Pasztet z selera
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • tarkę o dużych oczkach
  • keksówkę o wymiarach 26x12
  • rondel
  • silikonową szpatułkę
  • miskę

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA

Marchew, seler oraz seler naciowy myjemy i osuszamy. Obieramy warzywa ze skórki. Ścieramy je wszystkie na tarce do miski. Cebulę i czosnek obieramy z łupiny i drobno siekamy i zostawiamy na desce.

KROK 2: PODSMAŻAMY WARZYWA

Do rondelka wkładamy masło i rozgrzewamy je, a potem wrzucamy czosnek oraz cebulę. Smażymy przez 2-3 minuty i dodajemy resztę warzyw. Mieszamy i podsmażamy przez kolejne 4-5 minut.

KROK 3: DODAJEMY BULION

Wlewamy bulion do warzyw i doprawiamy solą oraz pieprzem. Gotujemy wszystko przez 30 minut i odstawiamy do przestudzenia. Rozgrzewamy piekarnik do 185°C.

KROK 4: DODAJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW

Dodajemy bułkę tartą, jaja oraz obie papryki do rondla i wszystko ze sobą mieszamy.

KROK 5: PIECZEMY PASZTET

Smarujemy keksówkę masłem i lekko oprószamy bułką tartą, a potem przekładamy do niej całą masę z rondla. Wkładamy wszystko do pieca i pieczemy przez 25 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 175°C i pieczemy przez kolejne 40 minut. Upieczony pasztet studzimy i gotowe!

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Pasztet z selera — wegetariański dodatek do pieczywa i nie tylko

Zapewne spotkałeś się już z różnymi przepisami na pasztety warzywne, ale pasztet z selera to prawdziwy rarytas. Seler, choć często traktowany jako dodatek do bulionów i zup, ma ogromny kulinarny potencjał. Jego wyjątkowa zdolność do karmelizacji podczas pieczenia sprawia, że nabiera delikatnie słodkiego, głębokiego smaku, który wspaniale komponuje się z aromatycznymi przyprawami. Dzięki temu pasztet warzywny z selera ma nie tylko aksamitną konsystencję, ale także lekko orzechowy posmak, który zachwyca nawet tych, którzy na co dzień nie przepadają za warzywnymi pastami.

Taki pasztet to również jako sposób na niemarnowanie jedzenia. Bardzo często przy gotowaniu zup pozostają nam obierki i końcówki warzyw, które idealnie nadają się do wykorzystania w takich przepisach. Możesz na bazie tych ścinek przyrządzić aromatyczny pasztet z białych warzyw. Do takiego pasztetu można dodać seler, pietruszkę czy ziemniaki lub skorzystać z naszego przepisu na pasztet z dodatkiem selera, selera naciowego oraz marchewki. Kompozycje wzbogacić można również o orzechy, kaszę jaglaną czy strączki.

Nasz tytułowy pasztet z selera i marchewki charakteryzuje się słodyczą przełamaną nieco pikantnymi nutami. To doskonała propozycja na kanapki, ale także jako przystawka na imprezy czy smaczny dodatek do sałatek. Możesz podać go z chrzanem, żurawiną, ketchupem, musztardą lub sosem czosnkowym — każda z tych opcji wydobędzie z niego inne, interesujące nuty smakowe.

Jeśli szukasz sposobu na urozmaicenie swojego menu i chcesz spróbować czegoś nowego, pasztet z selera będzie strzałem w dziesiątkę. Taki pasztet robi się praktycznie sam, a przy odpowiednim sposobie jego przechowywania możesz cieszyć się jego smakiem nawet do 7 dni. Możesz eksperymentować z dodatkami, przyprawami i konsystencją, dostosowując go do własnych upodobań. Spróbuj pasztetu z naszego przepisu, a na pewno go pokochasz!

Prosty przepis na pasztet z selera

Prosty przepis na pasztet z selera to doskonała propozycja dla każdego, kto szuka wegetariańskiej alternatywy dla tradycyjnych pasztetów. Jak zrobić dobry pasztet z tego pysznego warzywa? Aby przygotować pasztet z selera z tytułowego przepisu, wystarczy mieć kilka pod ręką kilka warzyw i podstawowych przypraw.

