Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- garnek
- stolnicę
- deskę do krojenia
- nóż
- wałek
- widelec
- sito
- 2 patelnie
- miskę
- kubek
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
RAVIOLI:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Do dużej miski przesiej mąkę, a potem dodaj po kolei wszystkie suche składniki. Wymieszaj dłońmi.
KROK 2: DODAJEMY MOKRE SKŁADNIKI
Wbij do miski jajka oraz dolej oliwę i dokładnie wymieszaj.
KROK 3: WYRABIAMY CIASTO NA PIEROŻKI
Wyrabiaj ciasto rękami, tak długo, żeby przestało kleić się do dłoni. Jeśli jest zbyt suche, możesz dodać przygotowaną wodę, jeśli zbyt mokre — dodaj więcej mąki. Gdy ciasto przestanie się kleić, zwiń je w kulkę. Wysyp na stolnicę odrobinę mąki, a następnie przełóż na nią ciasto. Wyrabiaj przez chwilę, a potem zwiń w kulkę i owiń folią spożywczą. Odłóż ciasto na bok na jakąś godzinę. W tym czasie możesz przygotować farsz.
KROK 4: WAŁKUJEMY I FORMUJEMY CIASTO
Odpakuj ciasto z folii, a następnie rozwałkuj cienko na stolnicy. Podziel ciasto na równe prostokąty, które potem będziesz składać na pół, by uformować kwadratowe ravioli.
FARSZ:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Szpinak dokładnie umyj i odcedź, a następnie posiekaj. Czosnek obierz z łupin i pokrój drobno.
KROK 2: PODGRZEWAMY SZPINAK
Na patelni rozgrzej oliwę, a następnie wrzuć na nią czosnek. Po chwili dodaj także szpinak. Pozwól, żeby szpinak puścił wodę, a dopiero potem przypraw go solą i pieprzem. Gdy woda się zredukuje, odłóż szpinak do wystygnięcia.
KROK 3: MIESZAMY SKŁADNIKI
Do miski wrzuć szpinak, ricottę, jajko i parmezan. Przypraw gałką muszkatołową i starannie wymieszaj.
KROK 4: NADZIEWAMY PIEROŻKI
Na każdym prostokącie wyznacz sobie linię wzdłuż krótszego boku, a następnie na jednej połowie ułóż farsz. Całość zaklej, a krawędzie ozdób widelcem. Powtórz czynność tyle razy, ile to konieczne.
KROK 5: GOTUJEMY RAVIOLI
Gotowe pierożki gotuj w lekko osolonej wodzie przez 4-5 minut, a następnie odlej odrobinę wody do kubka. Pierożki wyciągnij, odcedź i odstaw na bok.
SOS:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Pomidory pokrój na kawałki. Obierz czosnek i pokrój go drobno.
KROK 2: SMAŻYMY SKŁADNIKI
Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj czosnek i pomidory. Pozwól im się smażyć przez kilka minut, a następnie dodaj wino i wymieszaj.
KROK 3: WYKAŃCZAMY SOS
Na patelnię wrzuć pierożki. Dodaj także masło oraz ser i dokładnie zamieszaj. Dodaj wodę z gotowania pierożków i ponownie zamieszaj. Całość duś przez 4-5 minuty pod przykryciem na małym ogniu, co chwilę mieszając. Gdy sos stanie się gęsty i kremowy, to czas na wykładanie ravioli na talerze.
KROK 4: SERWUJEMY RAVIOLI
Ravioli wyłóż na talerze i ozdób serem oraz ulubionymi ziołami. Życzymy smacznego!
Zobacz podobne
przepisy
Ravioli z grzybami – przepis na włoski przysmak
Włoską kuchnię cechuje prostota i miłość do dobrych, naturalnych składników. Nie dziwi zatem, że korzystają z wszystkiego, co dała matka natura (np. z grzybów) i wykorzystują je do przyrządzania wyśmienitych past oraz pierożków. Przygotowaliśmy dla Was przepis na ravioli z grzybami, który przeniesie Cię swoim smakiem do beztroskich lasów Italii. Zapraszamy do lektury!
