.

KROK 4: DODAJEMY RESZTĘ MĄKI

Ostrożnie, łyżka po łyżce wsyp resztę mąki (zostaw sobie 15 g do posypania blatu), cały czas mieszając na niskich obrotach. Całość powinna być mieszana przez 2-3 minuty, aby ciasto wchłonęło wodę.

KROK 5: WYRABIAMY CIASTO

Podsyp stolnicę mąką, a potem wyłóż ciasto na blat. Zacznij wyrabianie ciasta na blacie, zagniatając do przodu i do siebie, aż do momentu, w którym nabierze sprężystej konsystencji. Wyrabianie powinno zająć mniej więcej 15 minut. Po tym czasie należy zwinąć je w kulkę i wsadzić do pojemnika z przykrywką na 15 minut, by odpoczęło. Po upływie wyznaczonego czasu należy wrócić do wyrabiania i kontynuować je przez kolejne 15 minut. Na tym etapie ciasto będzie jędrne i gładkie.

KROK 6: ODKŁADAMY NA BOK

Z ciasta uformuj kulkę, włóż do pojemnika i zamknij. Odstaw w ciemne miejsce na 4 godziny, by mogło dojrzeć.

KROK 7: PRZEKŁADAMY POJEMNIK DO LODÓWKI

Przełóż pojemnik do lodówki na co najmniej 10 godzin (najlepiej na całe 24 godziny).

KROK 8: FORMUJEMY CIASTO

Wyciągnij ciasto z lodówki, a następnie podziel je na dwie części i z każdej uformuj kulkę, przepuszczając ciasto przez ręce, naciągając zewnętrzne boki do środka, by je delikatnie napowietrzyć i zamknąć.

KROK 9: ODSTAWIAMY KULKI DO PONOWNEGO DOJRZEWANIA

Włóż obie kulki do pojemnika, a następnie odłóż go w ciemne miejsce na ok. 5 godzin, by ciasto mogło wygarować.

KROK 10: PRZYGOTOWUJEMY DODATKI

Pomidory przeciśnij pomiędzy palcami do miski i dodaj do nich sól. Mozzarellę pokrój w słupki.

KROK 11: PODSMAŻAMY PIZZĘ

Rozgrzej patelnię na kuchence do temperatury ok. 300 stopni C. Wyjmij kulkę ciasta z pojemnika i delikatnie zamocz w mące, a potem rozciągnij i połóż na patelni.

KROK 12: UKŁADAMY DODATKI

Na ułożone na patelni ciasto dodaj pomidory, potem mozzarellę i odrobinę oliwy. Pozwól ciastu przez chwilę się podsmażyć, aby na jego spodzie i brzegach utworzyły się czarne plamki. Brzegi powinny być grube, wyrośnięte i pulchne, a  środek ciasta cieniutki.

KROK 13: WKŁADAMY PATELNIĘ DO PIEKARNIKA

Rozgrzej piekarnik do temperatury 250 stopni C na funkcji grill. Ściągnij patelnię z kuchenki i włóż lekko uchylonymi drzwiczkami do piekarnika na najwyższą półkę (zaraz pod grzałką). Jeśli to niemożliwe, zamknij drzwiczki Piecz ok. 2 minuty, a jeśli pizza będzie wypiekała się nierównomiernie, obróć patelnię o 180 stopni. Do pieczenia używaj timera, by nie przypalić pizzy.

KROK 14: WYCIĄGAMY PIZZĘ

Włóż na rękę rękawicę i wyciągnij pizzę z piekarnika. Po chwili przełóż ją na talerz (najlepiej zrobić to przy użyciu łopatki), posyp bazylią i daj jej odpocząć przez kilka minut. Po chwili pizza gotowa jest do krojenia! Możesz przejść do wypiekania kolejnej pizzy.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Zobacz podobne
przepisy


zobacz więcej

Komentarze (7)

Avatar
  • Gość Gość
    12 dni temu
    Witam! Ciasto było smaczne, ale woda była zaduzo. To nie pierwszy raz w którym robię pizza z ciasta napolitanskie, ale zdeczydowalam wypróbować różne przepisy. I w tej proporcje woda jest troszkę zaduzo i ciasto się kleiło do ostatniego momentu mimo naprawdę bardzo długiego wyrabiania (koło 1.5 godzin recznie). Nie dodałam więcej mąki, chciałam zobaczyć jak się uda bez zmiany proporcjach. Jednak sugeruje spróbować jeszcze raz ten przepis i podać więc lepiej obliczonej ilości wody. Pozdrawiam!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    168 dni temu
    dlaczego do piekarnika mamy włożyć razem z patelnią?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    164 dni temu
    Ponieważ tradycyjna pizza neapolitańska jest wypiekana w piecach, które osiągają o wiele większą temperaturę niż nasze domowe piekarniki. Przekładając pizzę do piekarnika wraz z mocno rozgrzaną patelnią, dbamy o to, by temperatura wypiekania była wysoka, a czas krótki.
  • Gość Gość
    222 dni temu
    Można prosić o film ? :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    221 dni temu
    W tej chwili nie mamy w planach filmu do tego przepisu, natomiast będziemy mieć tę prośbę w pamięci :)
  • Gość Gość
    223 dni temu
    0.75g?!

