Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- słoik z zamknięciem o pojemności 500 ml lub 700 ml,
- łyżeczkę,
- przecierak o grubych oczkach,
- dwie miski,
- wałek,
- folię spożywczą,
- kamień do pieczenia lub blachę.
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni C.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
ZAKWAS (pomiń ten krok, jeśli używasz gotowego zakwasu):
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ
W słoiku wymieszaj mąkę, miód oraz wodę. Delikatnie przymknij, ale nie zamykaj szczelnie i odłóż na 48 godzin w ciepłe miejsce.
KROK 2: ODRZUCAMY MIESZANKĘ
Po upływie 48 godzin należy wyciągnąć ze słoika połowę mieszanki i dodać kolejne 200 g mąki i 150 g wody. Wymieszać i zagnieść kulkę z masy, a potem przykryć i zostawić na kolejne 48 godzin.
KROK 3: KOLEJNY RAZ DOKARMIAMY ZAKWAS
Po upływie kolejnych 48 godzin powtarzamy procedurę i zostawiamy na 24 godziny do wyrośnięcia. Gdy zakwas urośnie, jest gotowy do używania.
CIASTO:
KROK 1: MIESZAMY SKŁADNIKI
W dużej misce wymieszaj zakwas, oliwę i mąkę, a potem zacznij powoli dodawać wodę.
KROK 2: WYRABIAMY CIASTO
Wyłóż ciasto na blat podsypany mąką. Wyrabiaj je, aż wszystkie składniki się połączą. Na sam koniec dodaj sól i znowu wyrabiaj. Całość powinna zająć nie więcej niż 5 minut.
KROK 3: PRZEKŁADAMY CIASTO DO WYGAROWANIA
Przełóż ciasto do miski, a następnie owiń je folią i pozostaw w ciepłym miejscu na 6-7 godzin, by wyrosło.
KROK 4: FORMUJEMY CIASTO
Wyciągnij ciasto z miski, podziel na dwie porcje i uformuj z nich kule. Zostaw na 30 minut, żeby ciasto odpoczęło.
KROK 5: WAŁKUJEMY CIASTO
Po upływie wyznaczonego czasu rozwałkuj cienko ciasto na jedną pizzę, a potem przełóż na kamień do pieczenia.
DODATKI:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SOS
Pomidory przetrzyj do miski przez przecierak i przypraw solą. Bazylię delikatnie umyj.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Zetrzyj mozzarellę.
KROK 3: PRZEKŁADAMY DODATKI NA CIASTO
Wysmaruj ciasto połową sosu, pozostawiając wolne ranty o szerokości 1 cm, a następnie dodaj ser.
KROK 4: WYPIEKAMY PIZZĘ
Włóż pizzę do piekarnika i piecz przez 10-12 minut, aż ciasto wyrośnie i stanie się złociste. Po upieczeniu daj pizzy chwilę odpocząć, a potem ułóż na niej listki bazylii.
Zobacz podobne
przepisy
Pizza neapolitańska – przepis na klasyczną neapolitanę
Pizza neapolitańska to ikona włoskiej kuchni oraz kultury. Aromatyczna, pulchna i minimalistyczna pizza wypiekana w wysokiej temperaturze jest praktycznie niemożliwa do przygotowania w domowych warunkach, ale czy na pewno? Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny przepis na pizzę w stylu neapolitańskim, którą da się wypiec w domowym piekarniku. Zrób ją razem z nami!
Pizza z tortilli
Pizza z tortilli to świetna alternatywa dla tradycyjnej, włoskiej pizzy, którą można przyrządzić dosłownie w kilka chwil. Minimalistyczne ciasto w połączeniu z ulubionymi składnikami idealnie sprawdzi się w roli dania głównego, jak i szybciej przekąski. Jak przygotować pizzę na gotowej tortilli? Poznaj sposób na wersję pizzy bianca z patelni i piekarnika!
Pizza rzymska
Rzymska pizza, zwana także pizzą al taglio lub al trancio, znana jest ze swojego wyjątkowego smaku i nietypowego wyglądu. Podłużna pizza sprzedawana na kawałki na ulicach Rzymu i innych okolicznych miast jest nieodłącznym elementem kulinarnego dziedzictwa Włoch. Jak przygotować podłużną pizzę rzymską z ziemniakami (con patate)? Poznaj triki na ten pyszny, włoski przysmak.
