Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Krok 1: Podsmażamy warzywa
Umyte i obrane warzywa kroimy w kosteczkę wielkości ok. 1 x 1 cm. Kalafior dzielimy na małe różyczki. Do garnka wlewamy olej i przesmażamy wszystkie pokrojone warzywa oprócz kalafiora. Gdy nabiorą złotego koloru, dolewamy bulion. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy ok. 20 minut na wolnym ogniu, aż warzywa zmiękną (uważamy, by ich nie rozgotować!). Następnie dodajemy kalafior.
Krok 2: Doprawiamy zupę
Śmietanę mieszamy z odrobiną zupy, a następnie całość przelewamy do garnka, ciągle mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Gotujemy na małym ogniu do momentu, aż kalafior będzie miękki, lecz nadal chrupiący.
Na koniec dodajemy połowę drobno posiekanego koperku, a drugą częścią dekorujemy zupę tuż przed podaniem.
Zobacz podobne
przepisy
Kremowa zupa z kalafiora
Kiedy nie ma czasu na długie godziny spędzone w kuchni, warto postawić na delikatną zupę z kalafiora z dodatkiem sera.
Zupa z pieczonego kalafiora i czosnku z marchewką i truflowym pesto
Kremowa, gęsta zupa z mieszanki warzyw, z dodatkiem truflowego pesto i czosnku, rozgrzeje i oczaruje smakiem każdego.
Zupa krem z rukoli i kalafiora
Delikatny smak kremowej zupy z kalafiora warto wzmocnić dodatkiem w postaci pikantnych liści rukoli.
2 sposoby na pizzę - z brokułu i kalafiora
Fitsposób na pizzę? Zrób spód z brokułu lub kalafiora! Wypróbuj przepis Kingi Paruzel!
Zupa kalafiorowa – pyszna wiosenna zupa
Klasyczna zupa kalafiorowa to obowiązkowy punkt w wiosennym menu! Jest łatwa w przygotowaniu, lekka, a zarazem pełna smaku. Doskonale komponuje się z większością domowych potraw, które pojawiają się jako drugie danie. Ma świeży smak, za który odpowiada przede wszystkim kalafior, ale niemałą rolę odgrywa tu również koperek! Kalafiorowa zupa według naszego przepisu zawiera również marchewkę, por oraz seler, które tworzą przepyszną, wyrazistą i aromatyczną całość.
Aby kalafiorowa smakowała jak należy, nie zapomnij o dodatku śmietany 12%. Dlaczego właśnie takiej? Śmietanę 12% wyróżnia lekko kwaśny smak. Jest nieco rzadsza niż śmietana o wyższym procencie tłuszczu (18%), dlatego też jest subtelniejsza w smaku. Oczywiście nie stanie się nic złego, jeśli zamiast niej użyjesz np. 18%, ale zupa kalafiorowa jak u babci najlepiej smakuje właśnie z 12%. W przepisie na kalafiorową pojawia się także bulion drobiowy, który odpowiada za jej głęboki, wielowymiarowy smak, ponieważ wnosi do kompozycji subtelne mięsne nuty. To jeden z kluczowych elementów, dzięki którym to tak pyszna zupa kalafiorowa.
Przy założeniu, że przygotujesz zupę zgodnie z naszymi wskazówkami i podzielisz ją na 4 porcje, jedna z nich będzie miała 321,8 kcal. To niewiele, dlatego miseczka kalafiorowej świetnie sprawdzi się jako pierwsze danie podczas większego obiadu. Możesz też potraktować ją jako kolację. Chcesz sprawić, że stanie się bardziej syta? Możesz dodać do niej pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. To klasyczny dodatek do kalafiorowej, który świetnie do niej pasuje. Możesz również jeść ją z chlebem. Zupa z kalafiora to idealny posiłek dla całej rodziny. Nie musisz już dłużej się zastanawiać, co ugotować! Sprawdź, dlaczego warto ją przyrządzić.