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    221 dni temu
    Jak najbardziej! Przez długą fermentację ciasto na pizzę neapolitańską potrzebuje bardzo niewielkiej ilości drożdży :)

Pizza neapolitańska – kwintesencja włoskiej klasyki kulinarnej

Pizza neapolitańska (zwana też pizzą napoletana albo neapolitana) to klasyk włoskiej kuchni, który powstał w Neapolu. Pizza neapolitana sięga swoimi korzeniami 1889 roku, kiedy to serwowano ją królowej Małgorzacie Sabaudzkiej. Tamta pizza trafiła przed oblicze królowej z dodatkiem mozzarelli, pomidorów i bazylii. Dziś ta kombinacja znana jest pod nazwą „Margherita”.

Inne źródła podają, że placki z mąki, oliwy, soli i pomidorów wypiekano w piecu już na początku XVIII wieku i serwowano je w roli ulicznej przekąski, dostępnej dla każdego. Niezależnie od tego, skąd wzięła się prawdziwa pizza neapolitańska, kilka lat temu wyprzedziła popularnością swoją rzymską koleżankę, zdobywając międzynarodową sławę.

Oryginalny przepis na pizzę neapolitańską, który został opracowany przez federację Associazione Verace Pizza Napoletana, jest trudny do osiągnięcia w domowych warunkach z uwagi na brak pieca o wysokiej temperaturze. Są jednak sposoby, które pomogą Ci zbliżyć się do pysznego oryginału. Nad jakością miejsc serwujących ten rodzaj pizzy czuwa wspomniana wcześniej federacja. Sprawdza ona warunki jej powstawania, jakość składników, a nawet wody, z której powstaje neapolitańska pizza!

Poznaj przepis na pizzę neapolitańską – garść przydatnych informacji

Ciasto na pizzę neapolitańską, jak i cały przepis został uchwalony przez federację AVPN. W oryginalnej wersji i ciasto, i receptura są dość skomplikowane. Przepis, dzięki któremu pizza neapolitańska smakuje w ten sposób, wymaga olbrzymiej precyzji oraz dokładnego wyliczenia składników, a także wprawy. Nic więc dziwnego, że certyfikat od AVPN posiada tylko mała garstka osób. Pizza napolitana to prawdziwa sztuka kulinarna!

Przepis na pizzę neapolitańską w oryginalnej wersji zawiera mąkę typu 00, wodę w temperaturze 16 stopni C i maksymalnym pH 6-7, sól morską oraz świeże drożdże. Kluczem do uzyskania idealnego ciasta są proporcje. Na pół litra wody używa się ok. 900 g mąki, 20-40 gramów soli oraz ok. 1,25 g drożdży. Ciasto miesza się w wielkich kadziach (często ręcznie), a potem wyrabia określoną techniką, którą trudno powtórzyć bez wyszkolenia przez mistrza pizzy. Kulki z ciasta dojrzewają przez 24 godziny, a dopiero potem trafiają do pieca.

Jak smakuje neapolitańska pizza? Ciasto na tę pizzę jest elastyczne i cienkie w środku z wypieczonymi, ale miękkimi i pulchnymi brzegami. Pizzę powinny ozdabiać czarne piegi – to właśnie one są jednym z elementów wyróżniających ten rodzaj pizzy. Za smak tej pizzy odpowiada poziom jej nawodnienia oraz długie dojrzewanie i wyrastanie. Odpowiednio opracowana receptura to klucz do uzyskania pizzy, którą wypieka się przez niecałą minutę w piecu rozgrzanym nawet do 500 stopni C!

Pizza neapolitańska – przepis szybki i smaczny!

Jak zrobić pizzę neapolitańską w wersji przyspieszonej? Czy w ogóle jest to możliwe? Nasz szybki przepis, dzięki któremu pizza neapolitańska może powstać w domowych warunkach, da się przyspieszyć. Ciasto okaże się wtedy w smaku dość odległe od oryginalnego przepisu na pizzę neapolitańską, ale będzie równie pyszne.