Poza selerem korzeniowym w przepisie znajduje się również marchew, seler naciowy, cebula i czosnek, które wspólnie tworzą bogaty i wyrazisty smak. Dodatek bulionu warzywnego sprawia, że masa pasztetowa jest bardziej soczysta, a przyprawy takie jak papryka słodka i ostra nadają jej lekkiej pikanterii. Przyrządzając pasztet warzywny, nie można zapomnieć też o bułce tartej, która zagęszcza masę oraz o jajkach, które pomagają w uzyskaniu zwartej i sprężystej konsystencji pasztetu.

Jednym z kluczowych etapów przygotowywania pasztetu jest podsmażenie warzyw przed pieczeniem. W ten sposób wydobywa się z warzyw więcej smaków i aromatów. Można także eksperymentować z dodatkami, na przykład orzechami lub pestkami słonecznika, które wprowadzą do masy przyjemną chrupkość. Jeśli ktoś preferuje wersję wegańską, zamiast jajek do przygotowania masy możesz użyć zmielonego siemienia lnianego lub mąki z ciecierzycy.

Do pasztetu z selera można dodać jeszcze wiele innych składników, które wzbogacą jego smak i strukturę. Świetnie sprawdzą się pietruszka, ziemniaki, cukinia czy papryka. Jeśli chcesz nadać mu nieco śródziemnomorskiego charakteru, dodaj do środka pokrojone suszone pomidory i oliwki. Możesz także wtłoczyć w pasztetową masę nieco kremowego sera, np. sera feta.

Do pasztetu można dodać także pieczarki lub inne grzyby – podkreślą one głęboki, ziemisty smak pasztetu i nadadzą mu lekkiej nuty umami. Jeśli zależy Ci na podkręceniu słodyczy pasztetu, dobrze sprawdzi się pieczony batat lub dynia. Idealnie pasować będzie tu także burak, który nada pasztetowi i smaku i koloru.

Do przygotowania pasztetu przydadzą się także podstawowe akcesoria kuchenne. Potrzebna będzie tarka o dużych oczkach, aby szybko zetrzeć warzywa, a także rondel do ich podsmażenia. Miska ułatwi mieszanie składników, natomiast silikonowa szpatułka pozwoli dokładnie przełożyć masę do keksówki. Keksówka to idealne naczynie do pieczenia pasztetu – sprawia, że łatwo się go kroi i porcjuje. Najlepiej sprawdzi się do tego keksówka metalowa lub silikonowa.

Podczas przygotowywania przepisu na pasztet z selera unikaj kilku powszechnych błędów. Nie wolno pomijać etapu podsmażania warzyw, ponieważ bez niego smak pasztetu będzie płaski. Należy także uważać z ilością bułki tartej — zbyt duża sprawi, że pasztet będzie suchy i zbyt zbity. Nie zapomnij także o przyprawach! To one sprawiają, że smak pasztetu staje się wielowymiarowy. Uważaj jednak na to, aby nie przesadzić z ich dodawaniem – lepiej dodać przyprawy stopniowo i próbować masy, aby uzyskać idealny balans smaku.

Aby pasztet miał idealną strukturę, powinien być pieczony w dwóch temperaturach. Najpierw należy piec go w nieco wyższej, ok. 185°C przez 25 minut, a następnie obniżyć temperaturę do 175°C i kontynuować pieczenie przez kolejne 40 minut. Dzięki temu pasztet równomiernie się upiecze i nie będzie przesuszony. Po upieczeniu należy dokładnie go wystudzić — wtedy nabierze odpowiedniej konsystencji i będzie łatwiejszy do krojenia (nie będzie się rozpadał).

Gotowy pasztet można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Świetnie smakuje z chrzanem, musztardą lub domowymi kiszonkami. Można go również wykorzystać jako farsz do naleśników, wrapów lub dodatek do sałatek. Dzięki prostym składnikom i niezbyt skomplikowanemu procesowi przygotowania, nasz prosty przepis na pasztet z selera to świetny pomysł na przystawkę lub przekąskę. Życzymy smacznego!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!