zobacz film Pieczony naleśnik, czyli dutch baby

Kinga Paruzel

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • żeliwną patelnię o średnicy 20 cm lub naczynie żaroodporne
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 200°C

Krok 1: Rozgrzewamy patelnię

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200°C. Żeliwną patelnię (lub naczynie żaroodporne) wstawiamy do piekarnika, aby się rozgrzała.

Krok 2: Przygotowujemy ciasto

W dużej misce mieszamy jaja i mleko. Dodajemy cukier, sól i przesianą mąkę, dokładnie mieszamy. Ciasto powinno mieć lejącą się i gładką konsystencję. Jeśli mamy więcej czasu na przygotowanie naleśnika, odstawiamy ciasto na 20 minut, aby odpoczęło.

Krok 3: Pieczemy naleśnik

Rozgrzaną patelnię wyciągamy z pieca i dokładnie smarujemy oliwą, zarówno dno, jak i boki naczynia. Na tak przygotowaną patelnię wylewamy ciasto. Naleśnik pieczemy w piekarniku ok. 20 minut, aż nabierze złotego koloru, a jego boki się uniosą.

Naleśnik podajemy od razu oprószony cukrem pudrem z dodatkiem świeżych owoców.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (6)

Avatar
  • mariuszkolenda mariuszkolenda
    1348 dni temu
    Uwielbiam! Polecam każdemu, jako ciekawą alternatywę dla naleśników :)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2461 dni temu
    Jak długo powinno rozgrzewć się naczynie? Pozdrawiam :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2459 dni temu
    Wstawiamy zanim zaczniemy przygotowywać przepis :) I nagrzewamy tak długo, dopóki nie zrobimy ciasta :)
  • Gość Gość
    1368 dni temu
    Aż będzie ciepłe. Pozdrawiam
  • Gość Gość
    2479 dni temu
    co zamiast cukru? Czy może być miód? pozdrawiam Nina

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2479 dni temu
    Oczywiście :)

Pieczony, czy smażony? Naleśniki cieszą swoim smakiem w każdej formie i wariancie. Te mączne, aromatyczne placuszki przyrządza się niezwykle szybko, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że można jeść je o każdej porze dnia i niezależnie od okazji, w grupie lub solo. Odkryj wraz z nami tajniki przygotowywania domowych naleśników, także pieczonych Dutch baby!

Naleśnik dla jednej osoby – sprawdzony przepis

Naleśnik dla jednej osoby, czy to smażony, czy pieczony, bywa wyzwaniem. Precyzyjne odmierzenie składników tylko na jedną porcję jest znacznie trudniejsze od przygotowania naleśników dla całej rodziny. Trudno jest także odszukać przepisy na naleśniki dla jednej osoby, zazwyczaj zawierają one recepturę na kilka porcji. Dlaczego przygotowanie małej ilości tych pysznych placuszków bywa tak trudne?

Składniki na naleśniki na jedną osobę muszą być bardzo precyzyjnie odmierzone. Dotyczy to zarówno zachowania poprawnych proporcji pomiędzy poszczególnymi produktami, jak i samych gramatur. Każda nieścisłość może wpłynąć na teksturę i smak naleśnika.

Niezwykle istotne jest też utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy suchymi i mokrymi składnikami, by konsystencja ciasta umożliwiała szybkie i bezproblemowe smażenie. Do odmierzania składników postaraj się używać kuchennych miarek, a najlepiej wagi — powszechna miara na szklanki może okazać się niewystarczająca.

Niezwykle istotnym i trudnym do opanowania czynnikiem jest kontrola temperatury i czasu smażenia. Pierwszy naleśnik zwykle trafia do kosza, ponieważ dobrana zostaje niewłaściwa temperatura. W przypadku, gdy przygotowujemy naleśniki na jedną porcję, najlepiej jest zrobić test temperatury przed smażeniem ciasta. Użyj termometru, trzonka drewnianej łyżki lub piętki do chleba — każdy ze sposobów jest dobry. Najważniejsze, żeby na patelni było 180 stopni C.