Proces da się przyspieszyć na etapie dojrzewania i wyrastania w lodówce. Pojemnik z ciastem można wsadzić do niej na dwie godziny, po czym wyjąć i ponownie uformować z niego kulki ciasta. Takie kulki należy odłożyć na kolejne 2 godziny (zamiast 5) i już! Szybsza pizza neapolitańska jest prawie gotowa.

Przepis na ciasto neapolitańskie do pizzy – jak zrobić je w domu?

Ciasto neapolitańskie do pizzy różni się od tego klasycznego przede wszystkim składem i poziomem nawodnienia. Klasyczne, rzymskie ciasto nie zawiera tak dużo wody, a czas jego garowania (dojrzewania i wyrastania) jest zdecydowanie krótszy niż na ciasta, z którego powstaje pizza neapolitańska. Jak sprawić, by przepis na ciasto na robioną w domu pizzę neapolitańską był bliski oryginałowi?

Jak sprawić, by ciasto neapolitańskie było idealne? Wskazówki Kuchni Lidla

Idealne ciasto do pizzy neapolitańskiej wykonywanej w domowych warunkach – jak je zrobić? Sekretem udanego ciasta jest cierpliwość i zachowanie odpowiednich proporcji. Pizza neapolitańska nie jest tak prosta do zrobienia w domu, jak mogłoby się wydawać – trzeba zadbać o odpowiednią jakość i temperaturę wody, a potem w delikatny sposób wtłoczyć ją w ciasto.

Przepis, jaki znajdziecie wyżej, został opracowany metodą prób i błędów. W rezultacie jednak wypiekana pizza neapolitańska jest dość bliska oryginałowi. Jeśli chcesz, aby ciasto idealnie oddawało smak pizzy z regionu Kampanii, musisz pozwolić mu wyrastać. Uzbrój się w cierpliwość i daj mu 24 godziny, a będziesz cieszyć się idealnym, miękkim ciastem. Pamiętaj tylko, aby stosować się do wszystkich wskazówek zawartych w naszym przepisie na ciasto.

Sekrety pieczenia — kamień, blacha, ruszt...?

W poprzednich akapitach zdradziliśmy Ci, czym różni się pizza neapolitańska od klasycznej rzymskiej pizzy. Rzecz jasna ciasto na oryginalną pizzę neapolitana z początku artykułu różni się od tego, które spotkacie w pizzeriach z certyfikatem jakości od federacji AVPN. Podany przez nas przepis to bardziej pizza w stylu neapolitańskim, jednakże staraliśmy się zbliżyć maksymalnie do oryginału smakiem, aromatem oraz wyglądem.

Jak już wspomnieliśmy, przepis na ciasto do pizzy neapolitańskiej uwzględnia wypiekanie w piecu (najlepiej kamiennym) w wysokiej temperaturze, co jest niemożliwe do wykonania w domowym piekarniku. Jeśli chciałbyś przygotować prawdziwą neapolitanę, musisz wiedzieć, że istnieją mniejsze piece elektryczne.

Pyszna pizza „prawie neapolitańska” może powstać w domowym piekarniku, jeśli zastosujesz się do zamieszczonych przez nas wskazówek. Możesz też poeksperymentować samemu i wypiec ciasto na kamieniu lub blaszce, tworząc coś innego niż pizza neapolitańska. Eksperymenty w kuchni prawie zawsze kończą się czymś pysznym!

Jaki sos do pizzy neapolitańskiej? Jak zrobić oryginalny sos?

Przepis, dzięki któremu powstaje pyszna pizza neapolitańska, zawiera dwa kluczowe składniki – ciasto oraz sos. To ten ostatni odpowiada za nabranie przez ciasto wyjątkowego smaku. Jakie składniki pomogą Ci stworzyć oryginalną pizzę neapolitańską?

Żeby powstał pyszny sos do pizzy neapolitańskiej (tej oryginalnej i z piekarnika), musisz zaopatrzyć się we włoskie pomidory pelati, a potem rozgnieść je w rękach lub przetrzeć w przecieraku. Pizza neapoletana zawiera świeże pomidory, sól i bazylię. Sosu nie wolno wcześniej podgrzewać ani blendować przed podaniem. Ma być naturalnie, minimalistycznie i smacznie – jak w każdym daniu pochodzącym z kraju pizzy i makaronów.

Jesteśmy przekonani, że Twoja domowa pizza w stylu neapolitańskim będzie pyszna. Nie musi w końcu smakować jak w Neapolu, by zachwyciła podniebienie Twoje i Twoich bliskich.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!