Pizza z patelni
Pizza z patelni, nazywana też pan pizzą, to smaczna i szybka alternatywa dla tradycyjnej pizzy, do której przygotowania nie trzeba nawet włączać piekarnika. Pulchne ciasto, świeże dodatki i pyszny sos pomidorowy z serową pierzynką – tego połączenia nie da się nie kochać. Jak przygotować prostą i szybką pizzę z patelni? Poznaj nasz sposób!
Pizza bez drożdży – sposoby nie tylko z użyciem zakwasu
Pizza bez drożdży wydaje się niemożliwa, jednakże istnieją co najmniej dwie techniki, które pozwalają na jej przyrządzenie. Jedną z nich jest wykorzystanie do wyrastania sody oczyszczonej oraz proszku do pieczenia, a drugą – użycie wspomnianego wyżej zakwasu chlebowego, np. kultowego lievito madre. Takie ciasto na pizzę bez drożdży jest nieco inne w smaku i bardziej przypomina nasz rodzimy, swojski chleb. Istnieją także wersje alternatywne i dietetyczne, takie jak ciasto z dodatkiem skyra lub kalafiora.
Ciasto na pizzę bez drożdży, z przepisu z dodatkiem proszku do pieczenia jest niezwykle proste w przygotowaniu, a cały proces nie zajmuje zbyt dużo czasu. To doskonały przepis, kiedy naszła nas ochota na przekąskę, taką jak szybka pizza. Smak takiej pizzy bardzo przypomina nasz biały, puchaty chleb w połączeniu z włoską focaccią.
Z kolei przepis na pizzę bez drożdży na bazie zakwasu potrzebuje nieco więcej czasu na wyrastanie i dojrzewanie, ale jego smak rekompensuje czas oczekiwania. Smak pizzy na zakwasie przypomina swojski chleb z chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem. Co zrobić, by wzbogacić nieco przepis, dzięki któremu powstaje pyszna pizza bez drożdży?
Ciasto na pizzę bez drożdży – nasze kulinarne triki
Według naszego przepisu ciasto na pizzę bez drożdży powstaje na bazie zakwasu lievito madre, który jest prawdziwym dziedzictwem kulinarnym włoskiej kuchni. Matka zakwasu to naturalny ferment stosowany we włoskiej kuchni w procesie wypiekania pieczywa. Z tym dziedzictwem wiąże się ciekawa historia.
Otóż chleby i inne pieczywo przygotowywane na bazie tego zakwasu często okrasza się symbolem krzyża. Dlaczego? Ma to związek z wypędzaniem demonów, które miałyby utrudniać zakwaszenie chleba. Zakwas lievito madre jest bardzo często używany, by przygotować ciasto do pizzy bez drożdży, szczególnie przez osoby mające delikatny układ pokarmowy.
Rzecz jasna nie jest to jedyny słuszny sposób, dzięki któremu da się stworzyć ciasto na pizzę bez drożdży. W kolejnych akapitach znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci ulepszyć przepis na ciasto do pizzy bez drożdży w wersji fit, jak i tej z proszkiem do pieczenia. Poznaj nasze sposoby na szybkie ciasto na pizzę bez drożdży.
Szybka pizza bez drożdży – gdy liczy się czas
Potrzebny Ci przepis na szybką pizzę bez drożdży? Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu czasu, możesz przygotować proste ciasto z dodatkiem skyru, które nie musi wyrastać. Pizza ze skyru to doskonały posiłek dla wszystkich niecierpliwych osób, niemogących długo czekać na wyrastanie ciasta. Jak wygląda przepis, dzięki któremu z serka skyr powstaje mini pizza bez drożdży?
