Cukinia - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<h2>Cukinia, czyli mała dynia</h2> <p>Cukinia pochodzi ze słonecznych Włoch, a jej nazwa od włoskiego słowa <em>zucchina</em>, kt&oacute;re oznacza małą dynię. W istocie to wspaniałe letnio-jesienne warzywo należy do rodziny dyniowatych, podobnie jak arbuz, og&oacute;rek czy dynia.</p>

Cukinia a kabaczek – jaka różnica?

Cukinia znana jest także jako kabaczek. Jak się okazuje, jest to ten sam gatunek rośliny, choć nawet niektórym działkowcom trudno w to uwierzyć! Różnica jest taka, że cukinia to młode warzywo, jędrne i słodkawe, w kolorze żółtym lub zielonym.

Kabaczek występuje już w stadium dojrzałym, jest większy i ma pestki. Może być żółty i zielony.

Ile kalorii ma cukinia?

Cukinia należy do warzyw, które nie mają zbyt dużej wartości energetycznej. Ze względu na zawartość błonnika i wody może wspomagać przemianę materii. 100 g cukinii to tylko ok. 15 kalorii, co powinno szczególnie ucieszyć wszystkich dbających o linię. Pamiętaj jednak, że jej wartość energetyczną zwiększają dodatki, np. olej, na którym smażymy cukinię.

Czy cukinię można jeść na surowo?

Cukinia, zwłaszcza młoda, świetnie smakuje na surowo. Można dodawać ją do sałatek, ale także pokroić i podawać np. z wszelkiego rodzaju pastami warzywnymi czy humusem jako przekąskę na imprezach lub niestandardową przystawkę. Albo zamiast ogórka do kanapek. Dzięki sprytnym maszynkom do warzyw można wyczarować z niej nawet zielone spaghetti!

Czy cukinię się obiera?

Skórka cukinii, zwłaszcza tej młodej, jest jadalna i bardzo smaczna. Nie trzeba więc sobie zaprzątać głowy obieraniem warzywa, co znacznie przyspiesza przygotowanie potraw. Jednak osoby starsze, małe dzieci czy te osoby, które mają problemy z trawieniem lub żołądkiem – skóry cukinii nie powinny jeść.

Jak przyrządzić cukinię?

Oprócz podawania na surowo to smaczne warzywo możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Dużą popularnością cieszą się placki, zupy i kremy z cukinii, ale także tarty, makarony i wszelkiego rodzaju mięsne i warzywne zapiekanki, lasagne, leczo, a nawet ciasta! Cukinię można też faszerować i piec – wypróbuj nasz przepis! Ciekawostką może być to, że jadalne są także jej kwiaty. Po usunięciu ze środka pręcików można nadziewać je farszem i piec lub dusić. To wspaniały pomysł na całkiem wykwintną kolację.

Czy cukinię można grillować?

Czym byłby polski grill bez grillowanych warzyw? A wśród tych warzyw, które jak najbardziej nadają się do grillowania, jest i nasza bohaterka. Cukinię możemy śmiało dodać do szaszłyków lub grillować pokrojoną w plasterki i doprawioną przyprawami, np. słodką papryką.

Czy cukinię można mrozić?

Teraz cukinie rosną jak grzyby po deszczu, ale zimą już nie będą tak dostępne. Warto zamrozić kilka sztuk, żeby za kilka miesięcy też móc się nimi delektować. Przed zamrożeniem cukinię należy pokroić w talarki. Jeśli zamrozimy ją w całości, po wyjęciu z zamrażarki będzie miękka i wodnista, a tego byśmy nie chcieli. Mrożone warzywa zachowują swoje wartości odżywcze, możemy więc liczyć na to, że zimą skosztujemy potraw z delikatnej w smaku, pachnącej jeszcze latem cukinii.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!