Sprawdzony przepis na zupę kalafiorową od Kuchni Lidla
Tradycyjna zupa kalafiorowa to prosty posiłek, który sporządzisz z podstawowych, łatwo dostępnych składników. Nie sprawi Ci większych trudności, nawet jeśli nie masz sporego doświadczenia w gotowaniu zup. Ile czasu zajmie Ci wprowadzenie w życie przepisu na zupę kalafiorową? Potrzebujesz godziny, aby cieszyć się jej kuszącym smakiem. Oczywiście pod warunkiem, że masz gotowy bulion drobiowy, który stanowi bazę zupy.
Przepis na kalafiorową zakłada również pozostawienie warzyw w kawałkach, co zdecydowanie wpływa na przyjemność spożycia zupy. Tak zwykle serwuje się tę pyszną zupę! Zróżnicowana konsystencja bardzo zachęca do jedzenia. Oczywiście możesz je zblendować, lecz wówczas uzyskasz zupę krem. Na taką odsłonę zupy kalafiorowej również znajdziesz przepisy w Kuchni Lidla. Niezależnie jednak od tego, na jaką postać zupy się zdecydujesz, wykorzystaj jedynie wysokiej jakości składniki. Przede wszystkim kalafior musi być świeży, bez plam i oznak zepsucia. Powinien być jędrny, a jego różyczki białe lub lekko kremowe. Taki właśnie z pewnością znajdziesz na Ryneczku Lidla! Chcesz skorzystać z przepisu na zupę kalafiorową poza sezonem na to pyszne warzywo? Możesz użyć kalafiora mrożonego. Zapewniamy, że nie wpłynie to negatywnie na smak zupy. Do naszych mrożonek marki Freshona trafiają jedynie starannie wyselekcjonowane warzywa, dlatego możesz mieć pewność, że będą dobrze smakować.
Jak zrobić dobrą zupę kalafiorową? Praktyczne wskazówki
Mimo że przepis zaliczamy do kategorii łatwych, warto pamiętać o kilku szczegółach, dzięki którym zupa będzie nie tylko dobrze smakować, ale po prostu zachwycać. Wobec tego jak zrobić zupę kalafiorową, która zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy?
Staraj się nie rozgotowywać kalafiora. Aby do tego nie dopuścić, postaraj się pokroić go na różyczki o podobnej wielkości, dzięki czemu ugotują się w tym samym czasie. Inaczej zbyt duże kawałki pozostaną twarde, a zbyt małe mogą się rozpaść, negatywnie wpływając na wygląd i konsystencję zupy. Śmietanę zawsze dodawaj pod koniec gotowania, aby uniknąć jej zwarzenia. Warto zahartować ją przed dodaniem do zupy (czyli dodać trochę gorącej zupy do śmietany, zanim wlejesz ją do garnka).
Opis tego, jak ugotować idealną zupę kalafiorową, nie będzie pełny, kiedy nie wspomni się o bulionie, czyli jej bazie. My radzimy Ci wykorzystać wariant drobiowy, który doskonale pasuje do smaku warzyw. Jak go zrobić? Potrzebujesz kilograma kości drobiowych, kilku marchewek, pietruszki, selera, białej części pora, dużej cebuli, kilku ząbków czosnku, 2 liści laurowych, 5-6 ziaren ziela angielskiego, 10 ziarenek pieprzu czarnego, natki pietruszki, soli i 3 litrów zimnej wody. Masz wszystko pod ręką? Zacznij więc od obrania i pokrojenia warzyw na niewielkie kawałki. Cebulę przekrój na pół, a dla lepszego smaku przypal ją na suchej patelni. Kości drobiowe opłucz pod zimną wodą, a następnie umieść je w dużym garnku i zalej zimną wodą. Doprowadź całość do wrzenia, po czym zbierz powstałą pianę. Teraz dodaj warzywa, liście laurowe, pieprz, ziele angielskie oraz natkę pietruszki. Zmniejsz ogień i gotuj bulion na bardzo małym ogniu przez 2-3 godziny. Nie powinien on wrzeć, lecz jedynie delikatnie bulgotać. Po ugotowaniu bulionu przecedź go przez sito lub gazę, aby usunąć kości i warzywa – z warzyw możesz później zrobić sałatkę lub pasztet. Przypraw wywar solą, ale pamiętaj, że jest on bazą do innych potraw, dlatego nie przesadzaj. Mała wskazówka – wywar stanie się klarowniejszy, gdy nie dopuścisz do jego wrzenia. Ponadto aby uzyskać intensywniejszy smak, najpierw upiecz kości drobiowe w piekarniku aż do ich lekkiego zrumienienia.
