zobacz film

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Odpowiednia dieta może okazać się bardzo pomocna w profilaktyce chorób oraz w walce z nimi. O sprawnie funkcjonujący mózg, dobry wzrok, prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego czy na przykład prawidłowe ciśnienie możemy zadbać zdrowym sposobem odżywiania oraz aktywnością fizyczną. Przestrzeganie zasad piramidy żywienia, a przede wszystkim spożywanie minimum pół kilograma warzyw i owoców dziennie, regularność posiłków, picie odpowiednich ilości wody to tylko najważniejsze z zaleceń.

Jeśli jest wymagane leczenie farmakologiczne, słuchajmy wskazań lekarza prowadzącego i zawsze czytajmy ulotki dołączone do leków! Jedno z najważniejszych zaleceń w nich zawartych jest takie, że zawsze powinniśmy popijać tabletki wodą. Zbyt często to bagatelizujemy. Tymczasem zarówno ta informacja, jak i wiele innych dotyczących interakcji produktów spożywczych z lekami mają ogromne znaczenie dla działania medykamentów, a tym samym dla naszego zdrowia. Osobom poszukującym szczegółowych informacji o interakcjach leków z żywnością polecamy również książkę „Jeść zdrowiej i żyć dłużej. Żywienie osób w starszym wieku”, której cały rozdział został poświęcony temu tematowi.

Pamiętajmy też, że profilaktyka chorób i ich leczenie zaczyna się już przy sklepowej półce. Czytanie etykiet i wiedza o składzie produktów spożywczych są bowiem bardzo istotne, gdy zmagamy się z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Na przykład ograniczenie spożycia żywności z dużą zawartością soli przy nadciśnieniu jest oczywistością, a ilość soli w danym produkcie – czasem podawanej jako sód w składzie – to informacja, którą uzyskamy właśnie z etykiety.

Dieta może zdziałać cuda w walce z chorobami i w zapobieganiu im. Dajmy jej na to szansę!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!