Prawdziwą sztuką jest uzyskanie idealnej tekstury naleśnika zgodnie z założeniami. Przygotowanie puszystej lub bardziej chrupiącej wersji za pierwszym razem wymaga wprawy i precyzji, a także dokładnego odzwierciedlenia receptury z przepisu na jednego naleśnika.

Mimo tych wszystkich wyzwań zrobienie naleśnika w jednej porcji bez marnowania ciasta oraz swojego czasu wcale nie musi być trudne. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci całą procedurę przyrządzenia perfekcyjnego, monoporcyjnego naleśnika.

Jeśli chcesz, aby naleśnik dobrze i równomierni się usmażył, dodaj do ciasta delikatnie podgrzane mleko. Pamiętaj, żeby zrobić to przed dodaniem jajek do masy naleśnikowej. Gotowe ciasto mieszaj delikatnie, by nie wytworzyć nadmiernej ilości glutenu. Im więcej glutenu będzie w cieście, tym bardziej gumowe się stanie.

Gdy zależy Ci na puszystości i lekkości, dodaj do ciasta ubite białka. Wolisz, jak naleśniki są cieniutkie? Dodaj do ciasta więcej mleka, aby masa stała się bardziej płynna i łatwiej było rozlać ją po powierzchni patelni.

Chcesz przygotować pieczone naleśniki? Koniecznie podgrzej patelnię przed wlaniem na nią masy, inaczej naleśnik szybko opadnie. W przypadku pieczonych naleśników warto kierować się wskazówkami Kingi Paruzel — jej Dutch baby to prawdziwa poezja smaków!

Dutch baby – pieczony naleśnik holenderski, ale czy na pewno?

Dutch baby, czyli naleśnik holenderski prosto z piekarnika, znany także pod nazwą „German cake”. Ta potrawa wbrew powszechnej opinii wcale nie pochodzi z Holandii. Historia przepisu na Dutch baby zaczęła się w XIX wieku i ma związek z niemieckimi imigrantami zamieszkującymi Stany Zjednoczone. Nazwa „Dutch” jest błędnym tłumaczeniem słowa „deutsch” (w tłumaczeniu „niemiecki”) przez Amerykanów. To małe nieporozumienie wynikające z nieznajomości języka doprowadziło do błędnego przypisywania autorstwa przepisu na Dutch baby Holendrom.

Pieczony naleśnik Dutch baby jest formą deseru, który łączy ze sobą wszystkie najlepsze cechy naleśnika i omletu. Ma unikatową strukturę — lekką i puszystą z zewnątrz i soczystą w środku. Naleśnik wsadzony do pieca wyrasta zupełnie jak ciasto, jednakże do jego przygotowywania nie potrzeba proszku do pieczenia, sody czy drożdży, a dobrze dopasowanym składnikom, przesianej mące oraz stabilnej, wysokiej temperaturze w piecu.

W przepisie na Dutch Baby zachowanie proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami jest kluczowe do uzyskania puszystej struktury. W przypadku zaburzonych proporcji naleśnik może nie wyrosnąć i stać się zakalcowaty albo zbyt twardy.

Z czym podaje się Dutch baby? Pieczonego naleśnika podaje się ze świeżymi owocami, miodem, sosem angielskim, dżemami, syropem klonowym lub klasyczną posypką z cukru pudru. Ta potrawa początkowo była serwowana głównie w formie śniadania, ale dziś Dutch baby jada się niezależnie od pory dnia.

Niezwykle ciekawym i niecodziennym pomysłem na podanie tego naleśnika jest zaserwowanie go w wersji wytrawnej np. z kremowym serkiem, wędzonym serkiem i szczypiorkiem lub gęstym sosem z sera pleśniowego i gruszki. Teraz gdy znasz już sekrety przygotowania tego pysznego naleśnika, możesz stworzyć go w wybranej przez siebie odsłonie. Życzymy smacznego!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!