Do przyrządzenia takiej pizzy potrzeba serka, jajka, mąki, soli. Masę na ciasto należy zmiksować, wyłożyć na papier i wypiec w piekarniku nagrzanym do 220 stopni C. Potem na ciasto nakłada się dodatki i ponownie wkłada do pieca. Ta szybka pizza bez drożdży powstaje w zaledwie 20 minut, a smakuje równie pysznie co wersja tradycyjna. Jeśli jednak masz ochotę na coś bardziej konwencjonalnego, to w kolejnych akapitach znajdziesz inne przepisy na szybką pizzę bez drożdży.
Chrupiąca pizza bez drożdży – sprawdzony sposób
Jak zrobić pizzę bez drożdży, ale z dodatkiem sody oczyszczonej? Ciasto z dodatkiem sody, z którego powstanie pizza bez drożdży jest tak samo szybkie w przygotowaniu, co wersja ze skyrem, jednakże po wypieczeniu wychodzi bardziej chrupiące.
Mąkę należy wymieszać z sodą i solą, a następnie dodać wodę oraz oliwę i wyrobić z tego ciasto. Gotowe ciasto przekłada się na natłuszczoną powierzchnię i wałkuje, a potem przez 10-15 minut wypieka wraz z dodatkami w piecu na blaszce lub kamieniu do pizzy. Proste, szybkie i smaczne!
Ciasto na pizzę z proszkiem do pieczenia – ulubiony wybór miłośników pizzy bez drożdży
Włoskie ciasto na pizzę bez drożdży – czy istnieje coś takiego? Ależ oczywiście! W nowoczesnej kuchni, dostosowanej do szybkiego życia powstało wiele przepisów na ciasto na pizzę z proszkiem do pieczenia i innymi środkami. Największą zaletą takiego ciasta jest to, że nie wymaga ono długiego garowania. Jak zrobić ciasto na pizze bez drożdży, tak żeby smakowało, jak włoski klasyk?
Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przepis na puszyste ciasto bez drożdży, ale z dodatkiem proszku do pieczenia. Do jego przygotowania potrzebujesz mąki, soli, proszku do pieczenia, wody oraz oliwy z oliwek. Sypkie składniki na spód do pizzy bez drożdży należy połączyć w misce, potem stopniowo dodać mokre składniki i wyrobić ciasto. Gotowe należy zagnieść w kulkę, a potem rozwałkować na cienki placek i wyłożyć na blachę do pieczenia.
Tak przygotowana pizza na proszku do pieczenia przez wielu uważana jest za najlepszą pizzę bez drożdży. Spróbuj sam przygotować na proszku do pieczenia domową pizzę bez drożdży i przekonaj się, czy mają rację!
Pizza na jogurcie — przepis
Kilka akapitów wcześniej zdradziliśmy Ci przepis, dzięki któremu wychodzi pyszna pizza skyrowa (na jogurcie skyr), ale przepis ten można dowolnie przekształcić i użyć dowolnego jogurtu. Jak na jogurcie naturalnym zrobić ciasto na pizzę bez drożdży?
Ciasto na pizzę z jogurtem naturalnym należy delikatnie zagęścić, zwiększając ilość mąki i jajek. Jeśli chcesz, możesz także spróbować poeksperymentować z ciastem, np. dodając odrobinę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Pizza na jogurcie z dodatkiem spulchniaczy wyjdzie bardziej puchata, a jej pieczenie będzie znacznie szybsze.
Jeśli pizza z jogurtu naturalnego Ci nie wychodzi, możesz spróbować przygotować inny wariant, czyli ekspresową pizzę (bez drożdży) z jogurtu greckiego. Jak? Taka pizza bez drożdży i proszku do pieczenia z dodatkiem jogurtu greckiego powstaje dokładnie tak samo, jak wersja ze skyrem – wystarczy podmienić skyr na jogurt i gotowe! Gorąco zachęcamy do własnych eksperymentów w kuchni – kto wie, może wymyślisz własny przepis na pizzę bez drożdży, którą pokochają wszyscy domownicy?
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Śledzie po kaszubsku
- Wigilijny makowiec
- Błyskawiczne pierniczki
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Pierniki
- Piernik staropolski
- Golonka pieczona po bawarsku
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Uszka z grzybami
- Ciasto marchewkowe
- Wegańska ryba po grecku
- Kutia
- Ryba po japońsku
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)