Seler - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Zapiekany makaron sycylijski
Wyjątkowy makaron anelletti zapiekany z bakłażanem, aromatycznymi serami i mieloną wołowiną. Przygotuj tę pełną warzyw zapiekankę, aby zachwycić się sycylijskim daniem we własnym domu.
Lekkie lasagne cukiniowe z serkiem wiejskim
Przygotuj wyjątkową wersję lasagne według Kingi, która idealnie sprawdzi się podczas wspólnego kibicowania! Świeża cukinia z dodatkiem serka wiejskiego, która zastąpi makaron, nada temu daniu lekkości i delikatności. Przekonaj się, jaka jest pyszna!
Kapuśniak z młodej kapusty
Pomysłów na wykorzystanie młodej kapusty jest wiele, ale jednym z najbardziej tradycyjnych przepisów jest niewątpliwie kapuśniak. Ta zupa jest zupełnie inna niż zimowy kapuśniak z kapusty kiszonej - jest lekka, delikatna, świetna na ciepłą kolację lub pierwsze danie obiadowe. Masz do dyspozycji główkę młodej kapusty? Spójrz, jak wykorzystać ją do wiosenno-letniego kapuśniaczka!
Klopsiki wołowo-wieprzowe w stylu szwedzkim
Kultowe mięsne klopsiki w stylu szwedzkim w sosie mogą trafić na Twój obiadowy talerz dzięki przepisowi Karola. Sprawdź, jak doskonale komponują się ze słodyczą żurawin, śmietanowym sosem i selerowym purée.
Krem ziemniaczany
Zupa krem pełna warzyw? Najszybsza będzie taka przygotowana w MC Smart! Wypróbuj przepis na krem ziemniaczany z dodatkiem cebuli, pora, selera i pietruszki.
Grzybowy sos pieczeniowy
Aromatyczny wegański grzybowy sos pieczeniowy, który będzie idealnym dodatkiem do wielu dań. Sprawdź, jak prosto go przygotować, i odmień swoje obiady!
Pulpety w sosie własnym
Aromatyczne, soczyste pulpeciki to klasyk polskiej (ale nie tylko) kuchni, który od wieków cieszy nasze podniebienia. Serwuje się je solo i dodatkiem różnych sosów, dzięki czemu stają się jeszcze pyszniejsze. Jedną z najczęściej spotykanych form serwowania są pulpety w sosie własnym. W jaki sposób przyrządza się to znakomite danie? Przepisu szukaj w dalszej części tekstu.
Spaghetti z wołowym ragu
Długo gotowany sos pomidorowy na bazie aromatycznych warzyw i mięsa wołowego w stylu włoskim, czyli ragu. Sprawdź, jak z prostych i pysznych składników przygotować danie idealne na romantyczny wieczór!
Gulasz z chorizo i krewetkami
W tym gulaszu spotykają się smaki słonecznego południa: chorizo, owoce morza i warzywa, które razem tworzą sycącą i apetyczną całość. Idealna propozycja obiadu w stylu hiszpańskim!
Rosół drobiowo-wołowy
Długo gotowany rosół, który przygotujesz w mniej niż pół godziny. Wypróbuj triki Karola i wydobądź dzięki nim pełnię smaku z mięsa i warzyw – zaskocz rodzinę aromatyczną, tradycyjną zupą przy najbliższej okazji.
Klopsiki z ciecierzycy w wegańskim sosie à la pieczeniowym
Pyszne klopsiki z ciecierzycy podane w aromatycznym sosie warzywnym à la pieczeniowy. To wyjątkowe danie na obiad dla całej rodziny, które świetnie się sprawdzi podane z ulubionymi dodatkami.
Jambalaya z kurczakiem, kiełbasą i krewetkami
Aromatyczny, lekko ostry gulasz inspirowany kuchnią południa Stanów Zjednoczonych. To pełne smaku danie z pewnością zaskoczy całą rodzinę!
Jaki smak ma seler?
Surowy seler ma nieco ostry, gorzkawy smak. Poddany obróbce termicznej nabiera jednak nieco słodyczy i staje się delikatniejszy.
Ile kalorii ma seler?
100 g selera ma 42 kalorie. Świetnie sprawdza się w dietach. Jako składnik surówek doskonale komponuje się z marchewką, a także z włoskimi orzechami czy rodzynkami. Jeśli jesteś fanem placków ziemniaczanych, a szukasz mniej kalorycznego zamiennika – wypróbuj przepis na placki z selera!
Jaki indeks glikemiczny ma seler?
Indeks glikemiczny korzenia selera wynosi 35.
Jakie witaminy ma seler?
Warzywo to ma dużo witaminy K i potasu. W korzeniu selera znajdują się także związki fenolowe.
Na co pomaga seler?
Korzeń selera dzięki dużej zawartości błonnika pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Warto go jeść także wtedy, kiedy chcemy oczyścić organizm z toksyn i metali ciężkich. Kwas foliowy jest potrzebny zwłaszcza kobietom w ciąży. Przeciwdziała on powstawaniu wad rozwojowych układu nerwowego płodu. Z kolei związki fenolowe walczą z wolnymi rodnikami.
Pod jaką postacią jeść seler?
Seler możesz jeść pod wieloma postaciami. Surowy jest świetnym składnikiem sałatek i surówek. Gotowany znajduje się w zupach i wywarach, na przykład w:
Z selera można zrobić również pyszne purée jako dodatek do kaczki, łososia lub schabu. Można go także konserwować, ale też piec. Wypróbuj przepis na:
Niezwykłe w smaku i o wiele zdrowsze od tradycyjnych frytek są np. frytki z selera. Albo zamiast schabowego… kotlet z selera!
Jak obrać seler?
Zanim użyjesz selera w kuchni, umyj go i obierz z chropowatej i często brudnej skóry. Jeśli warzywo jest młode, wystarczy je delikatnie, ale dokładnie oskrobać. Ważne, by pozbyć się piasku i resztek ziemi.
Jak zrobić seler konserwowy?
Seler można zamarynować w zalewie. Oczywiście warzywo należy wcześniej obrać i umyć, potem zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Zalewę na ok. 3 duże selery zrobisz z 7 szklanek wody, szklanki 10-procentowego octu, szklanki cukru i 2 łyżek soli. Składniki zalewy zagotuj, dodaj seler i gotuj jeszcze ok. 4-5 minut. Wszystko przełóż do słoików i pasteryzuj przez 15 minut.
Od kiedy podawać seler niemowlakowi?
Seler można wprowadzić do diety maluszka po 6. miesiącu życia.
Dlaczego seler ciemnieje?
Ciemnienie warzyw i owoców, w tym selera, ma związek z aktywnością enzymów, które w nich występują. Jest też wynikiem reakcji chemicznych zachodzących podczas gotowania. Ciemnieniu może zapobiec skropienie korzenia sokiem z cytryny lub zblanszowanie warzywa.