Pasztet z kaszy jaglanej
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • mały garnek
  • keksówkę o wymiarach ok. 22x11x6
  • patelnie z pokrywką
  • dużą miskę
  • papier do pieczenia
  • tarkę z dużymi oczkami

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Rozgrzej piekarnik do 175 stopni C.

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY CUKINIĘ I MARCHEW

Cukinię i marchew starannie umyj i osusz. Marchew obierz, a potem zetrzyj na tarce wraz z cukinią.

KROK 2: KROIMY CZOSNEK I CEBULĘ

Czosnek oraz cebulę obierz z łupin, a następnie pokrój je dość drobno. Jeśli chcesz, możesz przecisnąć czosnek przez praskę do czosnku.

KROK 3: GOTUJEMY KASZĘ JAGLANĄ

Kaszę jaglaną ugotuj według zaleceń na opakowaniu. Następnie odcedź ją i odstaw do ostygnięcia.

KROK 4: SMAŻYMY WARZYWA

Na patelni rozgrzej olej i podsmaż cebulę do momentu jej zeszklenia. Dodaj czosnek, cukinię oraz marchew. Wymieszaj. Całość smaż na średnim ogniu, aż warzywa zmiękną. Odstaw do ostygnięcia.

KROK 5: WYRABIAMY MASĘ

W dużej misce połącz kaszę jaglaną z podsmażonymi warzywami. Dodaj jajka oraz bułkę tartą. Wymieszaj.

KROK 6: PRZYPRAWIAMY MASĘ

Do prawie gotowej masy pasztetowej dodaj przyprawy – majeranek, oregano, sól i pieprz. Wymieszaj, tak aby składniki dobrze się połączyły.

KROK 7: PRZEKŁADAMY PASZTET DO FORMY

Formę wyłóż papierem do pieczenia, a następnie przełóż do niej cały pasztet i wygładź wierzch. Możesz także dwa razy uderzyć formą w blat, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.

KROK 8: PIECZEMY PASZTET

Pasztet piecz w nagrzanym piekarniku przez około 40-45 minut, aż masa dobrze się zetnie i lekko zarumieni.

KROK 9: STUDZIMY PASZTET

Gdy pasztet się upiecze, wystudź go. Najpierw uchyl drzwi piekarnika i pozwól mu się delikatnie schłodzić w piecu (ok. 15 minut), a potem wyciągnij go na kratkę do studzenia lub inną odporną powierzchnię.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Pasztet z kaszy jaglanej — pyszna, bezmięsna alternatywa

Pasztet znany jest w kuchni wielu narodów, a jego historia sięga setek lat. W Polsce jest nieodłącznym elementem świątecznego menu, zwykle przygotowywanyjest jednak z mięsa. Jednak, starając się zaspokoić wielość preferencji żywieniowych, coraz więcej osób eksperymentuje z różnorodnymi składnikami, także zupełnie wegetariańskimi czy wegańskimi. Wegetariański pasztet z kaszy jaglanej doskonale wpisuje się w tę tendencję, oferując równie intensywny smak, co tradycyjna wersja mięsna.

Skąd w ogóle wziął się pasztet i jak znalazł się w naszym świątecznym jadłospisie? Historia pasztetu sięga daleko wstecz. Pierwowzory dzisiejszego pasztetu można odnaleźć już w starożytnym Rzymie, gdzie serwowano podobne potrawy z mielonego mięsa, przyprawionego ziołami, dodatkowo zapiekane w cieście. Z czasem, pasztety zyskały popularność także w innych krajach Europy. W średniowieczu, kiedy sztuka wypieku była doskonale rozwinięta, pasztety stały się nieodłącznym elementem świątecznych stołów szlachty i bogatych mieszczan.

W Polsce tradycja spożywania pasztetów, szczególnie podczas świąt Wielkanocnych także sięga średniowiecza. Pasztet mięsny był symbolem obfitości i hojności, a jego serwowanie świadczyło o szczególnym szacunku dla gości. W okresie renesansu polskie kucharki doskonaliły sztukę przygotowywania pasztetów, dodając do nich nietypowe przyprawy, owoce i orzechy.

Warto wspomnieć, że tradycja serwowania pasztetu na Wielkanoc w Polsce związana jest z obyczajem jedzenia potraw mięsnych podczas świąt, kiedy to wielkopostne restrykcje były znoszone. Pasztet stał się jednym z głównych dań mięsnych, które uświetniały świąteczne obiady. To danie, wciąż ewoluujące i dostosowujące się do zmieniających się gustów oraz różnorodnych diet, zachowuje swoje miejsce w polskiej kuchni świątecznej, także w wersji wegańskiej czy wegetariańskiej.

Nasz przepis na pasztet warzywny z kaszą jaglaną z dodatkiem cukinii i marchewki to wyjątkowa alternatywa dla tradycyjnych mięsnych wersji, doskonale wpisująca się w obecne trendy żywieniowe. Bogaty w smaku pasztet jaglany nie tylko zaspokoi podniebienia wegetarian i wegan, ale zaskoczy także wszystkich miłośników kulinarnych eksperymentów. Przygotowanie pasztetu z kaszy jaglanej jest proste, a efekt zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jak zrobić to po mistrzowsku? Odkryj to wraz z nami!

Jak zrobić pasztet z kaszy jaglanej?

Przygotowanie pasztetu z kaszy jaglanej i warzyw po mistrzowsku wymaga znajomości pewnych trików, by zachować równowagę smakową i teksturę. Istotnym elementem jest dokładne ugotowanie kaszy jaglanej, by była miękka, ale nie rozgotowana. Niezwykle ważna jest równowaga pomiędzy składnikami oraz odpowiednie ich dopasowanie, aby wegetariański lub wegański pasztet z kaszy jaglanej nie był mdły czy suchy. Nie można zapomnieć także o dodatkach, które odgrywają rolę spoiwa np. jajku czy siemieniu lnianym w wersji wegańskiej — bez nich pasztet może się rozpaść w trakcie pieczenia.

O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując pasztet z kaszy jaglanej z cukinią, suszonymi pomidorami czy innymi dodatkami? Należy pamiętać o przyprawach! Doprawienie masy w trakcie przygotowywania pozwoli na uzyskanie doskonałego smaku. Niezwykle ważne jest także regularne sprawdzanie stanu pieczenia, aby uniknąć przesuszenia. Pasztet powinien być dobrze ścięty, ale nadal wilgotny.

A co ze składnikami? Co można dodać do takiego pasztetu? Jeśli jesteś fanem soczewicy, musisz koniecznie spróbować wypieczenia pasztetu z soczewicy i kaszy jaglanej z dodatkiem papryki i kukurydzy. Do pasztetu można dodać także inne warzywa, owoce czy zboża np. dynię, czy bakłażana. Delikatnie korzenny i pikantny pasztet z dyni i kaszy jaglanej z pewnością przypadnie Ci do gustu! Twórz i baw się smakiem! Smacznego!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!