Zastanawiasz się, jak zrobić zupę kalafiorową na bulionie warzywnym? To możliwe, ale weź pod uwagę, że straci ona wówczas głębię typową dla zup na bulionach mięsnych. Aby temu zapobiec, dodaj do niej więcej przypraw. Możesz też użyć odrobiny sosu sojowego dla nadania smaku umami (charakterystycznego dla mięsa).
Jakie przyprawy do zupy kalafiorowej? Kilka propozycji
W podanym przepisie pojawia się minimum przypraw, ponieważ bulion drobiowy sam w sobie ma wyrazisty smak. Ale jeśli zależy Ci na dodatkowym wzbogaceniu zupy, oczywiście możesz to zrobić. Zatem, jakie przyprawy do zupy kalafiorowej dodać? Miłośnikom ziół polecamy sięgnąć po tymianek, rozmaryn czy lubczyk, które zapewnią kompozycji piękny, apetyczny aromat. Możesz też wykorzystać świeżą natkę pietruszki czy to podczas gotowania, czy tuż przed podaniem dania. Ciekawy, nieoczywisty dodatek do zupy to szczypta gałki muszkatołowej, która wzbogaci jej smak, a przy tym bezbłędnie komponuje się z kalafiorem. Do kalafiorowej pasuje także czosnek – kilka ząbków wzmocni jej smak. Najlepiej przecisnąć je przez praskę lub zetrzeć na tarce o małych oczkach. Poza tym możesz zwiększyć ilość pieprzu, o ile lubisz pikantniejsze dania.
Wiesz, jakie zioła do zupy kalafiorowej pasują najlepiej oraz jak zrobić bulion będący jej bazą. Znasz również wskazówki, dzięki którym wszystko z pewnością się uda. Teraz koniecznie zapoznaj się z innymi przepisami na przepyszne zupy z Kuchni Lidla. Wśród nich znajdziesz m.in. kremową zupę z kalafiora czy zupę krem z rukoli i kalafiora. To wspaniałe pomysły na letnie obiady bądź lekkie kolacje. Zacznij jednak od klasycznego przepisu, a na pewno się nie zawiedziesz!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Śledzie po kaszubsku
- Kompot z suszu z cytryną
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Ciasto marchewkowe
- Błyskawiczne pierniczki
- Sałatka gyros
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Piernik staropolski
- Sernik piernikowy
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Domek z piernika
- Pieczona ryba po grecku
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Zupa grzybowa z makaronem
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (4)
1269 dni temu
Polecam.
odpowiedz
1312 dni temu
Do garnka wlewamy olej i przesmażamy wszystkie pokrojone warzywa oprócz kalafiora. Gdy nabiorą złotego koloru, dolewamy bulion... Do gorącego oleju bulion składający się z wody? Hmm, proszę podać w przepisie numer do straży pożarnej, bo może skończyć się tak, że będzie niezbędny
odpowiedz
1852 dni temu
Zwykła kalafiorowa. Bardzo dobra. Mój syn, niejeden zjadł całą miseczkę zupy. Polecam :)
odpowiedz
2766 dni temu
pyszna!
odpowiedz