Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- garnek o pojemności ok. 5 l z pokrywką
- drobne sitko z rączką
- rondelek o pojemności ok. 2,5 l
- durszlak
- 10 kokilek lub innych niedużych pojemniczków o pojemności ok. 150-200 ml
- miseczkę
- miskę
- gazę
- mały rondelek
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ
Udka z kurczaka myjemy, oczyszczamy i osuszamy, a potem wkładamy je do garnka i zalewamy litrem wody. Przykrywamy i gotujemy na średnim ogniu.
KROK 2: USUWAMY SZUMOWINY
Gdy woda zacznie się gotować, ściągamy z powierzchni wywaru szumowiny przy pomocy drobnego sitka.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA
Marchew, por, seler i korzeń pietruszki myjemy i obieramy. Seler i korzeń kroimy na mniejsze kawałki. Por przekrawamy na pół. Marchew kroimy w plasterki i zostawiamy na desce.
KROK 4: DODAJEMY WARZYWA DO WYWARU I PRZYPRAWY
Seler, korzeń pietruszki oraz pora wrzucamy do wywaru. Dodajemy także ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i 1 łyżeczkę soli. Ponownie przykrywamy wywar i gotujemy, aż do wrzenia, a potem zmniejszamy ogień do minimum. Całość powinna gotować się 30 minut.
KROK 5: DODAJEMY MARCHEW
Dorzucamy pokrojoną marchew do wywaru i gotujemy, aż zmięknie (ok. 15-20 minut).
KROK 6: PRZECEDZAMY BULION
Przecedzamy bulion do rondelka, oddzielając ugotowane warzywa. Wyławiamy marchewkę i przekładamy ją do miseczki. Wyławiamy także udka z kurczaka i odkładamy je do miski. Bulion studzimy.
KROK 7: KLARUJEMY BULION
Odcedzony bulion ponownie ustawiamy na kuchence i wbijamy do niego białko z 1 jajka oraz ocet. Włączamy ogień i doprowadzamy do wrzenia. Gdy jajko się zetnie, a bulion oczyści, przecedzamy go do umytego garnka przez gazę. Czynność powtarzamy dwukrotnie, zawsze przelewając wywar do umytego naczynia.
KROK 8: DODAJEMY ŻELATYNĘ
Do przecedzonego i wyklarowanego bulionu dodajemy żelatynę i ponownie gotujemy. Mieszamy, aż żelatyna się rozpuści. Odstawiamy garnek na bok i studzimy go.
KROK 9: PRZYGOTOWUJEMY SALATERKI
Do salaterek wkładamy kilka plasterków marchewki. Obieramy mięso z udek, rozdrabiamy i również układamy do salaterek (bez skóry). Dodajemy kilka listków natki pietruszki.
KROK 10: ZALEWAMY SALATERKI GALARETKĄ.
Gotową galaretką zalewamy salaterki, a potem wkładamy je do lodówki. Galaretka będzie gotowa po ok. 6 godzinach spędzonych w lodówce.
Zobacz podobne
przepisy
Pieczony kurczak z pistacjami
Inspirowany kuchnią amerykańską przepis na drób. Udka z orzechowym farszem i pieczone ziemniaki rozpływają się w ustach!
Uda kurczaka faszerowane fetą i miętą, z greckimi plackami z cukinii
Drób w towarzystwie świeżych składników kuchni greckiej – fety, oliwek, suszonych pomidorów, cukinii i ogórka.
Podudzia kurczaka w sosie pomarańczowym
Pieczone kawałki kurczaka polane sosem z pomarańczy i przypraw korzennych, a do tego podsmażone kurki. Przepyszne!
Podudzia z kurczaka w cytrynie z sałatką z buraków i fety
Delikatne kawałki kurczaka, a do tego słodkie buraki, słony ser feta, kwaśna cytryna. To połączenie smakuje doskonale.