Ravioli con uovo – przepis na ravioli z płynnym żółtkiem
Wyrafinowanych dań w kuchni włoskiej nie brak, a każde z nich cechuje piękno smaku i aromatu. Jednym z takich dań są kultowe ravioli con uovo, które urzekają swoim delikatnym smakiem i wypływającym z ciasta żółtkiem. Przygotuj się na prawdziwą ucztę dla podniebienia — poznaj przepis na ravioli z płynnym żółtkiem!
Ravioli z cukinią i ricottą
Nic nie zachwyci fanów kuchni w stylu włoskim tak jak domowe ravioli! Przygotuj je, wykorzystując przepis Karola, i podaj z pysznym, maślano-ziołowym sosem.
Ravioli. Przepis z ricottą i parmezanem
Zobacz, jak krok po kroku przygotować ravioli z ricottą, szpinakiem i parmezanem, oblane sosem maślanym z szałwią!
Jak przygotować ravioli ze szpinakiem?
Ravioli ze szpinakiem mają delikatny smak, który warto podkreślić charakternym sosem z dużą ilością tłuszczu. Doskonałym pomysłem mogą okazać się tu wszelkie sosy na bazie masła, oliwy i sera.
Jeśli przyrządzasz ravioli z ricottą i szpinakiem, możesz wzbogacić swoje danie o inne składniki. Jakie dokładnie? Z przyjemnością zdradzimy Ci tajniki przygotowywania pysznych ravioli ze szpinakiem i ricottą, które zachwycą każdego. Uwierz nam lub nie, ale dzięki nim Twoje pierożki z ricottą i szpinakiem staną się istnym dziełem sztuki kulinarnej.
Jaki sos do ravioli ze szpinakiem?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ravioli ze szpinakiem najlepiej serwować z tłustymi i aromatycznymi sosami na bazie różnych tłuszczów z dużą ilością białka. Jakim jeszcze sosem możemy polać własnoręcznie przygotowane pierożki?
Idealnym połączeniem smaków będzie ravioli ze szpinakiem i ricottą w sosie pomidorowym, wzbogaconym o cukinię, bakłażana i paprykę. Możesz także przygotować sos z samych pomidorów i świeżych ziół, a potem posypać całość sporą dawką sera.
Jeśli przepadasz za minimalizmem w kuchni, wykorzystaj do sosu kilka pomidorków koktajlowych, świeży rozmaryn, szałwię, masło i odrobinę wina. Taki sos doskonale podkreśli smak szpinaku i ricotty. Pamiętaj tylko o tym, żeby nie przesadzić z ilością wina, a masło dodawać do sosu jak najpóźniej, najlepiej pod koniec gotowania. Zostaw sobie także trochę wody po gotowaniu pierożków, która znakomicie zagęści każdy sos.
Warianty ravioli ze szpinakiem — jakie sery można dodać?
Pierogi ravioli z ricottą i szpinakiem to bardzo klasyczne połączenie, które spotkasz w większości restauracji oraz gotowych ravioli do kupienia w Lidlu. Jakie jeszcze sery można dodać do ravioli, tortellini lub naszych rodzimych pierogów?
Czym są tortellini? To jeden z rodzajów włoskich pierogów, które robi się podobnie do ravioli, jednakże zawija się je podobnie do naszych polskich uszek. Kombinacja tortellini ze szpinakiem i ricottą jest bardzo oczywista, ale wyjątkowo smaczna. Można ją jednak nieco zmodyfikować. Kremową ricottę możesz zamienić na ser pecorino, parmezan lub ciągnącą się mozzarellą.
Dobrym pomysłem mogą okazać się także ravioli ze szpinakiem i fetą. Ten rodzaj nadzienia sprawdzi się również do polskich pierogów. Takie nadzienie najlepiej komponuje się z minimalistycznymi sosami o lekko słodkim smaku takimi jak sos pomidorowo-śmietanowy lub maślano-winny. Nie bój się także dodać do nich świeżych ziół — tego dodatku nigdy nie jest za wiele!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Ciasto marchewkowe
- Pieczona ryba po grecku
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Ryba po japońsku
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Sernik krakowski
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Ciasto na pierogi
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Piernik staropolski
- Kompot z suszu z cytryną
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)