Galareta drobiowa — przepis
Galareta z kurczaka to przepis na przekąskę, która od wielu lat cieszy się popularnością. Tradycyjna galaretka z kurczaka na bazie rosołu z dodatkiem żelatyny serwowana jest jako przekąska tudzież przystawka, a w ubiegłych wiekach uważana była za posiłek iście królewski. Kluczowym składnikiem jest gotowany kurczak, który wraz z warzywami zostaje zamknięty w przezroczystej, delikatnej galaretce. Jej gładka konsystencja i wyrazisty smak sprawiają, że potrawa jest nie tylko smaczna, ale też efektowna wizualnie.
Tradycja przygotowywania galarety drobiowej wywodzi się z kuchni szlacheckiej i chłopskiej. Dawniej kurczak w galarecie był sposobem na wykorzystanie całego drobiu i zachowanie mięsa w dobrym stanie na dłużej. Rosół, będący podstawą galarety, stanowił esencję smaku, którą uszlachetniano dodatkiem żelatyny lub długo gotowanymi kośćmi, naturalnie zagęszczającymi wywar. Galaretkę z kurczaka i innych mięs serwowano ochoczo na dworach, karczmach i na przyjęciach rodzinnych.
Jak zrobić galaretę drobiową? Nasz przepis na galart drobiowy pozwoli Ci uzyskać idealnie klarowną i elegancką galaretkę na bazie kurczaka. Galareta z kurczaka to przepis, który wymaga kilku podstawowych składników, takich jak mięso z kurczaka, warzywa, przyprawy oraz żelatyna. Całość uzupełnia się klasycznymi dodatkami, takimi jak marchewka, pietruszka, a często także jajka na twardo, co nadaje potrawie różnorodną strukturę i estetyczny wygląd.
Galaretka z kurczaka z rosołu
Zimne nóżki z kurczaka, czyli popularna galaretka mięsna, to tradycyjna potrawa znana w wielu regionach Polski — od zachodu aż po wschód. Galaretka drobiowa z rosołu nie tylko doskonale smakuje, ale też świetnie wygląda na stole, dlatego warto przygotować ją na rodzinne uroczystości chociaż od czasu do czasu.
Przepis na galaretkę drobiową można modyfikować według własnych upodobań, dodając różnorodne składniki i przyprawy. Podstawą jest dobry, esencjonalny rosół przygotowywany zgodnie z tradycjami. Gotowany powoli wywar to klucz do osiągnięcia idealnych galaretek drobiowych. Można przyrządzić go na różnych rodzajach mięsa — ważne, aby mięso to miało kości i chrząstki, gdyż to w nich kryje się naturalny kolagen zagęszczający galaretę.
Galaretka z drobiu — które części mięsa?
Jak zrobić galat tudzież galaretę z drobiu? Do przyrządzenia galaretki z kurczakiem można użyć różnych części kurczaka, w zależności od tego, czy posiada się gotowy rosół. Jeśli dysponujesz wcześniej ugotowanym rosołem, który został zrobiony na kościach, możesz śmiało wykorzystać delikatniejsze części drobiu, takie jak pierś z kurczaka. Galaretka z piersi kurczaka będzie lżejsza i bardziej dietetyczna, a także delikatniejsza w smaku. Taki galert drobiowy będzie idealnym rozwiązaniem dla osób preferujących mniej tłuste dania.
Jeśli jednak ma się ochotę przyrządzić wywar od podstaw, warto postawić na tłustsze partie kurczaka, które zawierają kości i chrząstki, np. udka czy kurze łapki. Galaretka drobiowa z udek lub innych bardziej kościstych fragmentów kurczaka będzie miała bogatszy smak, a dzięki naturalnemu kolagenowi, uzyskasz idealną konsystencję galarety. Galaretka z kurczakiem przygotowana w ten sposób będzie bardziej esencjonalna i aromatyczna, a tłustsze mięso lepiej zwiąże się z rosołem, co nada potrawie gładkiej i apetycznej formy.
Jak zrobić galaretkę drobiową? Porady
Jak zrobić galaretkę z kurczaka? Bardzo ważne jest, by rosół, będący bazą galarety, był klarowny i dobrze przyprawiony. Klarowność uzyskasz poprzez wolne gotowanie wywaru na małym ogniu, unikając gwałtownego wrzenia, które może wprowadzić zanieczyszczenia do płynu. Kluczem jest również delikatne zbieranie szumowin z powierzchni rosołu. Dobrym trikiem na jeszcze większą klarowność jest wbicie do środka białka jajka wraz z odrobiną kwasu, który wchłonie wszelkie zmętnienia i późniejsze przelanie wywaru przez gęste sito lub gazę. To pozwoli na uzyskanie przejrzystej galarety, która będzie estetycznie wyglądać na talerzu.
W przepisie na galaretkę z kurczaka nie może [NM(M1] zabraknąć odpowiedniej ilości żelatyny, która zapewnia właściwą konsystencję tego przysmaku. Jeśli używasz wywaru gotowanego na kościach, naturalnie będzie zawierał kolagen, ale często warto dodać dodatkową porcję żelatyny, by galaretka była stabilna. Ważne jest także, by podczas gotowania rosołu pamiętać o odpowiednim jego doprawieniu — sól, pieprz, liść laurowy i ziele angielskie to podstawy. W przepisie na galaretę drobiową należy uwzględnić również czas tężenia — galaciki drobiowe powinny chłodzić się w lodówce przez co najmniej kilka godzin, a najlepiej przez noc. Dzięki tym wskazówkom Twoje galaretki drobiowe będą miały idealną konsystencję!
Przepis na galaretkę z kurczaka — ile żelatyny?
Ile żelatyny należy użyć do galarety drobiowej? W przepisie na galaretki z kurczaka odpowiednia ilość żelatyny jest kluczowa, gdyż zapewnia idealną konsystencję potrawy. Zwykle na 1 litr wywaru potrzebujesz około 2-3 łyżeczek żelatyny, aby galareta z drobiu była odpowiednio sztywna, ale nie zbyt twarda. Ważne, by dokładnie rozpuścić żelatynę w ciepłym rosole, a następnie wlać ją do naczynia z kurczakiem i warzywami.
Jeśli używasz części drobiu bogatych w naturalny kolagen, jak udka, możesz zmniejszyć ilość dodawanej żelatyny. W galaretkach z kurczaka należy zachować równowagę między delikatnością a stabilnością konsystencji, dlatego warto dostosować ilość żelatyny do swoich upodobań. Dodanie odpowiedniej ilości żelatyny to kluczowy krok, aby galat drobiowy prezentował się doskonale na talerzu, ułatwia to także wyciąganie go z foremek, miseczek czy salaterek.
Zimne nóżki drobiowe — w czym je zrobić?
Galart drobiowy najlepiej przygotowywać w naczyniach, z których łatwo będzie go wyjąć. Galaretka z kurczaka w foremce to popularna opcja — silikonowe lub plastikowe formy sprawdzą się świetnie, ponieważ umożliwiają łatwe wyciągnięcie gotowej potrawy. Jeśli nie posiadasz w domu foremek, możesz posłużyć się innymi naczyniami i akcesoriami, np. jednorazowymi kubeczkami. Galareta drobiowa zrobiona w kubeczkach będzie równie prosta do wyciągnięcia. Galaretki można przyrządzić także w salaterkach, małych miseczkach czy kokilkach.
Przyrządzając przepis na zimne nóżki z kurczaka, warto pamiętać, że galarety powinny zastygać w naczyniach, z których bez trudu wyjmiesz gotowy produkt — ułatwi to serwowanie i zachowanie estetycznego wyglądu. Wybór odpowiednich naczyń to ważny element, który wpłynie na efekt, dlatego w przepisie na galart drobiowy warto uwzględnić formy, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także są praktyczne.
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)